Satelitné snímky ukazujú čoraz väčšiu aktivitu Ruska na Arktíde. Testuje tam „superzbraň“, ktorá robí rádioaktívne cunami

  • Rusko rozširuje svoje základne na Arktíde. Testuje tam aj tajné "superzbrane"
  • Cieľom je zabezpečenie otvorenia kľúčovej námornej cesty z Ázie a Európy a získanie prevahy v regióne
  • Zatiaľ sa ich aktivity sústreďujú na svojich územiach. Západ má obavy z potenciálneho prekračovania hraníc
  • Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že aktivity podrobne sleduje a svoje záujmy je pripravené brániť
Putrin ponorka
SITA/AP, Alexei Druzhinin, Russian Defense Ministry Press Service
  • Rusko rozširuje svoje základne na Arktíde. Testuje tam aj tajné "superzbrane"
  • Cieľom je zabezpečenie otvorenia kľúčovej námornej cesty z Ázie a Európy a získanie prevahy v regióne
  • Zatiaľ sa ich aktivity sústreďujú na svojich územiach. Západ má obavy z potenciálneho prekračovania hraníc
  • Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že aktivity podrobne sleduje a svoje záujmy je pripravené brániť

Rusko rozširuje svoje základne na Arktíde, aby si zabezpečili otvorenie kľúčovej námornej cesty z Ázie a Európy a získali prevahu v regióne. CNN získala satelitné snímky ruských základní prostredníctvom vesmírnej technológie Maxar. Snímky zachytávajú vojenské základne, vybavenie, podzemné skladovacie zariadenia, bombardéry, stíhacie lietadlá MiG31BM a nový rádiový systém.

Rádioaktívne vlny cunami z torpéda  

Hlavné znepokojenie Západu vyvoláva „superzbraň“ torpédo Poseidon 2M39, ktorého vývoj a testovanie mal údajne požadovať sám ruský prezident Vladimir Putin. Ide o bezpilotné utajené torpédo poháňané jadrovým reaktorom, ktoré by malo byť schopné prekonať pobrežnú obranu bez toho, aby ho zaznamenala.

Torpédo má mať megatonové bojové hlavice, ktoré by mali byť schopné spôsobiť rádioaktívne vlny,  ktoré spôsobia, že pobrežné ciele budú celé desaťročia po zásahu neobývateľné.

CNN informuje,  že ešte v novembri 2020 Christopher A Ford, ktorý bol vtedy námestníkom ministra zahraničia pre medzinárodnú bezpečnosť uviedol, že Poseidon je navrhnutý tak, aby „zaplavil pobrežné mestá USA rádioaktívnymi vlnami tsunami“.

Šéf nórskej spravodajskej služby, viceadmirál Nils Andreas Stensønes pre CNN uviedol, že jeho agentúra zaradila torpédo do nového typu zastrašovacích jadrových zbraní a v súčasnosti je v testovacej fáze.

Ďalšia supertajná zbraň sa tiež testuje sa na Arktíde. Je ňou protilodná hypersonická riadená strela Tsirkon. Riadená strela má byť v testovacej fáze.

NATO a USA tiež posilnili svoju prítomnosť 

Na ruský nárast aktivity v Arktíde odpovedalo NATO a USA. Americké bombardéry B-1 Lancer boli umiestnené na nórskej leteckej základni Ørland. Tam len nedávno dokončili misie napríklad vo východnom Barentsovom mori, kde prelietali. Pentagon tvrdil, že za umiestnením bombardérov je potreba rýchlejšej reakcie a obrany spojencov.

Vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničia pre CNN uviedol: „Rusi v Arktíde zjavne čelia vojenským výzvam,“ vrátane ich obnovy starých základní zo studenej vojny a vybudovania nových zariadení na polostrove Kola neďaleko mesta Murmansk. „To má dôsledky pre USA a ich spojencov, v neposlednom rade preto, že sa tým vytvára kapacita na projektovanie sily až do severného Atlantiku,“ uviedol predstaviteľ ministerstva pre CNN.

Biden vyslal tvrdý odkaz smerom k Rusku. Toto sa Putinovi páčiť nebude

Rusko považuje túto oblasť za strategickú, pretože takmer 25 % jeho hrubého domáceho produktu pochádza z uhľovodíkov severne od polárneho kruhu, uviedla Barbara Barrett, štátna tajomníčka letectva počas Trumpovej administratívy.

„Rusko rekonštruuje letiská a radary z doby sovietskej éry, stavia nové prístavy a pátracie a záchranné centrá a buduje svoju flotilu ľadoborcov s jadrovým a konvenčným pohonom,“ uviedol podplukovník Thomas Campbell, hovorca Pentagonu pre CNN. „Rozširuje tiež svoju sieť protiraketových systémov vzdušnej a pobrežnej obrany, čím posilňuje svoje schopnosti v oblasti prístupu a odmietnutia prístupu v kľúčových častiach Arktídy,“ dodal.

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky, Alexei Druzhinin

Rusi tvrdia, že ich aktivity sú mierové a ekonomické 

K nárastu ruských aktivít dochádza na ruskom území, predstavitelia Západu sa obávajú, že Moskva bude chcieť presunúť svoje sily aj mimo svoje územie. Nárast je o to zreteľnejší v posledných dňoch, keď Rusko uskutočňovalo vojenské lety v blízkosti aljašského vzdušného priestoru a boli zaznamenané aj aktivity ponoriek v Arktíde.

Koncom marca tri ruské ponorky jadrových balistických rakiet súčasne prelomili niekoľko stôp ľadu v Arktíde vo vojenskom cvičení. A minulý týždeň Rusko letelo stíhačkami a bombardérmi blízko aljašského vzdušného priestoru, z toho iba v pondelok 10-krát.

Rusko sa tiež pokúša ovplyvniť dopravnú cestu vedúcu z Nórska do Aljašky, ktorá je známa ako Severná morská cesta. Trasa sa skrátila na polovicu prepravných časov, aby sa mohli kontajnery presunúť z Európy do Ázie. Rusi požadujú, aby na palube bol prítomný ruský člen posádky.

Rusko trvá na tom, že motívy sú mierové a ekonomické, na otázky CNN ruské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo odpovedať.

Američania ruské aktivity sledujú 

Ruské aktivity na Arktíde pozoruje aj Pentagón a ministerstvo obrany USA.  Potvrdil to v pondelok na tlačovej konferencii tlačový tajomník Pentagónu John F. Kirby. „Je zrejmé, že to sledujeme, a ako som už povedal, máme tam záujmy národnej bezpečnosti, o ktorých vieme … musíme ich chrániť a brániť,“ uviedol tajomník.

V rámci arktickej stratégie DOD (ministerstva obrany) z roku 2019 ministerstvo oznámilo Kongresu, že má v Arktíde tri ciele. Medzi tieto ciele patrí ochrana vlasti, zabezpečenie, aby spoločné oblasti zostali slobodné a otvorené, a v prípade potreby súťaženie o udržanie priaznivej regionálnej rovnováhy síl.

zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

„Zjavne si uvedomujeme, že tento región je kľúčovým regiónom, ktorý je životne dôležitý pre našu vlastnú obranu vlasti a ako potenciálny strategický koridor medzi Indo-Tichomorím, Európou a vlasťou, čo by ho spôsobilo zraniteľnosťou voči rozšírenej konkurencii,“ uviedol Kirby.

„Zaviazali sme sa chrániť naše záujmy národnej bezpečnosti v Arktíde dodržiavaním poriadku založeného na pravidlách v regióne, najmä prostredníctvom našej siete arktických spojencov a partnerov, ktorí majú rovnaké hlboké spoločné záujmy ako my.“

Zdroje: CNN, DOD

Najnovšie videá

Trendové videá