Satelitné zábery prezradili nové informácie o ruských základniach. Čo Putin skutočne chystá v Líbyi?
- Po páde ruského spojenca Bašára Asada sa Líbya stáva pre Putina čoraz dôležitejšou
- The Telegraph opisuje, ako to vyzerá v tajných leteckých základniach
- Po páde ruského spojenca Bašára Asada sa Líbya stáva pre Putina čoraz dôležitejšou
- The Telegraph opisuje, ako to vyzerá v tajných leteckých základniach
Presťahuje Putin svoje jednotky zo Sýrie? To bola otázka, ktorú si mnohí analytici kládli hneď po páde režimu jeho spojenca Bašára Asada. Posledné kroky Ruska naznačujú, že zvyšuje svoju prítomnosť v občianskou vojnou zmietanej Líbyi. Experti sa obávajú, že by tento posun mohol ovplyvniť bezpečnosť v Stredozemnom mori a narušiť rovnováhu tamojšieho zmrazeného konfliktu.
Analytici, ktorí si prezerajú satelitné snímky a online leteckú dopravu, zaznamenali posledné dni významné kroky Ruska na jeho dlhoročných sýrskych základniach. Videli útočné helikoptéry a systém protivzdušnej obrany S-400 s dlhým dosahom demontovaný na transport, ľudí s kuframi čakajúcich na odchod a nakladanie veľkých nákladných lietadiel. Píše Deutche Welle.
Okrem toho plavidlá ruského námorníctva opustili svoj sýrsky prístav 11. decembra, dva dni pred pádom Asadovho režimu. Kdekoľvek nakoniec skončia ruské námorné plavidlá z Tartúsu, bude to dôležitým ukazovateľom toho, kam bude Rusko ďalej smerovať – najmä, ak lode zakotvia v líbyjskom prístave Tobruk. Ruskí predstavitelia však popreli, že ich vojaci opúšťajú Sýriu, a oznámili, že vyjednávali s povstaleckou opozičnou skupinou. Tá viedla ofenzívu, ktorá zvrhla Asadov režim – teraz zostavuje sýrsku prechodnú vládu.
Vo vnútri tajnej základne
Sophia Yan, korešpondentka The Telegraph, analyzovala satelitné snímky v Líbyi. Keď sa podľa jej slov človek pozrie na mape na rozmiestnenie štyroch základní, o ktorých je známe, že sú pod ruskou kontrolou. Spadajú podľa nej do „peknej“ strategickej línie zo severovýchodného pobrežia smerom dolu do strednej Líbye. Teraz tri z nich ukázali veľmi významné zmeny – Brak, Jufra, Qardabiyah.
„Hovoríme o modernizovaných dráhach, posilnenej obvodovej obrane, úplne nových budovách. Na vynovenej dráhe môžete doslova vidieť čerstvú novú čiernu asfaltku. A to naznačuje, že Rusko výrazne zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Líbyi,“ hovorí Yan v Podcaste The Telegraph Battle Lines. Dodáva, že tento severoafrický štát slúži ako jadro pre rozsiahle expandujúce operácie Ruska v Afrike a jej pobrežie ako brána k Stredozemnému moru. V minulosti im slúžili ako opora v stredozemnom mori práve prístavy v Sýrii.
Russian-controlled bases in Libya marked below. We found big changes/activity at Brak, Jufra, Qardabiyah, w experts @TheSentry_Org
Upgrades suggest #Russia significantly ramping up military presence in #Libya, thx to growing partnership w Libyan warlord Gen Khalifa #Haftar pic.twitter.com/CV40x8EU81
— Sophia Yan (@sophia_yan) December 3, 2024
Líbya pre Rusko naberá na význame
Navyše bývalý dôstojník Asadovej armády v stredu pre DPA uviedol, že niektoré zariadenia a tanky boli presunuté do východnej Líbye, ktorú ovláda generál Chalífa Haftar. Takéto stiahnutie systémov protivzdušnej obrany potvrdilo aj Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré sídli v Británii a situáciu v Sýrii monitoruje prostredníctvom svojich informátorov.
„Keď sa sýrske základne stávajú neistými, význam Líbye rastie,“ hovorí pre Deutche Welle Jalel Harchaoui, politológ a expert na Líbyu z Kráľovského inštitútu pre obranné a bezpečnostné štúdie (RUSI) v Spojenom kráľovstve.
#Russia appears to be reinforcing its bases in #Libya as it faces uncertain future in #Syria, its other foothold in Mediterranean
At least 3 RUS military cargo IL-76s flew #Belarus-Libya since Dec 8 when RUS-allied #Assad regime in Syria toppled by rebels – FlightRadar24 data pic.twitter.com/oKcgjwA3aV
— Sophia Yan (@sophia_yan) December 16, 2024
Líbya sa zmieta v chaose
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu Muammara Kaddáfího v októbri 2011 vládne chaos. Líbya je totiž už roky rozdelená a o moc v nej sa sporia dve mocenské centrá – na západe a východe krajiny. Administratíva podporovaná OSN úraduje na západe a jej rival, pod vedením generála Haftara, sídli na východe v Tobruku.
Generál Haftar je niekto, o kom sa hovorí, že má neukojiteľnú chuť mať stále viac moci. Absolvoval vojenský výcvik v bývalom Sovietskom zväze a k moci sa dostal po smrti líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Keď sa snažil dostať k moci, potreboval nejakú medzinárodnú podporu. Toto partnerstvo uzavrel s Ruskom. Tento zväzok niektorí odborníci označujú ako účelové manželstvo. Haftar má podporu ruského prezidenta Vladimira Putina už celé roky.
„Rusko má v zásade – prostredníctvom východolíbyjského vládcu Haftara – možnosť získať privilegovaný prístup do prístavu Tobruk a potenciálne tam prevážať muníciu,“ uvádza sa v analýze situácie vypracovanej nemeckým ministerstvom obrany ešte 11. decembra. Analýza nemeckého ministerstva obrany však ďalej uvádza, že Haftar sa napriek tesným kontaktom s Moskvou usiluje aj o vyvážený vzťah so Západom. Časť východolíbyjských elít vníma jeho prílišnú blízkosť k Rusku kriticky.
Ak Rusko presvedčí Haftara, aby mu umožnilo zriadiť trvalejšiu základňu v Líbyi, znamenalo by to pre NATO veľkú výzvu.
„Rusi chcú námornú základňu v Líbyi už niekoľko rokov a hlavným politickým cieľom Američanov v Líbyi za posledné dva roky je tomu zabrániť,“ vysvetlil pre Deutche Welle Wolfram Lacher, vedúci spolupracovník a expert na Líbyu z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti. „Až doteraz sa Haftar vždy snažil vyvážiť rôznych zahraničných podporovateľov proti sebe, aby sa nestal závislým na jedinom,“ uzatvára Jalel Harchaoui.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, Deutsche Welle, TASR