Schyľuje sa v opozícii pre protesty k rozkolu? KDH má problém, prezradili poslanci priamo v NR SR

  • Opozičné protesty neutíchajú
  • V uliciach sú tisíce ľudí
  • Poslanci Ľubomír Galko, Vladimíra Marcinková, Roman Michelko a Tibor Gašpar reagujú
Ľubomír Galko, Vladimíra Marcinková
Startitup/Jaroslav Rybár
  • Opozičné protesty neutíchajú
  • V uliciach sú tisíce ľudí
  • Poslanci Ľubomír Galko, Vladimíra Marcinková, Roman Michelko a Tibor Gašpar reagujú

Protesty proti vláde Roberta Fica (Smer-SD) neutíchajú. Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS zvolali na dnes (1. 2.) ďalšie protesty proti zámeru vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Tie sa konajú celkovo v osemnástich mestách po celom Slovensku.

PS štvrtkový protest na Námestí SNP v Bratislave označilo ako „najväčší“ a vyzvalo ľudí, aby ich „prišlo čo najviac“. Napriek tomu, že strany PS, SaS a KDH doteraz pôsobia v rámci demonštrácií ako „súdržná opozícia“, isté náznaky ideových rozdielov medzi stranami bolo badať už v nedávnej minulosti. 

Napríklad predseda KDH Milan Majerský naznačil, že kresťanskí demokrati môžu za istých okolností z protestov vycúvať. „Protesty vznikli kvôli týmto dvom veciam, rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a hanebná novela Trestného zákona. Som presvedčený a plne si za tým stojím, že KDH bude na tribúnach stáť, iba pokiaľ sa budú týkať týchto dvoch tém. Akonáhle sa začnú pridávať ďalšie témy, KDH pôjde z protestov preč,“ vyhlásil Majerský v relácii Aktuality.sk Na rovinu. 

Startitup nedávno v parlamente medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, či sa medzi stranami neschyľuje k rozkolu.

Exminister Galko: Ak nebude prizvaná celá opozícia, protesty nebudú úspešné

„Určité problémy tam sú, pretože KDH sa nepáčilo a nepáči, že tie protesty sa trošku otáčajú smerom k podpore jedného prezidentského kandidáta, a zároveň smerom k dúhovým témam, podpore LGBTI a podobne,“ hovorí pre Startitup poslanec a exminister obrany Ľubomír Galko (SLOVENSKO).

Ľubomír Galko
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

„Osobne si myslím, že oni tieto problémy zrejme nakoniec prekonajú a nejakým spôsobom pôjdu ďalej. Ale ak tie protesty nezačnú mať nejaký akčnejší ráz, ak nebude prizvaná celá opozícia, čiže SLOVENSKO, mimoparlamentní Demokrati, a ešte aj občianska verejnosť a nejaké ďalšie združenia, tak ja osobne si myslím, že tieto protesty nebudú úspešné,“ dodáva poslanec.

„Je celkom jednoznačné, že OĽANO (SLOVENSKO, pozn. red.) je ostrakizované už dávno, povedali, že s nimi nechcú nič mať. Čo sa týka tém tých protestov, keď sa tam dávajú niektoré kultúrne otázky, tak aj KDH má s niektorými vecami problém. Takže je možné, že kompaktnosť opozície nebude ani zďaleka taká pevná, ako sa navonok javí,“ tvrdí poslanec Roman Michelko (SNS).

Marcinková: Nie sme homogénna skupina a je to aj dobré, preto je tam ten živý dialóg

„Je to aj logické. Liberálne a progresívne strany musia mať s konzervatívnymi veľmi veľa trecích plôch, takže tie diferencie sa musia skôr alebo neskôr prejaviť,“ myslí si politik.

Iný názor na vec má poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková. „Nie. Vidím tam súdržnosť, vieme sa dohodnúť. Samozrejme, my nie sme jedna strana, sme tri rozdielne strany s rozdielnymi hodnotami, sú tam medzi nami rozdiely. Nie sme homogénna skupina a je to aj dobré, preto je tam ten živý dialóg. Ale nemyslím si, že to je niečo, čo by nás malo rozhádať,“ vysvetľuje Marcinková.

Vladimíra Marcinková
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

„Vieme sa absolútne dohodnúť a viesť kultivovanú diskusiu,“ dodáva poslankyňa.

„Jediný problém, ktorý ja vnímam medzi opozičnými stranami, je situácia v opozícii a KDH. To si myslím, že vnútorne zvažuje, či im a ich voličom prospieva účasť na týchto protestoch. Pretože otvárajú sa tam zástupné témy, s ktorými oni veľmi nesúhlasia. Minulý týždeň (18.1. pozn. red.) bol toho jasným dôkazom,“ tvrdí poslanec a policajný exšéf Tibor Gašpar (Smer-SD).

Gašpar predpokladá, že „vo vedení tejto strany dochádza k úvahe, či ďalej pokračovať spolu s PS, prípadne SaS“. „Ale to už je na nich, oni musia vyhodnotiť, či to, čo robia, si želajú ich voliči. Či to zvyšuje ich preferencie a či to prospieva politike, čo robia. Ja si myslím, že tieto protesty sa už zneužili na akúsi predvolebnú kampaň prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Pretože oni sa k tomu nevyhranili zatiaľ, či ho budú alebo nebudú podporovať,“ uzatvára.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá