Schátrané slovenské továrne vzkriesené kultúrou
- Na Slovensku máme veľké industriálne kultúrne dedičstvo a množstvo chátrajúcich továrenských budov volajúcich po záchrane. Väčšinu sa zachrániť nikdy nepodarí, mnohé ešte majú nádej a niektoré už svoje nové využitie našli. Stali sa priestormi pre kultúru a umenie.
- Na Slovensku máme veľké industriálne kultúrne dedičstvo a množstvo chátrajúcich továrenských budov volajúcich po záchrane. Väčšinu sa zachrániť nikdy nepodarí, mnohé ešte majú nádej a niektoré už svoje nové využitie našli. Stali sa priestormi pre kultúru a umenie.
Len v Bratislave poznáme niekoľko industriálnych pamiatok, ktoré už vďaka developerom či nečinnosti nestoja. Mlyn, Kablo či Bratislavské automobilové závody a čoskoro sa k nim zrejme pridá aj časť Cvernovky. Rekonštrukcie starých priemyselných budov sú náročné po všetkých stránkach, no stále sú tu miesta, ktoré sa podarilo pretvoriť na niečo prospešné.
Elektrárňa Piešťany
Jedinečná stavba inšpirovaná klasicistickým a neskôr funkcionalistickým slohom zabezpečovala veľkú časť elektrickej energie pre Piešťany a okolie v prvej polovici 20. storočia, činná však bola až do konca 90. rokov. Potom sa dlho nevyužívala a ako ďalšie podobné priestory podliehala zubu času. Všetko zmenila študentská súťaž na projekt prestavby elektrárne a jeho úspešná realizácie v spolupráci ZSE s Fakultou architektúry STU a slovenskými architektmi.
Foto: facebook.com/ElektrarnaPiestany
Z poloschátranej budovy vznikla novučičká Elektrárňa so zachovanými pôvodnými stavebnými štruktúrami a charakteristickou tehlovou fasádou, avšak doplnenou o modernú presklenú stenu. Budova našla nové využitie ako galéria, múzeum a súčasne eventový priestor pre koncerty, kultúrne a vzdelávacie akcie v oblasti vedy a techniky. V súčasnosti je však prevádzka Elektrárne prerušená kvôli spolupráci s novým investorom – Komunitným centrom Nitra.
Foto: facebook.com/ElektrarnaPiestany
Tabačka v Košiciach
Ak máš rád netradičné priestory, kultúru, ale aj kúsok histórie, určite pri svojej budúcej návšteve Košíc nevynechaj tento unikát. Bývalá továreň na výrobu tabaku a cigár z 50. rokov 19. storočia je dnes veľkým komplexom zasväteným nezávislej modernej kultúre, vrátane hudby, divadla, filmu či výtvarného umenia. Tabačka Kulturfabrik sa snaží najmä o podporu začínajúcich umelcov a kreatívcov.
Foto: facebook.com/tabackafanpage
Tabačku v súčasnosti prevádzkuje občianske združenie Bona Fide. Košice o sebe nenadarmo tvrdia, že sú hlavným mestom kultúry. Za svoju existenciu sa už Tabačka stihla podieľať na organizácii mnohých významných podujatí, ako sú napríklad umelecký festival Moonride či multižánrový festival Poke. Priestory okrem kultúrnej sály zastrešujú tiež coworking, kino, kancelárie či bistro.
Foto: facebook.com/tabackafanpage
Kasárne/Kulturpark v Košiciach
Východoslovenská metropola sa môže pochváliť ďalším priestorom podobného charakteru. Je ním starý vojenský areál bývalých Kasární kapitána Jaroša z 19. storočia. Nie je to síce doslova industriálny objekt, no kasárne v minulosti slúžili ako sklady, bola v nich pekáreň aj vodáreň. Rekonštrukcia nefunkčných kasární prebehla vrámci programu Košice ako Európske hlavné mesto kultúry 2013. Z chladných armádnych priestorov vyvolávajúcich v ľuďoch negativitu, je dnes kultúrny priestor prinášajúci estetický zážitok a radosť. Architekti pri rekonštrukcii dbali na environmentálny rozmer s využitím alternatívnych zdrojov energie. Súčasťou objektu je podzemné parkovisko.
Foto: facebook.com/KasarneKulturpark
Zaujímavé je, že realizátori prestavby sa neodcudzili pôvodnému využitiu budovy a nadviazali na vojenčinu. Podľa vojenskej terminológie pomenovali hlavné budovy názvami A- Alfa, B- Bravo a C- Charlie. V súčasných priestoroch však vojakov nenájdeš, namiesto toho majú svoje útočisko multižánroví umelci a milovníci kultúry, pre ktorých sú tu dielne, štúdiá, sály či prednáškové miestnosti. Kasárne patria do zoskupenia kultúrnych košických centier K13.
Foto: facebook.com/KasarneKulturpark
Galéria elektráreň v Poprade
Niekdajšia parná elektráreň je dnes zasvätená výtvarnému umeniu a od roku 1993 v nej sídli Galéria elektráreň – súčasť Tatranskej galérie v Poprade. Jej história siaha do čias Uhorska a postavila ju v secesnom štýle spoločnosť Siemens – Schuckert – Budapešť – Prešpork na začiatku 20. storočia. Podobne ako piešťanská elektráreň zásobovala energiou okolité tatranské obce vrátane miestnych električkových tratí, pričom kombinovala dva spôsoby získavania energie – parný a elektrický. S piešťanskou ju spája aj použitie v tej dobe obľúbenej tehly, ktorá budove dodáva svojský ráz.
Foto: facebook.com/cierne.diery
Tatranská galéria spočiatku fungovala v ešte napoly schátranom objekte, ktorý až postupne v spolupráci s ministerstvom kultúry, SPP a Prešovským krajom zrekonštruovala do dnešnej podoby. Vynaložili obrovské úsilie, aby sa im objekt podarilo zrenovovať a prinavrátiť ho obyvateľom v novej podobe, ktorá odráža bohatú históriu výtvarníctva a kultúry v tomto regióne. Najnovšou časťou rekonštrukcie je parný komín.
Refinery Gallery v Bratislave
Na ďalší jedinečný kultúrny priestor sa vďaka šikovným architektom premenili pred štyrmi rokmi opustené montážne haly v Slovnafte, z čoho pramení aj názov dnešnej galérie. Dve veľké haly postavené počas boomu petrochemického priemyslu v Uhorsku na konci 19. storočia doslúžili v 90. rokoch minulého storočia a odstavili ich. Teraz v renovovaných priestoroch, ktoré si stále zachovávajú industriálneho ducha, nájdeš výtvarné umenie. Na stenách uvidíš fotografie z čias aktívneho fungovania rafinérie Apollo, históriu rozprávajú aj vystavené artefakty.
Foto: facebook.com/refinerygallery
Miesto sa môže pochváliť obrovskou kapacitou, čo skvele nahráva využitiu pre kultúrne a umelecké eventy. Čierne steny a chladné oceľové konštrukcie pôsobia tajomne, no zároveň popri nich vynikne každé moderné umelecké dielo, priestory sú atraktívne aj pre hudobné koncerty. Niečo tak odpudivé ako rafinéria sa môže vďaka dobrému nápadu premeniť na ukážkové dielo modernej slovenskej architektúry s odkazom na minulosť.
Foto: facebook.com/refinerygallery
Design Factory v Bratislave
Za rekonštrukciou montážnej haly na Bottovej ulici stojí ateliér Martina Paška, ktorý navrhoval aj prerábku predchádzajúcej galérie. Minulosť priestoru siaha do prelomu 19. a 20. storočia, keď v tejto lokalite sídlilo množstvo prekvitajúcich tovární, z ktorých sú dnes už len brownfieldy – nevyužívané plochy. Na území dnešnej galérie zrejme kedysi sídlila paneláreň. Starý industriálny priestor s genius loci dnes slúži ako útočisko pre architektov a dizajnérov, zároveň je výkladnou skriňou pre dizajnérske produkty ako nábytok či svietidlá.
Foto: facebook.com/designfactory.sk
Súčasťou interiéu je popri obrovskom výstavnom priestore tiež čitáreň, bar, kaviareň či priestor pre konferencie a prezentácie. Históriu priestoru architekti vzkriesili priznanou stropnou konštrukciou či veľkoplošnou historickou fotografiou zobrazujúcou pracujúcich robotníkov. Design factory je ďalším miestom pre organizovanie zaujímavých eventov, pravidelne sa tu konajú aj hudobné podujatia, ako napríklad festival komornej hudby Konvergenc
Foto: facebook.com/designfactory.sk
Zdroj titulnej fotografie: facebook.com
Čítajte viac z kategórie: Kultúra