Schválené nové testy na omamné látky v rukách polície. Vodičov budú testovať zo slín
- Policajti dostanú nové skríningové testy
- Prítomnosť omamných látok u vodiča skontrolujú na mieste

- Policajti dostanú nové skríningové testy
- Prítomnosť omamných látok u vodiča skontrolujú na mieste
Vodičov pod vplyvom dr*g budú môcť policajti testovať jednoduchšie ako doteraz. Umožní to novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorú parlament schválil na začiatku novembra. Vo štvrtok 21. 11. ju podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
Polícia dostane k dispozícii nový nástroj – skríningové testovacie súpravy, ktorých použitie doterajšia legislatíva pri cestných kontrolách neumožňovala.
„Ministerstvo vnútra SR zabezpečilo skríningové testovacie súpravy na zistenie prítomnosti omamných a psychotropných látok (dr*g) v organizme vodiča. Zabezpečené boli testovacie súpravy Dräger DrugCheck 3000. V súvislosti s ich zavádzaním do výkonu služby bolo zistené, že súčasné znenie zákona neupravuje možnosť používania predmetných skríningových testovacích súprav policajtmi pri výkone dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,“ ozrejmil predkladateľ.
Ako tieto testy fungujú?
Rôzne návykové látky predstavujú pre bezpečnosť cestnej premávky rozdielne riziká. Opiáty majú za následok spomalené reakcie a zhoršený úsudok, zatiaľ čo po užití mari*uany sa môžu objaviť halucinácie.
„Ak dávka bola vyššia, vidí veci, ktoré nie sú na ceste, a ide sa vyhnúť niečomu a vbehne do priekopy,“ objasňuje situáciu odborník. U vodičov pod vplyvom stimulantov ako k*kaín či metamf*tamíny sa zasa prejavuje zvýšená agresivita.
Nové testovacie súpravy dokážu identifikovať široké spektrum dr*g – od mari*uany až po he*oín. „Pokiaľ išlo o iné látky, ktoré takisto ovplyvňujú schopnosť riadiť motorové vozidlo negatívne, od mari*uany cez metamf*tamíny až po h*roín, tak je dobré, že momentálne sú na to prostriedky,“ konštatoval hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica pre TASR.
Obnovia „záchytky“?
Novela zároveň prinesie vypustenie právnej úpravy zriaďovania protialkoholických záchytných izieb. Viac sa dočítaš na druhej strane. >>>
Tá bola podľa poslanca obsolentná a nevykonateľná. Poukázal na viacero prekážok pri prevádzkovaní záchytných izieb, napríklad materiálnych či ekonomických. Upozornil aj na nedostatok lekárov a zdravotníckych pracovníkov.
„Z dôvodu, že protialkoholická záchytná izba nie je zdravotníckym zariadením a ani sa v nej občanovi neposkytuje zdravotná starostlivosť a mala by byť zriaďovaná s cieľom zabezpečiť verejný poriadok mesta alebo obce, navrhujeme vypustenie uvedenej právnej úpravy,“ dodal.
D*ogy nie sú jediným problémom
Vodiči sadajú za volant často pod vplyvom najdostupnejšej omamnej látky na Slovensku – alkoholu. V rámci celoslovenskej kontrolnej akcie odhalili policajti v pondelok 18. novembra celkovo 70 vodičov pod vplyvom alkoholu.
Ako ďalej informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek, 55 vodičov nafúkalo do jedného promile, čo je klasifikované ako priestupok. Hladinu alkoholu nad jedno promile nafúkalo 15 vodičov, pričom v takýchto prípadoch už hrozí trest odňatia slobody.
Celkovo policajti v rámci akcie vykonali takmer 33 000 dychových skúšok na prítomnosť alkoholu. „Celoslovenské osobitné kontroly sú neoddeliteľnou súčasťou preventívnych a represívnych opatrení na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Polícia plánuje v podobných akciách pokračovať aj v nadchádzajúcom období,“ uviedol Hájek.
Polícia v tejto súvislosti zdôrazňuje, že alkohol za volantom je jednou z najčastejších príčin tragických dopravných nehôd. „Pod jeho vplyvom dochádza k zníženiu pozornosti, zhoršeniu reakčného času a schopnosti adekvátne reagovať na neočakávané situácie. Tieto faktory ohrozujú nielen samotného vodiča, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky vrátane chodcov a cyklistov,“ doplnil Hájek.
Správu budeme aktualizovať.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SITA