Šéf Slovenskej sporiteľne: Slovensko by malo skvalitniť školstvo. Naša ekonomika má zásadný problém

  • Za posledných 15 rokov viac ako 300-tisíc mladých ľudí odišlo do zahraničia. Problémom je kvalita univerzít aj slabé uplatnenie na trhu práce
  • Na Slovensku sa do startupov investuje málo peňazí, lepšie sú na tom všetci naši susedia, vrátane Ukrajiny
  • Čo sa musí zmeniť, aby bolo naše podnikateľské prostredie atraktívnejšie?
krutil
Startitup, Facebook/Visit Bratislava
  • Za posledných 15 rokov viac ako 300-tisíc mladých ľudí odišlo do zahraničia. Problémom je kvalita univerzít aj slabé uplatnenie na trhu práce
  • Na Slovensku sa do startupov investuje málo peňazí, lepšie sú na tom všetci naši susedia, vrátane Ukrajiny
  • Čo sa musí zmeniť, aby bolo naše podnikateľské prostredie atraktívnejšie?

„Ekonomika Slovenska má štrukturálny problém, bez inovácií neprežijeme. Prvou vecou je skvalitnenie školstva a ponúknutie zaujímavých podmienok pre prácu. Je to dlhodobý proces a pre Slovensko aj veľká výzva,“ vysvetľuje v rozhovore pre Startitup generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Dáta nasvedčujú, že podnikateľské prostredie na Slovensku stráca na kvalite, dôsledkom čoho sú napríklad inovatívne slovenské firmy, ktoré svoj biznis radšej presunú do zahraničia.

Problémy startupovej scény v skratke:
  • Do startupov investujeme málo peňazí. V prepočte na obyvateľa investujú viac ako Slováci aj Rumuni, Bulhari či Ukrajinci. Lepšie sú na tom aj naši susedia Česi, Maďari, Poliaci a Rakúšania.
  • Pre rozvoj inovácií na Slovensku chýbajú vysokoškoláci. Viac ako 350-tisíc mladých ľudí odišlo do zahraničia.
  • Príležitostí na investovanie je málo. Firmy majú tendenciu svoj potenciál rozvíjať mimo Slovenska. Jedným z dôvodov je podnikateľské zázemie, ktoré je v mnohých krajinách na lepšej úrovni ako na Slovensku.

 

Podľa podnikateľov sú najväčšími nedostatkami vymožiteľnosť práva, funkčnosť súdnictva, byrokracia či kvalita a dostupnosť výrobných vstupov.

V slovenskom biznise už dlhšiu dobu vidno snahu najväčšej slovenskej banky podporovať začínajúcich podnikateľov. Slovenská sporiteľňa má pre nich už 7 rokov fungujúci program a nedávno predstavila aj firemný venture capital program Seed Starter na podporu vzniku inovácií.

O tom, prečo sa banka rozhodla pustiť do tejto rizikovej oblasti a čo sa musí na Slovensku zmeniť, aby podnikateľské prostredie bolo atraktívnejšie, hovorí pre Startitup šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

BBB_6397
zdroj: Startitup - CEO Slovenskej sporiteľne Peter Krutil priznáva, že si Seed Starter dal aj ambiciózny cieľ – financovať budúceho slovenského jednorožca, teda firmu s miliardovou dolárovou valuáciou.
  • Slovensko je málo inovatívna krajina. Kam sa máme šancu posunúť v horizonte 10 rokov?
  • Startupov je na Slovensku málo. Je problémom podnikateľské prostredie krajiny?
  • Najväčšia banka sa púšťa do rizikových inovácií. Aký má cieľ?

Slovensko je podľa globálneho inovačného indexu na 37. priečke spomedzi viac ako 130 štátov. Čo to pre nás ako krajinu znamená?

37. priečka odzrkadľuje našu pozíciu z pohľadu konkurencieschopnosti a inovatívnosti ekonomiky v rámci celosvetovej konkurencie. Vo svetovom rebríčku inovácií dlhodobo vedú Švajčiarsko, Švédsko, USA, Veľká Británia či Singapur.

Všeobecne si myslím, že inovácie a tie najinovatívnejšie firmy majú tendenciu svoj potenciál rozvíjať mimo Slovenska. Jedným z dôvodov je podnikateľské prostredie, ktoré je v mnohých krajinách na lepšej úrovni ako u nás. Obmedzujúcim faktorom podnikania na Slovensku je v mnohých prípadoch aj nedostatok ľudského kapitálu.

Máme na to byť v top 20?

Byť na 37. priečke zo 132 krajín zase nie je až také zlé. Ale jasné, máme na to, aby sme boli vyššie. O dôvodoch hovoríme napríklad v jednej z najnovších reklamných kampaní Slovenskej sporiteľne, kde upozorňujeme, že za posledných 15 rokov vyše 300-tisíc mladých ľudí odišlo do zahraničia a mnohí z nich sa už neplánujú vrátiť späť.

Na druhej strane, považujem za skvelé, že mladí ľudia idú do sveta. Horšie je, že množstvo schopných ľudí sa na Slovensko už nevráti. Nevidím však žiadny rýchly liek, ktorý by Slovensko posunul do prvej dvadsiatky. Je to výsledok dlhodobého procesu, ktorý je potrebné nastaviť.

300-tisíc ľudí je obrovské číslo. Čo spraviť, aby na Slovensku zostali?

Prvou vecou je skvalitnenie školstva a ponúknutie zaujímavých podmienok pre prácu. Previazanie vzdelania s praxou, čo vidno aj v iných európskych mestách, a to ani nemusíme ísť do tých najšpičkovejších destinácií.

Ide tiež o kombináciu viacerých aktivít, začínajúc napríklad daňovo-odvodovou štruktúrou, ktorú daná krajina ponúka, končiac až mierou, ako je náš štát digitálne vyspelý.

Okrem toho má ekonomika Slovenska štrukturálny problém, bez inovácií neprežijeme. Aj preto sme sa v Slovenskej sporiteľni rozhodli založiť corporate venture capital program na financovanie startupov na Slovensku – Seed Starter.

Ako fungujú venture capital investície?

Venture capital (VC) patrí medzi najrizikovejšie formy investovania, neinvestujú však bežní ľudia, ale investičné firmy. Venture capital firmy kupujú štandardne minoritné podiely firiem a startupov, čím do startupu nalievajú kapitál a realizujú tak investíciu. Podiel sa poväčšine v budúcnosti snažia dobre predať, čím generujú zisk a kapitál pre ďalšie investovanie.

VCs pred nákupom podielu posudzujú, či je firma investovateľná a či valuácia, ktorú startup žiada, zodpovedá realite. Mnohé venture capital firmy sa startupom okrem peňazí snažia priniesť aj takzvané smart money, teda abstraktnú hodnotu v podobe kontaktov či otvorených dverí, ktoré môžu napríklad posunúť predaj na globálnu úroveň či vyriešiť problémy v distribúcii.

Pre startupy ide o životne dôležitý proces, ako sa dostať ku kapitálu alebo zlepšiť napnutý cash flow. Ako však Peter Krutil upozorňuje, na Slovensku sa venture capital investície dejú v skutočne malom množstve.

BBB_6319
zdroj: Startitup - Slováci opúšťajú Slovensko. Chýbajú im tu kvalitné univerzity aj podnikateľské zázemie, tvrdí Peter Krutila, CEO Slovenskej sporiteľnej.

Prečo to ako banka robíte? Púšťate sa do pomerne rizikovej formy investovania, toto nie je bežná banková aktivita.

Seed Starter je jedna z viacerých aktivít, ktoré Slovenská sporiteľňa robí v rámci kultivácie podnikateľského prostredia. Málokto vie, že my už 7 rokov ako jediná banka na Slovensku podporujeme začínajúcich podnikateľov.

Poznáme to prostredie. Vieme, kde je dopyt a kde by sme sa mohli posunúť v oblasti podnikania. Je viacero nástrojov, pri ktorých chceme byť pre podnikateľov partnermi a nechceme im len viesť účet a poskytovať financovanie. V neposlednom rade to pomôže nám všetkým. Zmení sa tým aj štruktúra ekonomiky.

Nechceme, aby Slovensko bolo len montážnou dielňou, chceme prilákať aj cez túto aktivitu firmy, ktoré pomôžu zlepšiť štruktúru ekonomiky. A teda nebudeme náchylní na cyklické výkyvy.

Jedným z cieľov Seed Starteru je nájsť čo najviac projektov, ktoré budú úspešné a budú ďalej rásť. A, samozrejme, budú tiež vytvárať hodnotu, ktorú banka bude zase vedieť vracať do systému. Na úvod je však naším cieľom nájsť portfólio firiem, do ktorých budeme schopní nielen investovať naše peniaze, ale aj čas a poradenstvo.

Nesuplujete tak trochu úlohu štátu?

Takto to nevidím. Myslím si, že by sme skôr mohli byť jedným z dobrých partnerov pre štát. Spoločne by sme mohli vytvárať celé podnikateľské prostredie.

Úloha štátu nie je vo financovaní projektov, ale vo vytváraní podmienok.

BBB_6390
zdroj: Startitup - Podporou startupov nesuplujeme štát. Úloha štátu však nie vo financovaní projektov, ale vo vytváraní podmienok, tvrdí Peter Krutil, CEO Slovenskej sporiteľne.

Startupový expert Peter Kolesár identifikuje problém slovenskej startupovej scény v tom, že nikto neinvestuje a nie je ani do čoho investovať. Do čoho ale chcete investovať vy, keď už iné VC fondy a investori majú problém nájsť schopné a potenciálne startupy? 

My sa svojím spôsobom snažíme fixnúť obidva tieto problémy.

Cieľom nášho Seed Startera je nielen financovať startupy na Slovensku, ale sa o ne aj komplexne starať a spoločne vytvárať inovácie a vhodné prostredie pre rast. Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje podnikateľov a podnikateľky, ktorí veria v inovácie, a banku, ktorá ich podporí.

Chceme vytvoriť infraštruktúru, ktorá bude firmám dodávať nielen peniaze, ale aj know-how, a inšpirujeme tak ďalších.

Pri predstavení projektu Seed Starter ste povedali, že hľadáte mladé firmy s jasnou víziou. Čomu by sa mali venovať?

Seed Starter hľadá startupy, ktoré už majú funkčný prototyp, sú synergické s našimi produktmi, zameriavajú sa na long-game a prinášajú riešenie, ktoré bude existovať dlhodobo. Do týchto firiem chceme v úvodnej fáze preinvestovať dohromady 5 miliónov eur.

Očakávame, že tieto firmy budú podnikať v oblasti, v ktorej im my ako banka vieme pomôcť. Okrem toho určitým spôsobom dokážu podporiť aj oni nás, a to napríklad vo vzťahu k našim klientom. 

O investíciu by sa mali uchádzať primárne fintech startupy, podporíme však akékoľvek firmy, ktoré budú späté s našimi aktivitami či klientmi. Sympatické sú nám napríklad startupy, ktorých produkt má potenciál zlepšiť finančné zdravie našich klientov.

K dnešnému dňu sa nám prihlásili spomínané fintechy – napríklad firmy, ktoré súvisia s platbami či ich spracovaním – no tiež firmy z tradičných oblastí, ktoré podnikajú trebárs v HR či ekonomických riešeniach.

Prečo by som sa ako startup mal obrátiť práve na Seed Starter? Na Slovensku sú aj iné možnosti ako získať financie. 

Osobne som presvedčený, že Seed Starter prináša viac ako iba financie. Súčasťou je aj mentoring, tiež robíme pre začínajúcich startupistov bootcamp, rôzne akcie, networking, podporujeme ich nielen finančne, ale aj obsahovo. Tým zvyšujeme šancu ich úspechu v budúcnosti.

Okrem toho Seed Starter plánuje s USMAC (akceleračný program) a Unicorn Attacks (inovačná spoločnosť) aj unikátny program, ktorý zaistí startupom z Česka aj Slovenska dvojmesačný akceleračný program s individualizovaným mentoringom, stretávaním s americkými investormi a potenciálnymi obchodnými partnermi. Vyvrcholí to dvojtýždňovou cestou do Silicon Valley. Viac informácií o Seed Starter →

Slovenský jednorožec

Jednorožec alebo unicorn je firma, ktorá dosiahne valuáciu 1 miliardu dolárov. Česi majú jednorožcov s miliardovou dolárovou valuáciou až dvoch – supermarket Rohlík.cz aj softvérová firma Productboard.

Seed Starter sa v úvode netajil tým, že ich ambíciou je, aby projekt prispel k vzniku slovenského jednorožca. „Ja viem, že to bude ťažké a nebude to hneď a možno to už v tejto práci ani ja nezažijem,” smeje sa Krutil. „Sme však nastavení tak, že to chceme dosiahnuť, aj keď to nie je ultimátny cieľ.”

Krutil by však omnoho radšej videl niekoľko zebier – firiem, ktoré generujú zisk a zároveň pomáhajú spoločnosti. V startupovej scéne je zebra protikladom jednorožcov – kým jednorožce sú primárne zamerané na profit, zebra ho kombinuje so spoločensky udržateľným podnikaním.

Nebojíte sa toho, že Slováci uvidia, ako banka rizikovo investuje akýchsi 5 miliónov eur, a pomyslia si, že to sú ich úspory?

Táto aktivita nie je investícia s peniazmi našich klientov. Investujeme svoje vlastné peniaze, teda zo zisku, ktorý sme ponechali na investíciu a rozvoj. 

BBB_6375
zdroj: Startitup - Seed Starter hľadá startupy s jasnou víziou, ktoré majú funkčný prototyp a sú synergické s bankovými produktmi, prinášajú riešenie, ktoré bude existovať aj o 100 rokov, tvrdí Krutil.

Označili by ste projekt skôr ako CSR alebo investičnú aktivitu?

Je to investičná aktivita, ktorej vedľajším efektom je poukázanie na problém, ktorému by sa spoločnosť mala venovať viac. Vstupujeme na trh, aby sme kultivovali prostredie, a z toho pohľadu to považujeme viac za podnikateľskú aktivitu.

Naším cieľom však je robiť to dlhodobo. Preto aj zisk chceme reinvestovať naspäť do ďalšieho rastu Seed Starteru – a nie ho používať v banke.

V akej fáze sa vám majú startupy ozvať? Vezmete aj startup, ktorý je v piatom investičnom kole, keď už hľadá milióny eur, výmenou za podiel len pár percent?

Nie. My vstupujeme len v úvodnej fáze podnikania. Ďalšie kolá sú skôr pre stratégov alebo pre private equity fondy. Seed Starter sa vidí v úvodných fázach, keď ešte samotný cash flow danej firmy nie je definovaný z pohľadu fungovania biznisu.

Ako banka sa na startupy obraciate aj s tým, aby vám dodali inšpiráciu a nové, čerstvé projekty. Je toto cesta pre korporáciu, ako zostať mladá a spolupracovať so startupmi? 

Ako trhový líder chceme mať v sebe aj startupovú kultúru, teda vyskúšať si aj kožu challengera. Je preto pre nás veľmi dôležité inšpirovať sa úspešnými firmami, aby sme zostali mladí a kráčali s dobou.

Veľkým problémom je ľudský kapitál, a to takmer v každej firme – a práve mladé firmy priťahujú kvalitný ľudský kapitál.

BBB_6362
zdroj: Startitup - Slovensko je v medzinárodných porovnaniach na nelichotivom mieste a postupne sa len zhoršujeme. Lepšie startupové podmienky majú dokonca aj ekonomicky slabšie štáty ako Chorvátsko, Rumunsko či Bulharsko.

Kým v Estónsku sa do nádejných projektov preinvestuje v prepočte 2 000 eur na obyvateľa, na Slovensku to nie je ani 30 eur. Je to naozaj celé o podnikateľskom prostredí? Prečo to v malom Estónsku funguje lepšie?

Slovensko je na poslednej priečke v regióne strednej a východnej Európy, lepšie sú na tom všetci naši susedia, vrátane Ukrajiny. A nielen to, predbiehajú nás aj Rumuni či Bulhari.

V Estónsku je to však dané tým, ako žijú v symbióze základné prvky, a to správna legislatíva, otvorená ekonomika, vzdelávanie či ako sú vytvorené podmienky na podnikanie. Do Estónska ani nemusíte ísť a môžete si tam založiť firmu na diaľku, už to so sebou prináša silnú digitalizáciu celej ekonomiky.

Stačí mať teda správnu podporu a zákony a zrazu mám tlačidlo na to, aby v mojej krajine vznikli tisícky startupov?

Nie je to také jednoduché. Ide o súhru viacerých vecí – ako ľahko sa v danej krajine dá podnikať, aká je tam legislatíva z pohľadu daní alebo na akej kvalitatívnej úrovni sú tam univerzity.

Niektoré veci Slovensko má, mnohé nám ale chýbajú. Stačí však, že ak vám jedna vec z toho setu vypadne, už vám ten systém nefunguje optimálne. Viac informácií o Seed Starter →

Najnovšie videá

Trendové videá