Satelitné snímky údajne zachytili ruské lode pri krádeži ukrajinského obilia

  • V Chersonskej oblasti zrejme vznikne ruská vojenská základňa
  • Pri meste Melitopoľ majú ruskí vojaci od Ukrajincov pýtať úplatky
Ruské lode kradnú obilie
Twitter/Gerashchenko.news
  • V Chersonskej oblasti zrejme vznikne ruská vojenská základňa
  • Pri meste Melitopoľ majú ruskí vojaci od Ukrajincov pýtať úplatky

Viac než 6,5 milióna ľudí už opustilo Ukrajinu s cieľom ujsť pred vojnou, vyplýva z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ukrajina okrem odlevu občanov rieši aj problematiku vojnových zločinov, ktorých sa mali dopustiť počas agresie Rusi.

Približne 13 000 prípadov podozrenia z ruských vojnových zločinov sa podľa ukrajinskej generálnej prokurátorky Iryny Venediktovovej v súčasnosti vyšetruje, pričom procesu bude čeliť ďalších 48 ruských vojakov. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev je pripravený na výmenu vojnových zajatcov s Ruskom, a vyzval spojencov Ukrajiny, aby v tejto veci vyvíjali tlak na Rusko.

Toto sledovanie online sme ukončili.

20:59 Satelitné snímky údajne zachytili ruské lode pri krádeži ukrajinského obilia

Satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies spred niekoľkých dní údajne zachytili dvojicu ruských lodí pri nakladaní ukradnutého obilia na Ruskom anektovanom Kryme. TASR správu prevzala v utorok z webovej stránky stanice Sky News.

Satelitné snímky zhotovené 19. až 22. mája zachytávajú, ako obilie zo síl nakladajú na dve lode plaviace sa pod ruskou vlajkou a kotviace v prístave v meste Sevastopol na anektovanom Krymskom polostrove. Sky News pripomína, že Rusko v súčasnosti ukrajinské prístavy blokuje.

https://twitter.com/GerashchenkoNow/status/1528978097797705728?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1528978097797705728%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fspravy.rtvs.sk%2F2022%2F05%2Fsatelitne-snimky-maju-dokazovat-ruske-kradeze-obilia-z-ukrajiny%2F&fbclid=IwAR2KjtfpvZ84NQIu7MaGmvJ2ekhb-_HRov3RwU3v3K6f5LzhUMMndTl2Dvg

V dôsledku toho Kyjev nedokáže vyvážať obilie a na celom svete hrozí potravinová kríza. Jednu zo zmienených lodí, ktorá by mala prevážať ukradnuté ukrajinské obilie, zachytili satelitné zábery zhotovené americkou spoločnosťou Planet Labs pri tom, ako kotví v prístave v sýrskom meste Lázikíja. Sky News v tejto súvislosti pripomína, že sýrsky prezident Bašár Asad je blízkym spojencom Ruska.

20:40 Rusi: Spomalenie vojny na Ukrajine je zámerné – nenaháňame „konečné termíny“

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok vyhlásil, že Rusko zámerne spomaľuje ofenzívu na Ukrajine, aby umožnilo civilistom evakuáciu. Ďalší vrcholný bezpečnostný predstaviteľ Ruska Nikolaj Patrušev zasa povedal, že Moskva v tejto vojne „nenaháňa konečné termíny„. TASR prevzala správu od tlačovej agentúry Reuters.

Výroky oboch predstaviteľov naznačujú, že Rusku nejde o rýchle ukončenie bojov, naopak, snaží sa rozptýliť dojem, že preťahovaná a finančne nákladná „špeciálna vojenská operácia“ viazne.

Ukrajina a jej západní spojenci však tvrdia, že skutočnosť je taká, že ruská invázia stratila spád, keď narazila na tvrdý odpor Ukrajincov a utrpela ťažké straty mužov a výzbroje. „Vyhlásili sme prímeria a vytvorili sme humanitárne koridory, aby sa ľudia dostali preč z obkľúčených obcí a miest,“ povedal minister obrany Šojgu v 90. deň vojny a jeho vyjadrenia odvysielala aj televízia.

„Samozrejme, toto spomaľuje tempo ofenzívy, ale robíme to zámerne, aby sme sa vyhli obetiam medzi civilnými obyvateľmi,“ uviedol pred ministrami obrany Organizácie zmluvy o spoločnej bezpečnosti (ODKB), čo je vojenská aliancia Ruska a piatich ďalších bývalých sovietskych republík.

Vojna, ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatt

20:00 MAĎARSKO: Vyhlásili stav ohrozenia pre vojnu na Ukrajine

Maďarsko vyhlásilo „stav ohrozenia“ v reakcii na ruskú vojnu na susednej Ukrajine. V utorok to oznámil tamojší premiér Viktor Orbán. Krok umožní jeho vláde prijímať osobitné opatrenia bez účasti parlamentu. Orbán vo videu na sociálnych sieťach povedal, že vojna na Ukrajine predstavuje pre Maďarsko „neprestajnú hrozbu“, ktorá ohrozuje jeho fyzickú bezpečnosť a „ohrozuje energetickú a finančnú bezpečnosť našej ekonomiky a rodín“.

V reakcii na to preto od stredy bude platiť „vojnový stav ohrozenia“, ktorý podľa jeho slov umožní vláde „okamžite reagovať a chrániť Maďarsko a maďarské rodiny všetkými možnými prostriedkami“. Opatreniu predchádzalo utorkové schválenie novely ústavy, ktorá umožňuje vyhlásenie právneho stavu ohrozenia v prípade ozbrojených konfliktov, vojen alebo humanitárnych katastrof v susedných krajinách. Osobitný právny poriadok umožňuje vláde prijímať zákony dekrétmi bez parlamentného dohľadu aj dočasné pozastavenie platnosti a odchýlenie sa od existujúcich zákonov.

Orban
zdroj: TASR /Jaroslav Novák

18:30 Dánsko krajine sľúbilo protilodné rakety Harpoon

Ukrajina dostane ďalšie moderné zbrane po tom, ako Dánsko krajine sľúbilo americké protilodné rakety Harpoon. Ide o zbrane, ktoré možno použiť na vytlačenie ruského námorníctva od ukrajinských čiernomorských prístavov. To by umožnilo obnovenie exportu obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov. Informuje o tom portál bbc.com.

Ukrajina žiada o modernejšie zbrane, ale doteraz väčšinu pomoci tvorili zbrane s krátkym dosahom, ako sú protitankové strely Javelin a delostrelectvo. Americký minister obrany Lloyd Austin povedal, že je „osobitne vďačný“ Dánsku za dodávky zbraní, „ktoré pomôžu Ukrajine brániť svoje pobrežie“.

17:50 Peskov: Bondarev „už nie je s nami, je proti nám“

Ruský diplomat Boris Bondarev, ktorý oznámil odstúpenie z úradu na protest proti invázii Ruska na Ukrajine, „už nie je s nami, je proti nám“, vyhlásil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informoval o tom portál americkej televízie CNN.

Stanica CNN položila Peskovovi v konferenčnom hovore s novinármi otázku o Bondarevovi, diplomatovi ruskej misie pri OSN vo švajčiarskej Ženeve, ktorý v pondelok v otvorenom liste oznámil rezignáciu. „Kremeľ nie je s týmto listom oboznámený. Ak bol (diplomat) zamestnancom ministerstva zahraničných vecí, potom je to otázka na ministerstvo,“ povedal Peskov.

Tu môžeme povedať len toľko, že pán Bondarev už nie je s nami, lepšie povedané, je proti nám,“ dodal hovorca Kremľa. „Má postoj, ktorým odsudzuje konanie ruského vedenia, a toto konanie ruského vedenia podporuje takmer celé obyvateľstvo našej krajiny,“ odpovedal Peskov, keď ho novinári požiadali, aby vysvetlil význam slovného spojenia „proti nám„.  „To znamená, že tento pán sa otvorene vyjadril proti všeobecne ustálenej mienke našej krajiny,“ doplnil. 

17:20 Lekár z Ukrajiny: Počas vojny bolo poškodených či zničených 600 nemocníc

Počas ruskej invázie bolo podľa ukrajinských zdrojov na Ukrajine zničených alebo poškodených 600 nemocníc. Približne 100 kliník nebude možné opätovne postaviť a mnohí zdravotníci boli zabití alebo zranení. Povedal to v utorok šéf ukrajinskej lekárskej komory Andrij Bazylevyč. TASR správu prevzala z agentúry DPA. Bazylevyč sa v utorok zúčastnil na zasadnutí nemeckej lekárskej komory v Brémach.

Množstvo práce zdravotníkov sa podľa jeho slov zvýšilo dvoj- až trojnásobne a okrem vojakov musia poskytovať starostlivosť aj civilistom vrátane žien a detí. „Ženy musia rodiť v neprijateľných podmienkach,“ povedal tento lekár, ktorý pôsobí aj ako profesor na zdravotníckej univerzite v meste Ľvov. 

vojna na Ukrajine
zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

16:58 Podľa ministra Francúzska pre európske záležitosti sa Ukrajina nakoniec stane súčasťou EÚ

Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune uviedol, že je „presvedčený“ o tom, že Ukrajina sa nakoniec stane súčasťou Európskej únie (EÚ). Zaberie to však čas. V pondelok sa vyjadril, že Ukrajine môže trvať 15 až 20 rokov, kým vstúpi do bloku. V utorok novinárom povedal: „Čestne, vieme, že to zaberie čas a tentoraz si nemôžeme dovoliť jednoducho čakať. Musíme túto európsku nádej pestovať“. Informuje o tom portál news.sky.com. 

16:54 RUSKO: Súd odmietol odvolanie opozičného lídra Navaľného

Ruský súd v utorok zamietol odvolanie opozičného lídra Alexeja Navaľného voči deväťročnému trestu odňatia slobody za podvod. Ten dostal v marci pre obvinenia, že podviedol svojich podporovateľov tým, že sa usiloval o dary na kandidatúru za prezidenta, aj keď vedel, že ho diskvalifikovalo predchádzajúce odsúdenie.

Odmietnutie jeho odvolania znamená, že Navaľného pošlú do väzenia s vysokým stupňom stráženia, informuje agentúra AP s odvolaním sa na nezávislú spravodajskú webstránku Mediazona. Navaľnyj, jeden z najhlasnejších kritikov Kremľa, je už viac ako rok vo väzení, kde skončil za porušenie podmienečného prepustenia v inom prípade. Toho sa podľa úradov dopustil pobytom v Nemecku, kde sa v roku 2020 liečil z otravy nervovoparalytickou látkou. Z otravy viní Kremeľ, ktorý to popiera.

14:42 V troskách zničenej budovy v Mariupole našli telá 200 ľudí

V troskách jednej zo zničených budov v juhoukrajinskom meste Mariupol objavili telá 200 ľudí. Oznámil to v utorok poradca mariupolského starostu Petro Andriuščenko s tým, že telá, ktoré objavili robotníci pri odpratávaní sutín, boli v stave rozkladu a v okolí sa šíril zápach. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Správa o náleze ďalších tiel obetí ruskej invázie prišla krátko po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z rozpútania „totálnej vojny“, ktorej cieľom je spôsobiť na Ukrajine čo najväčšiu skazu a čo najviac obetí.

Prístavné mesto Mariupol na pobreží Azovského mora je jedným z miest, ktoré zažili od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine najhoršie pustošenie. Moskva nedávno vyhlásila, že nad Mariupolom, ktorý ruské sily obliehali takmer tri mesiace, prevzala úplnú kontrolu. Mariupolské oceliarne Azovstaľ sa stali na Ukrajine aj vo svete symbolom odporu ukrajinských síl, ktoré takmer tri mesiace bránili mesto pred ruskými inváznymi jednotkami.

https://www.instagram.com/p/Cd8On1mg4ho/

14:35 Drvivá väčšina Ukrajincov Putinovi odmieta dať akúkoľvek časť územia kvôli dosiahnutiu mieru

14:20 Rusi majú budúcnosť vo svojich rukách, vraví Von der Leyenová

Rusko môže byť znovu začlenené medzi európske národy, ak nájde cestu späť k „demokracii, právnemu štátu a rešpektovaniu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách“. Na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Tá trvala na historických a kultúrnych väzbách medzi Európou a Ruskom, no dodala, že zmierenie je momentálne „vzdialeným snom“. „To však hovorí aj o tom, že naše vystupovanie proti tejto brutálnej invázii je vystupovanie proti vedeniu v Rusku. Sú to práve Rusi, ktorí rozhodujú o budúcnosti svojej krajiny. Majú to vo svojich rukách,“ povedala Von der Leyenová.

13:40 Navaľnyj nazval Putina „bláznom“, ktorý začal „hlúpu vojnu“

Uväznený líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj na živom súdnom pojednávaní odsúdil prezidenta Vladimira Putina. Ako referuje spravodajský web BBC, označil ho za „blázna“, ktorý začal „hlúpu vojnu“ na Ukrajine. „Toto je hlúpa vojna, ktorú začal váš Putin,“ povedal Navaľnyj na odvolacom súde v Moskve prostredníctvom videospojenia z nápravnej trestaneckej kolónie.

„Táto vojna bola postavená na klamstvách. Jeden šialenec natiahol svoje pazúry na Ukrajinu a ja neviem, čo s tým chce robiť, tento šialený zlodej,“ povedal Navaľnyj o Putinovi.

Navaľného už predtým súd odsúdil na deväť rokov v trestaneckej kolónii pod prísnym dohľadom za podvody a pohŕdanie súdom. Kremeľ opakovane odmietol Navaľného obvinenia týkajúce sa súčasného ruského prezidenta. Putinov režim tvrdí, že od roku 2000 vyhral v Rusku množstvo spravodlivých volieb a zostáva zďaleka najobľúbenejším politikom v krajine.

Putin
zdroj: TASR/AP/ Alexander Nemenov

12:30 EÚ bude pokračovať v rozsiahlych investíciách

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyhlásila, že vojna na Ukrajine by sa mala skončiť „strategickým zlyhaním“ krajiny, ktorá zaútočila. Zároveň sľúbila, že Európska únia (EÚ) bude pokračovať v rozsiahlych investíciách na podporu vojnou ničenej Ukrajiny.

Šéfka EK na Svetovom ekonomickom fóre v utorok uviedla, že okrem ekonomických sankcií uvalených na Rusko a vojenskej pomoci poskytovanej Ukrajine Európska únia navrhuje aj makroekonomickú pomoc v sume viac ako 10 miliárd eur. Ide o najväčší balík pomoci ponúknutý tretej krajine v histórii bloku.

EÚ „mobilizuje celú našu ekonomickú silu“ a „budeme, ruka v ruke, pomáhať Ukrajine vstať z popola“, uviedla Ursula von der Leyenová. Dodala, že cieľom rekonštrukčnej snahy by mala byť modernizácia ukrajinskej správy. Bude to potrebné, ak krajina chce v budúcnosti vstúpiť do EÚ. Poznamenala, že reformy by mali „pevne ustanoviť vládu zákona a nezávislosť ukrajinského súdnictva“ a pomôcť riešiť korupciu.

11:10 Tvrdé boje na Donbase pokračujú

Ruské jednotky pokračujú v snahe o ovládnutie celej Luhanskej oblasti. V utorkovom vyhlásení to uviedol ukrajinsky generálny štáb, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

„Nepriateľ neprestáva útočiť,“ napísal ukrajinský generálny štáb. Moskva sa snaží obkľúčiť strategicky dôležité mestá Severodoneck a Lysyčansk, uvádza sa vo vyhlásení.

Ruská armáda utrpela pri Severodonecku veľké straty, spresnil generálny štáb. Dodal, že tvrdé boje pokračujú aj v okolí mesta Bachmut v Doneckej oblasti.

Rusko spustilo „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine pred tromi mesiacmi. Ruská armáda v súčasnosti sústreďuje svoje útoky na východe Ukrajiny. Kyjev sa obáva zvýšenej ruskej ofenzíve v tejto oblasti najmä po tom, ako sa Moskve minulý týždeň podarilo získať úplnú kontrolu nad prístavným mestom Mariupol.

Severodoneck a neďaleké mesto Lysyčansk sú poslednými ohniskami ukrajinského odporu v Luhanskej oblasti.

10:05 Ruskí vojaci pýtajú úplatky

Ruskí vojaci kontrolujúci juhoukrajinský Melitopoľ žiadajú od ľudí, ktorí chcú utiecť z mesta, vysoké poplatky za súhlas s ich odchodom. Na Telegrame to tvrdí vojenská správa Zaporižskej oblasti.

Na kontrolných stanovištiach si Rusi pýtajú od Ukrajincov od troch do päťtisíc hrivien (približne od 100 do 160 eur) na osobu. Tí, ktorí toľko peňazí nemajú, sú nútení zostať v Melitopoli a znášať ruský teror.

Na kontrolnom stanovišti vo Vasylivke z neznámych príčin ruskí okupanti nepovoľujú žiadnu cestnú dopravu. Na odchod čaká viac ako 400 áut. Podľa správ na sociálnych sieťach umožnia odísť len tým autám, za ktoré občania zaplatia od 20 000 do 40 000 hrivien (od 650 do 1300 eur).

9:05 Nová ruská základňa?

Proruská kolaborantská správa v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti požiada Moskvu, aby na jej území zriadila vojenskú základňu. Informovala o tom v utorok stanica Sky News s odvolaním sa na ruskú štátnu agentúru Ria Novosti.

„V Chersonskej oblasti by mala byť ruská vojenská základňa,“ povedal Kyrylo Stremousov, ktorého Moskva označuje za zástupcu šéfa „civilno-vojenskej regionálnej správy“ v Chersone. „Požiadame o to; chcú to všetci obyvatelia. Je to nevyhnutné a bude to garantovať bezpečnosť pre región a jeho obyvateľov,“ dodal.

Rusko obsadilo Chersonskú oblasť v polovici marca a odvtedy tam už dosadilo novú správu a začalo zavádzať ruský rubeľ.

„Neplánujeme byť samostatnou nezávislou republikou. Našou hlavnou úlohou je stať sa subjektom v rámci Ruskej federácie,“ povedal Stremousov. Dodal, že akékoľvek výsledky referenda o včlenení do Ruska by západné krajiny aj tak neuznali a preto by jeho uskutočnenie bolo podľa jeho slov len „stratou času“.

Ukrajinské médiá pripomínajú, že Stremousov sa v minulosti pokúšal v Chersone kandidovať za poslanca, pričom získal len 1,74 percenta hlasov.

„V rámci nášho plánu začlenenia sa do Ruskej federácie musíme do konca roka ukončiť proces tranzície na všetky normy ruskej legislatívy a až potom môžeme rozhodnúť o referende a o našom budúcom štatúte,“ povedal Stremousov.

Doplnil, že ruština sa spoločne s ukrajinčinou stane v Chersonskej oblasti štátnym jazykom. Ruský jazyk bude podľa jeho slov hlavným úradným jazykom a takisto bude jazykom pre všetky záležitosti štátneho záujmu. Stremousov zdôraznil, že jeho administratíva ukrajinský jazyk nezakazuje.

Cherson sa 2. marca stal prvým ukrajinským mestom, ktoré obsadili ruské sily. Doposiaľ je jedinou metropolou ukrajinskej oblasti, ktorú Moskva okupuje od začiatku invázie.

8:28 Zelenskyj chce vyjednávať

Ukrajinský prezident prehlásil, že je ochotný vymeniť vojnových zajatcov s Ruskom. Zelenskyj to povedal v pondelok počas online rozhovoru v Ukrajinskom dome v Davose, kde sa koná Svetové ekonomické fórum, uviedla agentúra Reuters.

Výmenu zajatcov označil Zelenskyj za „humanitárny moment a veľmi politické rozhodnutie, ktoré závisí od podpory mnohých štátov“.

Informoval, že Ukrajina do vyjednávania o prepustení ukrajinských zajatcov zapojila Organizáciu Spojených národov, Švajčiarsko, Izrael a „veľa, veľa krajín“. Uviedol však, že tento proces je veľmi komplikovaný.

Podľa Zelenského je v súčasnosti veľmi dôležité, aby „svet v žiadnom prípade Rusko neprehováral“, ale vyvíjal politický tlak „prostredníctvom akýchkoľvek pák“. Zelenskyj v tejto súvislosti spomenul obchodovanie s Ruskom či ropné embargo.

Apeloval na aktivizáciu procesu výmeny ukrajinských vojakov za ruských, pričom zdôraznil: „Nepotrebujeme ruských vojakov, potrebujeme len našich“. Dodal: „Sme pripravení na výmenu hoci aj zajtra.“

Agentúra Reuters pripomenula, že po tom, ako ruské jednotky dobyli väčšinu územia juhoukrajinského prístavného mesta Mariupol začali 16. mája skladať zbrane a vzdávať sa aj obrancovia poslednej bašty ukrajinského odporu v meste, ktorí celé týždne odolávali ruskej presile v oceliarenskom komplexe Azovstaľ.

Ukrajina tento proces označuje za ich evakuáciu a v súlade s dohodami očakáva ich skorú výmenu za ruských vojnových zajatcov.

Rusko však týchto vojakov považuje za svojich zajatcov a podľa vyhlásení viacerých ruských politikov ich dokonca plánuje súdiť.

Reuters dodal, že Rusko pred tromi mesiacmi, 24. februára, spustilo na území Ukrajiny tzv. špeciálnu vojenskú operáciu“, ktorej cieľom je „demilitarizovať a denacifikovať“ Ukrajinu. Kyjev a Západ označili tieto ciele Moskvy za falošnú zámienku pre obsadenie územia iného nezávislého štátu.

Rusko sa v posledných týždňoch sústreďuje na bojové operácie na východe Ukrajiny, kde sa snaží obkľúčiť ukrajinské jednotky a zmocniť sa celých území Doneckej a Luhanskej oblasti. Na časti územia týchto regiónov proruskí separatisti v roku 2014 vyhlásili samozvané tzv. ľudové republiky. Kyjev ich považuje za svoje „dočasne okupované územia“.

Prehľad správ:

  • Estónsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko budú dnes na stretnutí ministrov financií členských krajín EÚ žiadať zhabanie ruských aktív zmrazených Európskou úniou s cieľom použiť ich na obnovu Ukrajiny.
  • Počas prvých troch mesiacov vojny na Ukrajine pravdepodobne zomrel podobný počet ruských vojakov ako počas deväťročnej vojny Sovietskeho zväzu v Afganistane. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v najnovšej aktualizácii spravodajských informácií o vojne na Ukrajine.
  • Britské ministerstvo obrany predpovedá, že počet obetí, ktorý rastie, sa stane očividnejší pre ruskú verejnosť a „nespokojnosť s vojnou a ochota vyjadriť to, pravdepodobne stúpnu“.
  • Kyjevský súd v pondelok nariadil zatknutie bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča v jeho neprítomnosti na základe obvinenia z vlastizrady. Oznámila to generálna prokuratúra Ukrajiny.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá