Šéf očkovacieho centra: Slovákom by malo byť umožnené kombinovať vakcíny, žiadajú to. Pribudli traja nakazení
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 3
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 187
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 3
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 187
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 064 289 za predchádzajúci deň pribudlo 7 472 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 658 869 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 275 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 6 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 1 187 RT-PCR vyšetrení a 4 367 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (3), nasleduje Trnavský (-), Trenčiansky (-), Košický (-), Prešovský (-), Banskobystrický (-), Žilinský (-) a Nitriansky (-). Je medzi nimi 1 muž a 2 ženy. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 028 a žien 204 692.
VV nemocniciach je hospitalizovaných 130 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 93 ľudí. Na JIS je 16 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 15 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 513 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 984 432 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 720 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 191 157, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 842 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 714 466. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Kombinácia vakcín
Riaditeľ Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja – Tomáš Szalay na sociálnej sieti konštatuje, že sa veľmi množia žiadosti o preočkovanie Pfizerom po prvej Astre.
Tvrdí, že z ministerstva zdravotníctva mu sľubovali, že k tejto téme čoskoro vydajú usmernenie. No od sľubov už uplynul druhý mesiac, od polovice mája.
„V zahraničí sa to robí, sú k tomu štúdie, a jestvujú indikácie pre kombinovanie vakcín. Nie je etické odopierať ľuďom tento postup. Keďže márne prešiel ďalší týždeň, a kontaktovali ma ďalšie desiatky očkovancov, rozhodol som sa vás požiadať o účasť na guerilla lobbingu. Hovorím to každému, kto sa na mňa s touto otázkou obrátil,“ tvrdí šéf očkovacieho centra v Bratislave.
Vyzýva ľudí, aby napísali ministrovi zdravotníctva e-mail na adresu minister@health.gov.sk a požiadajte ho, aby umožnil v indikovaných prípadoch na základe lekárskeho odporúčania kombinovanie vakcín.
„Viem, minister všetky tie maily nečíta, triedi mu ich asistentka. Ale keď ich príde fakt veľa, nebude to môcť ignorovať. Ja som za dva mesiace (sám) neuspel. Tak hádam s vašou podporou by sa to mohlo podariť,“ dodáva.
Najnovšie výskumy naznačujú, že kombináciou dávky vakcíny Oxford/AstraZeneca s očkovacou látkou Pfizer/BioNTech sa vytvára silná imunitná odpoveď proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informuje TASR prostredníctvom agentúry AFP.
Vedci Oxfordskej univerzity v rámci štúdie Com-COV skúmali možnosť podať človeku dve dávky vakcíny od rôznych výrobcov. Tieto vakcíny boli podané s odstupom štyroch týždňov.
V štúdii sa píše, že očkovanie vakcínou spoločnosti Pfizer/BioNTech a následné podanie druhej dávky vakcíny Oxford/AstraZeneca, alebo aj v opačnom poradí, indukuje vysoké koncentrácie protilátok. Tieto zistenia by mohli umožniť flexibilitu očkovania v Británii aj v očkovacích kampaniach v iných štátoch, lebo ľudia by sa mohli dať zaočkovať akoukoľvek dostupnou vakcínou, a nie len čakať na podanie vakcíny rovnakej ako ich prvá dávka.
Profesor Matthew Snape, docent pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite a hlavný riešiteľ štúdie, uviedol, že „štúdia Com-COV hodnotila kombináciu vakcín Oxford a Pfizer, aby sa zistilo, do akej miery sa tieto vakcíny môžu zamieňať, čo by v Británii i inde vo svete potenciálne umožnilo flexibilitu pri očkovaní“.
Z výsledkov podľa Snapea vyplýva, že keď sa kombinácie vakcín podávajú v štvortýždňovom intervale, indukujú imunitnú reakciu, ktorá „je nad stanovenou prahovou hodnotou podľa štandardného očkovacieho plánu Oxford/AstraZeneca“.
Riešitelia štúdie tiež dospeli k záveru, že podanie vakcín Pfizer a AstraZeneca v akomkoľvek poradí prináša lepšie výsledky ako dve dávky očkovacej látky od AstraZenecy. Ak by sa však vakcína od AstraZenecy brala ako prvá dávka, a nie ako druhá dávka, prinieslo by to ešte lepšie výsledky.
Dve dávky Pfizeru priniesli najlepšie výsledky na úroveň protilátok, respektíve proteínov, ktoré pomáhajú neutralizovať vírusy pri vstupe do tela. Prvá dávka vakcíny AstraZeneca nasledovaná dávkou Pfizeru priniesla zasa najlepšie výsledky, pokiaľ ide o T lymfocyty, typ bielych krviniek, ktoré napádajú cudzie látky v tele vrátane vírusov.
Autori štúdie zdôraznili, že ich doterajšie výsledky sú založené na štvortýždňovom intervale medzi prvou a druhou dávkou vakcíny. Ďalšie výsledky, s použitím 12-týždňového intervalu, budú k dispozícii v júli. Iné štúdie už dávnejšie preukázali, že vakcína AstraZeneca mala vyššiu účinnosť, ak sa jej druhá dávka podala 8 až 12 týždňov po prvej.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCZI, TASR, MZSR