Šéf lekárskej komory: Vláda premeškala príležitosť na zvládnutie boja s covidom. Sputnik nie je výstrel do neznáma

  • Šéf Slovenskej lekárskej komory je presvedčený, že Slovensko v súčasnej situácii nemá na výber
  • Kompetentní musia podľa neho rozhodnúť a zobrať na seba zodpovednosť, a to aj v prípade vakcíny Sputnik V
Matovič, Krajčí, vakcína
TASR/Dano Veselský, Jaroslav Novák, AP
  • Šéf Slovenskej lekárskej komory je presvedčený, že Slovensko v súčasnej situácii nemá na výber
  • Kompetentní musia podľa neho rozhodnúť a zobrať na seba zodpovednosť, a to aj v prípade vakcíny Sputnik V

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár je presvedčený, že súčasná vláda premeškala ďalšiu príležitosť na zvládnutie boja s pandémiou COVID-19. Reagoval tiež na pohnútky rezortu zdravotníctva očkovať ľudí vakcínou Sputnik V, ktorá zatiaľ nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou.

„V tejto chvíli, keď je situácia vážna a denne nám zomiera viac ako stovka ľudí na COVID-19, je očkovanie – aj vakcínou Sputnik V– jediným riešením v tejto zložitej situácii, nakoľko v súčasnosti niet inej dostupnej vakcíny v požadovanom množstve.“

Primár Kulkovský: Koronavírus zbožňuje slovenské nemocnice, oddelenie s desiatkami pacientov má jeden záchod

Musíme si podľa neho vybrať – či sa budeme nečinne prizerať, ako nám na Slovensku zomierajú denne ľudia, alebo sa zameriame na to, aby sme urobili maximum pre ich záchranu. Diskusia okolo Sputniku V mala podľa neho byť odľahčená aj o geopolitické pozadie, ktoré ju často sprevádza.

„Ide o vakcínu, ktorá nie je neznámou vakcínou a je prakticky overená a pozitívne hodnotená aj v odborných časopisoch (Lancet). Takže nejde o výstrel do neznáma. Pri jej použití by však mali byť očkovaní len tí, ktorí s tým budú dobrovoľne súhlasiť.“

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa Kollára si treba uvedomiť, že v tejto chvíli nemáme veľa možností na výber. Kompetentní musia podľa neho rozhodnúť a zobrať na seba zodpovednosť. „Ten, kto ju nevie zobrať a má iný názor, musí povedať, že keď Sputnik V nie, tak čo robiť a ako zastaviť zbytočné zomieranie až stoviek ľudí denne.“

Zdôrazňuje pritom, že sú zlomové situácie, keď musíme spraviť aj neštandardné riešenia, ak môžeme zachrániť čo i len jeden jediný ľudský život. Aj preto je prezident komory presvedčený, že by sa nemala premeškať ďalšia príležitosť na zvládnutie boja s koronavírusom.

„Otázka dnes nestojí, či použiť Sputnik V, Pfizer, Modernu či Astra Zenecu, ale ako ich čo najrýchlejšie dopraviť k občanom, lebo čas pracuje proti nám!“ 

NOVÁ ŠTÚDIA: Sú ľudia po očkovaní iba bezpríznakoví, alebo sú voči korone naozaj imúnni? Konečne vieme odpoveď

V súvislosti s ruskou vakcínou premiér Igor Matovič pripomína, že ročne dá ministerstvo zdravotníctva tisíce povolení na používanie neregistrovaných liekov, ktoré zachránia zdravie a život mnohých ľudí a nikoho to doteraz ani len nenapadlo spochybňovať.

Rovnako by dnes podľa jeho slov mohlo dať ministerstvo zdravotníctva povolenie na používanie vakcíny Sputnik V. Napriek tomu chcel rezort, aby o jej dovoze rozhodla celá vláda.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Dôvody sú podľa premiéra dva. Jednak ide o snahu, aby Slovensko nemalo zbytočnú kampaň proti očkovaniu a v hre je aj snaha, aby sme finálne použitie vakcíny podmienili odobrením ŠÚKL alebo registráciou EMA.

„Nevydalo. Strana Za ľudí tento postup zablokovala vetom. Dnes obdobný postoj zaujala SaS ústami svojho predsedu, keď povedal, že vakcínu Sputnik V má minister zdravotníctva objednať a umožniť jej používanie až potom, ako bude registrovaná EMA, alebo použitie odobrí ŠÚKL.“

Na Slovensku nedokáže hodnotiť vakcíny 

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Zuzana Baťová, však upozorňuje, že s vakcínou Sputnik to nie je také jednoduché.

„Od vakcíny Sputnik nemáme kompletnú dokumentáciu, ktorá býva cca. 100 000 strán hardcopy dát. Nie dva články v Lancete. Na ŠÚKL-i pracuje skupina veľmi vzdelaných, múdrych a skúsených ľudí, ktorí robia fantastické odborné posudky a inšpekcie na európskej úrovni. Vedia to robiť, lebo si ich európska sieť vychovala. Avšak vakcíny v plnej šírke a hĺbke zatiaľ sami kriticky hodnotiť nevieme,“ píše šéfka ŠÚKL.

Preto je podľa nej riziko, že pri posúdení vakcíny Sputnik by odborníci nedostatočne naplnili poslanie ŠÚKL-u, čím je dohliadať na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť liekov.

Konštatuje, že sieť expertov je vybudovaná na úrovni EMA a preto treba využiť štandardne nastavený a funkčný systém centralizovanej registrácie vakcín. „My prispievame do systému hodnotením iných typov liekov,“ dodala.

Krajniak chce otvárať kostoly. Ľudia s duchovnou pomocou vraj majú lepší priebeh COVID-u, údaje má z roku 1710

Výrobca Sputnika V podľa Matoviča s nami „tieto hry hrať určite nebude“.

Premiér sa ďalej pýta, prečo by Rusko malo Slovensku držať niekde na sklade dva milióny vakcín, ktoré môžu medzitým zachrániť tisícky životov. Dodajú ich podľa Matoviča tam, „kde majú zdravý rozum a neuprednostnia v čase pandémie politikárčenie pred záchranou zdravia a životov“.

Ak podľa premiéra ktokoľvek chce, aby sme počkali so zmluvou až po registrácii EMA, vlastne nechce na Slovensku žiadny Sputnik V. Zdôrazňuje pritom, že do konca roka budú všetky kapacity výrobcu už beznádejne vypredané.

Kto podľa premiéra chce, aby sme sa spoliehali len na mimoriadne meškajúce dodávky vakcín z obstarávania EÚ, de facto podporuje, aby sme sa trápili s lockdownom.

„To nám vážne nezáleží na tom, aby sa 300 000 ľudí, ktorí sa chcú zaočkovať len Sputnikom, mohlo zaočkovať? Prečo neumožníme ľuďom slobodne sa rozhodnúť, či vakcíne, ktorú považujú za bezpečnú v Maďarsku, San Marine, Dubaji, Bahrajne atď … môžu dôverovať? Je mi z toho smutno,“ dodal Igor Matovič.

Tlak na nemocnice po vakcinácii prudko klesá

Na Slovensku je k dnešnému dňu zaočkovaných prvou dávkou vakcíny viac ako 272 000 ľudí, pričom za predchádzajúci deň pribudlo viac ako 4 500 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny dostalo 95 291 ľudí. Na to, aby v nemocniciach klesali počty hospitalizovaných, to zjavne nestačí.

Stali sme sa najhoršou krajinou na svete v počte úmrtí, ale aj počte hospitalizácií. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 963 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 672 ľudí. Na JIS je 299 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 347 osôb.

V súvislosti s vakcináciou je dôležité pripomenúť, že dobre zvládnutá vakcinácia vedie k prudkému poklesu hospitalizácií v nemocniciach. Najnovšie je to vidieť na príklade Škótska.

Vedci z Edinburskej univerzity, glasgowskej University of Strathclyde a škótskeho úradu verejného zdravotníctva zistili, že vakcína spoločnosti Pfizer zredukovala počet hospitalizácií až o 85 % a očkovacia látka vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou až o 94 %. Informuje The Guardian.

Zistenia vedcov sú založené na porovnaní údajov ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcín, a tých, ktorí neboli očkovaní. Údaje zhromaždili od 8. decembra do 15. februára, teda v období, v ktorom prvú dávku očkovacej látky dostalo 21 % populácie Škótska.

„Tieto výsledky sú veľmi povzbudzujúce a dávajú nám veľký dôvod na optimizmus. Máme teraz celoštátny dôkaz, že vakcinácia poskytuje ochranu pred hospitalizáciami s ochorením COVID-19,“ povedal profesor Aziz Sheikh, riaditeľ Usher Institute na Edinburskej univerzite. 

Zdroje: Linkedin/ Zuzana Baťová, Facebook/ Igor Matovič, SLK, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá