Šéf známej siete reštaurácií platil vplyvným ľuďom výpalné v tisícoch. Tvrdí, že trestnú činnosť sám nahlásil
- Známy podnikateľ sa mal vyhnúť ozbrojeným kontrolám
- Musel platiť poriadne vysoké výpalné, odhaľuje polícia
- Peniaze mesačne posielal na najvyššie miesta
- Reagoval aj jeden z hlavných aktérov kauzy
- Známy podnikateľ sa mal vyhnúť ozbrojeným kontrolám
- Musel platiť poriadne vysoké výpalné, odhaľuje polícia
- Peniaze mesačne posielal na najvyššie miesta
- Reagoval aj jeden z hlavných aktérov kauzy
V Bratislavskom kraji prebehla v utorok, 16. mája, policajná akcia s názvom PILÁT, pri ktorej NAKA zadržala štyroch mužov, vrátane bývalých príslušníkov Finančnej správy SR. V súvislosti s touto kauzou vyplávali na povrch nové skutočnosti, na ktoré upozornil portál Aktuality.
Medzi zadržaných patrí aj bývalý generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech a bývalý šéf bratislavských colníkov Milan Guťan.
Trojica zadržaných je obvinená zo spáchania korupčnej trestnej činnosti v období od roku 2017 do 2021, pričom podľa vyšetrovateľa NAKA obvinení spôsobili škodu vo výške viac ako 200 000 eur.
Okrem toho zadržali aj súčasného riaditeľa Colného úradu Bratislava Jána J., toho však prepustili bez obvinenia.
Daniel Čech je už odsúdený v kauze Judáš a tiež je stíhaný v kauze Mýtnik, a to ako spolupracujúci obvinený. Aktuálne zadržanie súvisí s ďalšou korupčnou kauzou, informovali sme ťa v staršom článku.
Majiteľ siete reštaurácií a tučné výpalné
Podľa polície sa celý prípad začal odvíjať od zásahu colníkov do prevádzok Medusa Group v roku 2017, keď odobrali registračné pokladnice. Peter Štecko, šéf siete gastroprevádzok Medusa Group, po tomto zásahu kontaktoval podnikateľa Michala Suchobu, ktorý bol známy svojím priateľstvom s vtedajším prezidentom daniarov Františkom Imreczem. Štecko sa údajne pýtal, prečo akcia prebehla tak nápadne a či by to nemohli riešiť inak.
Suchoba sa následne obrátil na Ladislava Hannikera, ktorý bol vtedy riaditeľom sekcie boja proti podvodom. Hanniker cez Suchobu podľa obvinenia odkázal Šteckovi, že sa môže vyhnúť problémom, ak bude mesačne platiť paušál vo výške 7 500 eur. Štecko súhlasil, pretože sa vraj obával, že v opačnom prípade by mohol prísť o svoje podnikanie. Sumu 7 500 eur preto mesačne odovzdával „uloženú v podlhovastej obálke“, ako sa píše v oficiálnom texte uznesenia.
Podľa výpovede Štecku doručoval peniaze Suchoba, ktorý ich zasa odovzdával Hannikerovi. Tento systém vydržal približne dva roky, počas ktorých Štecko vyplatil Hannikerovi sumu vo výške 210-tisíc eur. Neskôr, keď sa zmenil systém registračných pokladníc, a prebehlo obdobie obmedzení v gastrobiznise kvôli pandémii COVID-19, Štecko prestal platiť.
Do tretice všetko „dobré“
Avšak korupcia roztiahla svoje chápadlá ešte viac. Daniel Čech, bývalý šéf bratislavských colníkov, sa prihlásil k Šteckovi s návrhom na pokračovanie v úplatkoch. Čech mu pripomenul možnosť ďalšej kontrolnej akcie voči prevádzkam Medusa Group, tentoraz zameranej na drogy, cigarety a alkohol.
S cieľom vyhnúť sa problémom a kontrolám Štecko súhlasil s novým, v poradí už tretím mesačným paušálom vo výške 3 500 eur, ktorý mal byť doručený Čechovi opäť prostredníctvom Suchobu. Milan Guťan, bývalý šéf bratislavských colníkov, mal odporučiť Šteckovi pokračovať v platbách a zohrávať rolu prostredníka medzi Šteckom a Čechom.
Polícia tvrdí, že Guťan prijal od Štecku dve platby v spomínanej výške, pričom presný dôvod pre tieto platby nie je zatiaľ známy.
Ladislava Hannikera, Daniela Čecha a Milana Guťana obvinili z korupčnej trestnej činnosti a stíhajú ich na slobode. Polícia naďalej vyšetruje tento prípad, ktorý odkrýva komplexnú sieť korupcie medzi vplyvnými členmi finančnej správy a podnikateľmi. Kým nebude dokázané inak, platí prezumpcia neviny.
„V súvislosti s dnes medializovanými detailmi policajnej akcie Pilát si dovoľujem zdôrazniť, že som bol ako štatutárny zástupca Medusy, iniciátorom trestného konania a oznamovateľom tejto trestnej činnosti (možno jedným z viacerých, keďže prístup do spisu oznamovateľ nemá),“ reaguje na kauzu samotný Peter Štecko.
„K podstate veci: ,Výpalné‘ sme skorumpovaným ľuďom z finančnej správy platili výlučne z obavy opakovanie teatrálnych ozbrojených zásahov v našich podnikoch plných hostí, ktoré nás mimoriadne poškodzovali v očiach zákazníkov aj zamestnancov. Oznámiť sme to nemali kde, keďže sme boli ,vypaľovaní‘ priamo vedúcimi pracovníkmi silových zložiek. Oznámenie na políciu sme podali pred dvoma rokmi ihneď po tom, ako sa zmenilo jej vedenie,“ pokračuje.
„Je smutné, že v 90. rokoch a na prelome tisícročí sme nemohli podnikať bez výpalného mafii a v novom storočí nás ,vypaľoval‘ štát a jeho skorumpovaní úradníci. Asi je to cena za úspech, ktorý sa v našom regióne neodpúšťa,“ dopĺňa na záver.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Redakcia, Aktuality