Šéf WHO varuje pred pandémiou. „Je to epidemiologická istota. Určite príde a musíme byť pripravení“

  • Pandémia je len otázkou času
  • Zdravotnícka organizácia vyzýva na dôkladnú prípravu
pandemia
Ilustračné foto Unsplash/Xiangkun Zhu/Griffin Wooldridge
  • Pandémia je len otázkou času
  • Zdravotnícka organizácia vyzýva na dôkladnú prípravu

Už päť rokov uplynulo od vypuknutia pandémie COVID-19, no podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa môže ďalšia pandémia udrieť kedykoľvek, informuje TV Nova. Nejde pritom o vzdialené riziko, ale o istotu, na ktorú by sme sa mali pripraviť už teraz. Ak zanedbáme prípravy, dôsledky môžu byť ešte ničivejšie ako pri koronavíruse.

Ďalšia pandémia nebude čakať, kým sa situácia upokojí,“ zdôraznil Ghebreyesus na stretnutí Medzivládneho vyjednávacieho orgánu o Pandemickej dohode WHO, cituje ho Mehr News. „Nie je to teoretické riziko, je to epidemiologická istota. Môže vypuknúť o dvadsať rokov alebo aj zajtra. Ale určite príde, a musíme byť pripravení.

Skutočné následky COVID-19 boli horšie než oficiálne čísla

Koronavírus za sebou zanechal spúšť, ktorú si možno ani plne neuvedomujeme. „Videli ste, čo spôsobila pandémia COVID-19. Oficiálne zabila sedem miliónov ľudí, ale skutočný počet odhadujeme na 20 miliónov,“ upozornil šéf WHO. Okrem ľudských životov pandémia zničila aj globálnu ekonomiku, ktorá prišla o viac ako 10 biliónov dolárov.

Keď si predstavíš, že nová pandémia by mohla mať ešte horšie následky, pochopíš, prečo WHO vyzýva na dôkladnú prípravu. Nechceme predsa zopakovať tie isté chyby, ktoré sme urobili pri reakcii na koronavírus, kedy nás nepripravenosť stála milióny životov.

Začiatkom apríla WHO zorganizovala dvojdňovú simuláciu nazvanú „Cvičenie Polaris“, ktorá mala otestovať nový globálny koordinačný mechanizmus pre zdravotné núdzové situácie. Viac ako 15 krajín a 20 regionálnych zdravotníckych agentúr simulovalo vypuknutie fiktívneho vírusu šíriaceho sa po celom svete.

Medzinárodná spolupráca ako kľúč k zvládnutiu krízy

Medzi zúčastnenými krajinami figurovali Kanada, Kolumbia, Kostarika, Dánsko, Etiópia, Nemecko, Irak, Saudská Arábia, Mozambik, Nepál, Pakistan, Katar, Somálsko, Uganda a Ukrajina. Ďalšie krajiny sa zapojili ako pozorovatelia. Každá krajina aktivovala svoje národné koordinačné štruktúry pre zdravotné núdzové situácie a pracovala v reálnych podmienkach. Zdieľali informácie, zlaďovali postupy a aktivovali svoju reakciu.

Toto cvičenie dokazuje, že keď krajiny vedú a partneri spolupracujú, svet lepšie čelí hrozbám,“ povedal Ghebreyesus. „Žiadna krajina nemôže čeliť ďalšej pandémii sama. Cvičenie Polaris ukazuje, že globálna spolupráca nie je len možná – stala sa nevyhnutnou.

Počas simulácie krajiny viedli vlastné snahy o reakciu a zároveň spolupracovali s WHO na koordinácii, technickom usmernení a núdzovej podpore. Cvičenie dalo vládam jedinečnú príležitosť otestovať pripravenosť v realistickom prostredí. V ňom hrala dôvera a vzájomná zodpovednosť rovnako dôležitú úlohu ako rýchlosť a kapacity.

Cvičenie zaviedlo do praxe postupy pre medziagentúrnu reakciu na medzinárodné zdravotné hrozby. Efektívne koordinačné postupy a interoperabilita umožňujú včasné zásahy pri zdravotných núdzových situáciách,“ povedala Dr. Mariela Marínová, viceministerka zdravotníctva Kostariky.

Doktorka Soha Albayatová z Kataru zdôraznila: „Polaris ukázal kritický význam budovania dôvery ešte pred vypuknutím krízy. Základ našich spoločných snáh teraz stojí na pevnejších základoch než v minulosti. Už nekonáme len reaktívne, ale aktívne predvídame, zlaďujeme a koordinujeme naše cezhraničné plány reakcie na núdzové situácie.“

Globálny zbor pre zdravotné núdzové situácie vyrástol na silnú platformu, ktorá stojí na praxi, dôvere a spojení,“ povedal Dr. Mike Ryan, výkonný riaditeľ Programu WHO pre zdravotné núdzové situácie. „Cvičenie Polaris ukázalo, čo dokážeme, keď krajiny konajú s naliehavosťou a jednotou za podpory dobre prepojených partnerov. Vysiela jasný signál, že stojíme kolektívne pripravenejší než kedykoľvek predtým.

Pandemická dohoda posilní národnú suverenitu

V čase, keď čelí multilateralizmus tlaku a pripravenosť sa často rámcuje v národnom meradle, Cvičenie Polaris potvrdilo, že zdravie zostáva globálnou otázkou. Pandémie nepoznajú hranice, a preto vyžadujú koordinovanú globálnu reakciu.

1. Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré prebehlo v Ženeve od 27. mája do 1. júna 2024, sa dohodlo na zavedení dodatkov k Medzinárodným zdravotným predpisom a pokračovaní rokovaní o pandemickej dohode.

Šéf WHO vyjadril nádej na dosiahnutie konsenzu počas rokovaní o Pandemickej dohode WHO. Ubezpečil: „Táto dohoda žiadnym spôsobom nezasiahne do suverenity žiadneho členského štátu. Práve naopak, posilní národnú suverenitu aj medzinárodné kroky.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: TV Nova, Mehr News, WHO

Najnovšie videá

Trendové videá