Scéna ako z Bonda: Ukrajinci na vodných skútroch prenikli na Krym, zničili dôležité stanovište

  • Ukrajincom sa podarilo pomocou vodných skútrov preniknúť na okupovaný Krym
  • Zaútočili na stanicu elektronického boja
ukraine jet
Ilustračná fotografia U.S. Air Force/Hiram Martinez
  • Ukrajincom sa podarilo pomocou vodných skútrov preniknúť na okupovaný Krym
  • Zaútočili na stanicu elektronického boja

Ukrajinské špeciálne komando malo splniť misiu vystrihnutú ako z filmu Jamesa Bonda. Pomocou vodných skútrov sa preplavili desiatky kilometrov na okupovaný Krym, kde zaútočili na stanicu elektronického boja. Pri útoku boli odhalení a pri ústupe sa spustila naháňačka ako z hollywoodskych filmov, prenasledovalo ich ruské letectvo i námorníctvo.

O tom, ako celá operácia prebiehala, informovalo britské The Sunday Times. Členovia ukrajinského komanda z Bratského práporu prezradili, že k útoku na stanicu elektrického boja došlo ešte v lete. Konkrétne 24. augusta 2023, keď Ukrajina oslavovala Deň nezávislosti. Práve v ten deň chcel šéf vojenskej rozviedky (GUR) Kyrylo Budanov pripomenúť Rusom, že Ukrajinci sú schopní udrieť kdekoľvek a kedykoľvek.

Zrodil sa ambiciózny plán, ktorého úspešnosti neverili ani britskí parteri Ukrajincov. Členovia komanda, ktoré patrí pod vojenskú rozviedku, museli prekonať 190 kilometrov na vodnom skútri.

Nepozorovane sa priblížiť k Rusmi okupovanému brehu Krymu, odtiaľ sa premiestniť k cieľu a ten mali pôvodne vyhodiť do vzduchu pomocou trhavín. Na krytie im slúžila diverzná taktika, keď sa ďalšia skupina Ukrajincov priblížila k opačnej strane polostrova, kde zaútočila na ruské pozície.

Cieľ bránil prieskumu a následným útokom Storm Shadow

Dvadsať Ukrajincov sa na vodných skútroch pod velením veliteľa Levana zatiaľ v tichosti blížilo na miesto určenia. Každý skúter viezol dvoch mužov.

„Naším prvým cieľom bola elektronická bojová stanica, taká výkonná, že ani kompas nemohol fungovať do 32 kilometrov od pobrežia,“ povedal veliteľ práporu Borghese.

„Prekážalo to pri práci našich operátorov rakiet a celý systém GPS nemohol fungovať. Naši chlapci pracovali iba podľa hviezd.“

Práve stanica elektrického boja bola dôvodom, prečo Ukrajinci nemohli spraviť prieskum terénu pomocou dronov. Ten by potom vyústil do útokov rakiet s dlhým doletom Storm Shadow, známe aj pod menom SCALP.

RAF_Museum,_Colindale,_London_-_DSC06025
zdroj: Wikimedia/Rept0n1x

Približne 200 metrov od cieľa boli Ukrajinci odhalení. Nasledovala polhodinová prestrelka s ruskými silami, ktorá spôsobila, že Ukrajinci sa nemohli držať svojho pôvodného cieľa, teda zničenie cieľa pomocou trhavín. Na objekty preto zaútočili pomocou protitankových zbraní a granátov s raketovým pohonom.

„Rozhodli sme sa jednoducho zničiť riadiace centrum na diaľku protitankovými zbraňami, poškodiť antény a stiahnuť sa, čo sa nám podarilo,“ povedal Borghese.

Rusi ich mali prenasledovať hodiny

Po stiahnutí na pláž sa však celý príbeh nekončí. Ukrajincov začalo prenasledovať ruské letectvo aj ruské hliadkové lode Raptor.

„Veľmi tvrdo nás prenasledovali. Štyri nepriateľské člny vyšli, aby nás zastavili a zablokovali ústup na naše pobrežie,“ povedal Borghese.

Počas prenasledovania Rusi stretli ukrajinský evakuačný čln, na ktorý zaútočili a prestali si všímať Ukrajincov na vodných skútroch.

Dorazili aj ďalšie ukrajinské podporné člny, ktoré na lietadlá zaútočili prenosným protilietadlovým systémom Stinger. Ukrajinci tvrdia, že boje vo vode prebiehali niekoľko hodín.

„Ruské lietadlá boli nad nami štyri hodiny, možno aj viac, pretože rotovali. Bolo tam určité množstvo nepriateľských lietadiel, ktoré vstúpili do oblasti, krúžili, zasiahli rôzne body a potom sa otočili. Trvalo to štyri až päť hodín bez prestávky,“ tvrdí veliteľ práporu.

Ukrajinci sa pripravovali na misiu celé týždne, počas jazdy skútrom museli dvakrát dopĺňať palivo. Stali sa tak prvými Ukrajinci, kto takmer po dekáde vstúpil na okupovaný Krym. Prápor je pritom veľmi pobožný a vojaci sú dobrými plavcami.

Veliteľ tvrdí, že nad nimi držal ochrannú ruku Pán Boh, pretože to bola misia veľmi nebezpečná a potom, ako ju dokončili a úspešne sa vrátili na breh, sa sformovalo tornádo.

Ukrajincom sa v posledných týždňoch darí útočiť na okupovaný Krym, ale aj na Čiernomorskú flotilu, ktorá na ňom sídli. Pri nedávnych útokoch sa im podarilo zničiť jadrovú ponorku, výsadkovú loď a veliteľstvo Čiernomorskej flotily.

Ukrajina tvrdí, že pri útoku zahynul aj jej veliteľ Viktor Sokolov. Rusi ale zverejnili zábery, ktoré majú preukazovať, že Sokolov je nažive. Napriek tomu sú schopnosti Čiernomorskej flotily výrazne obmedzené a v súčasnosti nedokážu efektívne blokovať ukrajinské prístavy, tvrdí britské ministerstvo obrany.

Zdroje: The Sunday Times, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá