Sedem dní dovolenky nestačí. Vedci odhalili ideálnu dĺžku oddychu od práce (NOVÁ ŠTÚDIA)

  • Vedci tvrdia, že týždeň dovolenky nestačí
  • Optimálny počet dní ti zachráni efektivitu v práci
Dovolenka
Ilustračné foto TASR/Roman Hanc, Dano Veselský
  • Vedci tvrdia, že týždeň dovolenky nestačí
  • Optimálny počet dní ti zachráni efektivitu v práci

Princíp vyhorenia už nie je v 21. storočí nikomu cudzí. O prepracovaní, mentálnej záťaži, strese aj dôležitosti oddychu sa rozpráva z každého rohu.

Takže, už vieme, že musíme raz za čas aj oddychovať. Aká dlhá dovolenka však stačí na to, aby sme naozaj „vypli“? Nová štúdia tvrdí, že je to viac než týždeň.

V prvom rade si ale pripomeňme, prečo sú dovolenky dôležité. Okrem toho, že si treba oddýchnuť fyzicky, raz za čas by si mal uvoľniť aj psychickú záťaž. Dovolenka hrá podľa vedcov zásadnú úlohu v boji proti vyhoreniu, ktoré je často spôsobené chronickým pracovným stresom.

Vyhorenie sa prejavuje vyčerpaním, cynizmom voči práci a zníženou efektivitou. Pravidelné prestávky v práci tiež pomáhajú znižovať hladiny stresových hormónov ako kortizol a epinefrín, ktoré negatívne vplývajú na naše zdravie. 

Optimálna dĺžka výletu

Výskum publikovaný v Journal of Happiness Studies naznačuje, že ideálna dĺžka dovolenky je osem dní. Počas tejto doby sa postupne znižuje úroveň stresu a zvyšuje pocit šťastia a pohody, pričom tieto benefity dosahujú vrchol na ôsmy deň. Po tomto období začínajú pozitívne účinky ustupovať, čo znamená, že dovolenka dlhšia než osem dní nemusí priniesť výrazne väčšie výhody.

Samotná príprava na výlet môže tiež znižovať stres. Keď plánujeme dovolenku, už len samotná vyhliadka odpočinku prispieva k lepšej nálade. Po návrate do práce sa produktivita a efektivita zvyčajne zvyšujú, pričom tento pozitívny efekt môže trvať až jeden mesiac. Vedci preto radia, že by sme mali plánovať dovolenky tak, aby ich bolo počas roka viacero.

Štúdie z Journal of Psychology and Health ukazujú, že častejšie a kratšie „vypadnutia z reality“ môžu pomôcť znižovať riziko vzniku metabolického syndrómu, ktorý zahŕňa faktory ako vysoký krvný tlak, zvýšenú hladinu cukru v krvi a abdominálnu obezitu. Tieto faktory zvyšujú riziko srdcových ochorení, cukrovky a mŕtvice. 

Ako si naplánovať dovolenku

Ako sme už spomínali, samotné plánovanie dovolenky je veľmi prospešné pre duševné zdravie. Navyše, výber destinácie, v ktorej plánujeme nájsť relax a odpočinok, je kľúčový. Ak si nie si istý, ako sa správne plánuje dovolenka, pomôže ti v tom umelá inteligencia. 

V nedávnom článku sme ťa informovali o tom, ako využiť ChatGPT vytvorenie dovolenkového itinerára. Presný návod, ako na to, ktoré otázky umelej inteligencii položiť aj ako má vyzerať efektívny príkaz sa dozvieš v našom článku.

Pri plánovaní predovšetkým nezabudni na zistenia vedcov. Ideálna dĺžka dovolenky je osem dní, pričom pre dlhodobé benefity je vhodné plánovať viacero kratších dovoleniek počas roka. Takto naplánovaná dovolenka prispieva k zníženiu stresu, zvýšeniu šťastia a zlepšeniu celkového zdravia. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Journal of Happiness Studies, Journal of Psychology and Health, Redakcia Startitup, Timetastic

Najnovšie videá

Trendové videá