Sci-fi je v Saudskej Arábii realitou: Obytná stavba pre 5 miliónov ľudí dlhá 120 kilometrov
- Ako súčasť futuristického mesta Neom má vzniknúť tzv. Zrkadlová línia
- Komplex sa bude tiahnuť po vyše 100 kilometrov
- Zahŕňa umelý mesiac či roboty
- Ako súčasť futuristického mesta Neom má vzniknúť tzv. Zrkadlová línia
- Komplex sa bude tiahnuť po vyše 100 kilometrov
- Zahŕňa umelý mesiac či roboty
Chcem niečo podobné ako Egyptské pyramídy. Jedného dňa si to pomyslel korunný princ Saudskej Arábie Mohamed bin Salmán, a tak sa zrodil plán najväčšej stavby na svete.
Ide o dve budovy, ktoré majú dosiahnuť výšku 1 600 stôp (približne 487 metrov), no veľkolepá je najmä ich dĺžka. Stavba sa má totiž tiahnuť po 120 kilometrov dlhej ploche v línii s pobrežím a horským či púštnym terénom Saudskej Arábie. V plánovacích dokumentoch, ktoré pozostávajú z niekoľkých stoviek strán, sa ďalej uvádza, že budovy bude prepájať množstvo chodníkov.
Projekt sa nazýva Mirror Line, teda Zrkadlová línia, a vytvorí priestory na bývanie pre približne 5 miliónov ľudí. Očakávaná cena celej konštrukcie po jej úplnom dokončení predstavuje až jeden bilión dolárov, uvádza The Wall Street Journal.
Rýchlovlak a športový štadión
Na základe dokumentov z jesene minulého roka bude popod zrkadlové budovy jazdiť rýchlovlak. Projekt zahŕňa aj plán vertikálneho poľnohospodárstva, ktoré má byť súčasťou stavby.
Plány Mirror Line naznačujú aj integráciu športového štadióna do výšky približne 300 metrov. Pýšia sa aj prístavom pre jachty pod oblúkom, ktorý budú budovy navzájom formovať.
Zrkadlová línia je súčasťou plánu princa bin Salmána vytvoriť takzvanú lineárnu komunitu, teda mesto postavené na jednej priamke. Od osôb zodpovedných za plány a konštrukciu požadoval, aby vytvorili niečo v rozsahu egyptských pyramíd.
Umelý dážď a falošný mesiac
Ide o súčasť plánu výstavby mesta zvaného Neom, futuristickú myšlienku vytvoriť komunitu o veľkosti amerického štátu Massachusetts, ktorá sa má rozprestierať pri Červenom mori.
Na jej realizácii Saudi pracujú už roky. Projekt Zrkadlovej línie odhalil plány na umelý dážď, falošný mesiac, robotické slúžky či upratovačky a holografických učiteľov, uvádza Business Insider.
Neom, ktorý vlastní saudskoarabský fond suverénneho bohatstva, chce prilákať zahraničných investorov a vytvoriť tisíce nových pracovných miest. To však nie je také jednoduché. Rijád totiž nemá práve najlepšiu minulosť v oblasti dodržiavania ľudských práv.
Po vražde novinára Džamála Chášukdžího saudskými agentmi v roku 2018 sa mnohé západné krajiny Saudom otočili chrbtom. Bojkotovali tak aj princa Mohameda, ktorý je prakticky vládcom saudského kráľovstva, a s ním aj jeho ambiciózne futuristické plány.
Zlepšenie vzťahov
Táto izolácia zo strany Západu sa skončila po nedávnom summite medzi princom Mohamedom a americkým prezidentom Joeom Bidenom. Návšteva amerických predstaviteľov v podstate pripravila pôdu pre príchod ďalších zahraničných investícií do mesta Neom.
Saudská Arábia, ako jedna z ropných veľmocí, momentálne zažíva prínosné obdobie aj práve vďaka vysokým cenám ropy, ktoré sme analyzovali v tomto článku. Práve príjmy z nerastného bohatstva Mohamedovi umožnili pokračovať v ambicióznych projektoch, ako je Mirror Line.
Ak by sa Saudskej Arábii podarilo tento projekt skutočne zrealizovať, jeho štruktúra by vo svete nebola ničomu podobná. Termín dokončenia Zrkadlovej línie má byť v roku 2030, čo predstavuje veľké výzvy pre urbanistov, ktorí ju plánujú.
Musia vyriešiť mnohé otázky, napríklad ako zvládnuť migráciu miliónov vtákov cez migračné koridory, ktoré gigantická stavba pretne.
Po dokončení môže byť stavba ešte dlhšia
Ak sa Mirror Line podarí úplne dokončiť, jej plocha začne pri Akabskom zálive a bude pokračovať cez pohorie, ktoré sa rozprestiera pozdĺž pobrežia. Stavba pôjde ďalej na východ cez horské letovisko a komplex, v ktorom sídli vláda Saudskej Arábie, až po púštny „aerotropolis“.
V prípade úplného naplnenia plánov môže projekt známy jednoducho ako „Línia“ dosiahnuť dĺžku približne 169 kilometrov. Ide o koncept, ktorý zaujíma urbanistov už viac ako storočie.
Napríklad v roku 1882 španielsky architekt Arturo Soria y Mata navrhol predĺženú mestskú zástavbu, ktorá inšpirovala dnešnú madridskú štvrť Ciudad Lineal.
Zdroje: The Wall Street Journal, Business Insider, Twitter/The Wall Street Journal, Twitter/ Mohammed Alhamed