Šéf agentúry AKO o referende: Je to skôr kampaň, účasť ovplyvní napríklad aj počasie

  • Zajtra Slovákov čaká referendum
  • Startitup k téme kontaktoval riaditeľa agentúry AKO Václava Hřícha
referendum smer prezidentka prečasné voľby
TASR/Dano Veselský
  • Zajtra Slovákov čaká referendum
  • Startitup k téme kontaktoval riaditeľa agentúry AKO Václava Hřícha

Referendum sa bude konať zajtra v sobotu, teda 21. januára, a bude obsahovať jednu otázku. „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ Iniciátormi referenda sú niektoré z opozičných strán, no asi najväčším propagátorom iniciatívy je Smer Roberta Fica.

Startitup sa opýtal riaditeľa prieskumnej agentúry AKO Václava Hřícha, ako vníma zajtrajšie referendum a či nás ohľadom akcie opozície môže niečo prekvapiť.

Dva protichodné javy

Podľa Hřícha môžeme v súvislosti s referendom sledovať dva protichodné javy: „Jedným je, to že majú byť predčasné voľby, hovorí otvorene už takmer každý predstaviteľ vládnej koalície. To znamená, že v očiach verejnosti to akoby znižuje potrebu iniciovať tú možnosť prostredníctvom zmeny ústavy.“

„Na druhej strane, to rozčarovanie verejnosti bude pravdepodobne za posledné týždne stále väčšie a väčšie. Jedno teda môže pomôcť a druhé ubrať. Neodvažujem sa ale tipovať, či to bude 15, 27 alebo 30 %. Záleží to napríklad aj od počasia. Môžeme sa pozrieť, aké bude zajtra počasie,“ okomentoval odborník.

Vyšumené referendum

Tradičnou rétorikou niektorých opozičných strán bolo, že sa o referende zo strany vlády, ale aj médií schválne verejne nehovorilo, aby prišlo čo najmenej ľudí. Stručne povedané, zajtrajšie referendum nemalo takmer žiadnu kampaň. Hřícha sme sa tak opýtali, koho to je teda vina?

„Nikto nemá povinnosť robiť kampaň. Ale keďže nebola ani kampaň za a ani proti, tak sa zdá, že to brali trochu menej vážne zástancovia a aj odporcovia referenda,“ myslí si šéf AKO. Podčiarkol, že už keď sa referendum vyhlásilo, bolo jasné, že predčasné voľby budú tak či tak, a bolo jasné, že referendum skôr už len tak vyšumí“. 

Hřích dodáva, že tradícia referend na Slovensku je veľmi slabá. „Referendum bude zrejme viac fungovať ako kampaňová vec, nie ako reálny ústavný akt, asi sa s tým aj dopredu rátalo,“ podčiarkol. Podľa experta strany často využívajú práve tematiku referenda ako určitý nástroj na zviditeľnenie svojej strany a ideológie.

Bez technických prešľapov?

Samotné referendum malo pôvodne obsahovať až dvojicu otázok. Tá druhá mala znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“

Už od zverejnenia obidvoch otázok sa začalo polemizovať, či nie je sporná práve tá týkajúca sa demisie vlády. Hlava štátu Zuzana Čaputová sa obrátila na Ústavný súd práve v súvislosti s polemikou nad spomínanou referendovou otázkou. Súd tak nakoniec otázku o demisii škrtol a v októbri ju označil, že je v rozpore s princípmi právneho štátu. 

Václav Hřích hovorí, že ľudia, ktorí sa rozhodnú hlasovať v referende, sa z technického hľadiska nemusia ničoho báť. Oproti nedávnym spojeným regionálnym voľbám totiž samotné hlasovania na referende, bude oveľa jednoduchšie.

„Toto je pravdepodobne asi najjednoduchší spôsob vykonávania nášho práva rozhodovať o Slovensku, tak tu nepredpokladám nejaké technické anomálie, skôr naopak,“ dodal odborník.

Najnovšie videá

Trendové videá