Šéf Mety Zuckerberg tvrdo kritizuje Apple: Už 20 rokov žijú len z úspechu iPhonu

  • Mark Zuckerberg v podcaste ostro skritizoval Apple
  • Podľa neho technologický gigant už dve dekády neprišiel s významnou inováciou
Mark Zuckerberg v podcaste Joe Rogan Experience
Mark Zuckerberg v podcaste Joe Rogan Experience Reprofoto: YouTube/@joerogan
  • Mark Zuckerberg v podcaste ostro skritizoval Apple
  • Podľa neho technologický gigant už dve dekády neprišiel s významnou inováciou

CEO spoločnosti Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, Mark Zuckerberg skritizoval spoločnosť Apple. Podľa neho už dve dekády neprišli s ničím novým. Podľa neho je spoločnosť ešte aj dnes postavená iba na úspechu mobilného telefónu iPhone. 

V dlhom podcastovom rozhovore z 10. januára skritizoval konkurenčného technologického giganta aj za „náhodné pravidlá“. Správu priniesol portál CNBC.

iPhone je skvelý, ale…

Zuckerberg sa v jednej z epizód známeho podcastu Joe Rogan Experience vyjadril na adresu konkurenčnej technickej spoločnosti Apple. Zakladateľ Facebooku povedal, že podľa neho je iPhone na jednej strane skvelý, pretože teraz má tento telefón takmer každý človek na svete. „A to je niečo, čo umožňuje úžasné veci,“ vyhlásil Zuckerberg.

„Ale na druhej strane… využili túto platformu na zavedenie mnohých pravidiel, o ktorých si myslím, že sú svojvoľné, a (mám) pocit, že už dlho nevynašli nič skvelé. Je to, ako keby Steve Jobs vynašiel iPhone a oni na ňom 20 rokov nič nezmenili.“

Podľa neho má Apple problémy

Zuckerberg dodal, že si myslí, že Apple má s predajom iPhonov problémy. Podľa neho má byť dôvodom to, že spotrebiteľom trvá dlhšie, kým upgradujú svoje telefóny. Nové modely iPhonov totiž nepredstavujú veľké vylepšenia oproti predchádzajúcim modelom.

„Ako teda zarábajú viac peňazí ako spoločnosť? No, robia to v podstate tak, že žmýkajú ľudí, a ako hovoríte, majú túto 30 % daň pre vývojárov tým, že vás prinútia kupovať si viac periférií a vecí, ktoré sa do toho zapájajú,“ povedal Zuckerberg.

Podľa jeho slov Apple vytvára produkty ako napríklad Air Pods, ktoré sú skvelé, no majú však jednu nevýhodu. „Ale práve dôkladne ochromili možnosť pre kohokoľvek iného postaviť niečo, čo sa dá pripojiť k iPhonu rovnakým spôsobom.“ Podľa Zuckerberga sa spoločnosť Apple bráni proti odmietnutiu iných spoločností vyjadrením, že nechce narúšať súkromie a bezpečnosť spotrebiteľov.

Vizionár však dodal, že problém s možným narušením súkromia spotrebiteľa by sa vyriešil, keby Apple opravil svoj protokol. Napríklad vytvorením lepšieho zabezpečenia a používaním šifrovania. „Je to nezabezpečené, pretože ste do toho nezabudovali žiadne zabezpečenie. A potom to teraz používate ako ospravedlnenie, prečo sa len váš produkt môže pripojiť jednoduchým spôsobom,“ povedal Zuckerberg.

Spoločnosť Meta by mohla profitovať viac

Nitka suchá na Apple neostala ani v prípade Vision Pro. Táto VR náhlavná súprava v rámci predaja zlyhala a spoločnosť Meta je jej priamym konkurentom, keďže predáva svoju vlastnú VR súpravu s názvom Meta Quest.

Zuckerberg označil Vision Pro za jeden z najväčších skokov, ktoré spoločnosť Apple v rámci nových technológií urobila. Vyjadril sa, že voči spoločnosti nechce byť príliš prísny a v prípade nových vecí by nemal súdiť ich prvú verziu: „Robíme veľa vecí, kde prvá verzia nie je taká dobrá, a vy chcete súdiť jej tretiu verziu.“

Dodal však, že si myslí, že V1 rozhodne nebolo niečo, čo vypálilo dobre. „Počul som ale, že je naozaj dobrý na pozeranie filmov,“ dodal.

CEO Mety sa v podcaste taktiež vyjadril, že ak by Apple prestal uplatňovať svoje „náhodné pravidlá“, zisk Mety by sa zdvojnásobil. Ako informuje portál CNBC, spoločnosť Apple okamžite neodpovedala na ich žiadosť o komentár.

Meta mení pravidlá moderovania obsahu 

Ako sme už informovali v našom predchádzajúcom článku, technologický gigant Meta oznámil zásadné zmeny v moderovaní obsahu na svojich platformách. Mark Zuckerberg predstavil nový prístup, ktorý zahŕňa koniec fact-checkerov a výrazné zníženie cenzúry.

Spoločnosť vlastniaca Facebook, Instagram a Threads sa rozhodla nahradiť fact-checkerov systémom komunitných poznámok, podobným ako používa platforma X (bývalý Twitter). Podľa vyjadrenia Zuckerberga fact-checkeri skôr zničili dôveru používateľov platformy, než by ju budovali.

Významnou zmenou je aj presun moderátorských tímov z Kalifornie do Texasu, čo má podľa Zuckerberga znížiť riziko politickej zaujatosti. Meta plánuje tiež odstrániť viaceré obmedzenia týkajúce sa tém ako imigrácia či genderová problematika. O tom všetkom informoval prostredníctvom videa. 

Zaujímavé je, že Meta tieto zmeny prinesie v období očakávaného návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu, ale aj po personálnych zmenách vo vedení Mety. Nick Clegg, doterajší prezident pre globálne záležitosti, končí vo funkcii. Nahradí ho Joel Kaplan, muž, ktorý je považovaný za blízkeho spojenca Trumpa.

Zuckerberg zdôraznil, že podľa neho nový prístup prinesie kompromis. Zachytí sa síce menej škodlivého obsahu, ale zároveň sa zníži počet nesprávne odstránených nevinných príspevkov. 

Dohľadová rada Mety zmeny v prístupe k fact-checkingu privítala, ale zdôraznila potrebu širšieho zapojenia verejnosti do rozhodovania o obsahu. Zuckerberg označil tieto zmeny za odpoveď na „kultúrny bod zlomu“. Zdôraznil, že prioritou Mety je zabezpečiť slobodné šírenie názorov bez zbytočných zásahov.

Nová stratégia Mety predstavuje výrazný odklon od doterajšieho prístupu k moderovaniu obsahu. V rámci toho kolujú obavy, aké nové výzvy môžu tieto zmeny priniesť v oblasti boja proti dezinformáciám a ochrane používateľov.

TOP 10 nadchádzajúcich modelov áut tohto roku

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNCB, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá