Saturn nečakane zatienil Jupiter: Získal „armádu“ nových mesiacov, pripomínajú zemiaky
- Saturn získal 128 nových mesiacov
- Planéta teraz vedie s celkovým počtom 274
- Vznikli zrážkou pred 100 miliónmi rokov

- Saturn získal 128 nových mesiacov
- Planéta teraz vedie s celkovým počtom 274
- Vznikli zrážkou pred 100 miliónmi rokov
Tím vedcov objavil neuveriteľných 128 dosiaľ neznámych mesiacov krúžiacich okolo Saturnu. Tento objav oficiálne uznala Medzinárodná astronomická únia. Týmto sa celkový počet známych mesiacov planéty zvýšil na 274, čím Saturn nechal Jupiter s jeho „skromnými“ 95 mesiacmi ďaleko za sebou.
Informuje o tom Science Alert aj štúdia uverejnená na portáli arxiv.
Prvé náznaky nového objavu
Prvé náznaky, že okolo Saturnu sa nachádza viac mesiacov, sa objavili medzi rokmi 2019 a 2021, keď vedci identifikovali 62 takýchto objektov. V tom istom čase spozorovali aj ďalšie malé objekty, ktoré však ešte nemohli oficiálne označiť za mesiace.
„Keď sme si uvedomili, že tieto objekty sú pravdepodobne mesiace a že pravdepodobne existuje ešte viac takýchto telies čakajúcich na svoje objavenie, rozhodli sme sa znovu preskúmať rovnaké oblasti oblohy počas troch po sebe nasledujúcich mesiacov v roku 2023,“ vysvetľuje astronóm Edward Ashton z Academia Sincia na Taiwane.
„A naozaj, objavili sme 128 nových mesiacov. Na základe našich výpočtov si nemyslím, že Jupiter niekedy Saturnu tento rekord preberie.“
Nie sú to mesiace ako náš Mesiac
Tieto mesiace sa výrazne líšia od nášho Mesiaca. Nie sú veľké, pekne guľaté ani pôsobivo sférické. Sú to skôr drobné mesiačiky, všetky nepravidelného tvaru pripomínajúceho zemiaky, s priemerom len niekoľko kilometrov. Odborníci ich nazývajú nepravidelnými mesiacmi.
Výskumníci sa domnievajú, že pôvodne tvorili malú skupinu objektov, ktoré gravitácia zachytila na orbite Saturnu už v ranej histórii Slnečnej sústavy. Následná séria zrážok ich rozbila na množstvo menších „mesačných úlomkov“, výsledkom čoho je množstvo malých skál, ktoré astronómovia teraz objavili.
Zrážka v relatívne nedávnej minulosti
Vedci dokonca veria, že k zrážke muselo dôjsť relatívne nedávno, približne pred 100 miliónmi rokov, čo predstavuje v planetárnom meradle len veľmi krátke žmurknutie oka. Aj poloha týchto mesiacov v rámci tzv. Nórskej skupiny Saturnových mesiacov naznačuje, že práve tam došlo k tejto nedávnej kolízii.
Nórsku skupinu tvoria mesiace, ktoré obiehajú v retrográdnom smere (proti smeru otáčania planéty), pod nakloneným uhlom a po eliptických dráhach mimo Saturnových prstencov. Podobne ako novoodkryté mesiace, aj tieto majú relatívne „zemiakový“ tvar.
Význam pre budúci výskum
Tento významný objav posúva naše chápanie dynamiky mesačných systémov okolo plynných obrov. Ukazuje, ako komplexné môžu byť vzťahy medzi telesami v našej Slnečnej sústave. Každý nový objav mesiacov nám pomáha lepšie porozumieť histórii formovania nielen samotných planét, ale celej Slnečnej sústavy.
Keď sa pozrieš na nočnú oblohu a uvidíš Saturn, môžeš si teraz predstaviť, že okolo tejto nádhernej planéty s prstencami neobieha len niekoľko mesiacov, ale celá armáda drobných telies. Spolu tvoria 274 známych mesiacov.
Pre astronómov je štúdium týchto malých mesiacov mimoriadne cenné. Poskytuje pohľad na procesy formovania a vývoja planetárnych systémov. Ich dráhy, chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti nám umožňujú nahliadnuť do počiatočných fáz našej Slnečnej sústavy.
Každý z týchto drobných mesiacov predstavuje kúsok obrovskej skladačky histórie nášho kozmického susedstva. Spolu vytvárajú obraz dynamických procesov, ktoré formovali náš planetárny systém po miliardy rokov.
Zatiaľ čo Jupiter so svojimi 95 mesiacmi zostáva úctyhodným súperom, Saturn si svojím novým „skóre“ 274 mesiacov zaistil pozíciu planéty s najväčším počtom mesiacov v našej Slnečnej sústave. Tento titul pravdepodobne ešte dlho neuvoľní.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: arxiv, Science Aalert, UBC News