Seizmológ pre Startitup: V budúcnosti očakávame silné zemetrasenia s epicentrom na Slovensku
- Odborník sa vyjadril k ničivým zemetraseniam vo svete
- Aká je prognóza pre Slovensko
- Odborník sa vyjadril k ničivým zemetraseniam vo svete
- Aká je prognóza pre Slovensko
„Denne sa na Zemi vyskytnú tisícky zemetrasení s menšou či väčšou magnitúdou. Podstatná väčšina z tých zemetrasení pochádza z oblastí styku litosférických dosiek,“ hovorí pre Startitup Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV).
Podľa odborníka sa teda nič extra výnimočné nedeje. „Nie je to zvláštne, ale bežné. Teraz sa to môže zdať výnimočné, ale len kvôli tomu, že sa to odohráva v Európe, relatívne na malom území a blízko k nám. Keby sme pozerali denno-denne výskyty zemetrasení po celom svete, tak po určitom čase sa nám bude zdať, že to nie je ničím výnimočným. Z dlhodobej štatistiky sa dá povedať, že raz za rok dôjde na Zemi minimálne k jednému zemetraseniu s magnitúdom okolo 8,“ vysvetľuje expert.
Na otázku, prečo sa silné zemetrasenia aktuálne vyskytujú v spomínaných oblastiach, odpovedá, že drvivá väčšina zemetrasení je tektonického pôvodu a dochádza k nim v oblasti kontaktu a vzájomného pohybu dvoch alebo viacerých litosférických dosiek. V Európe sú takéto miesta práve v oblasti Stredozemného mora (Taliansko, Chorvátsko, Grécko a Turecko).
Z hľadiska toho, či môžeme očakávať ďalšie ničivé zemetrasenia, odborník nemá dobré správy. Tvrdí, že v týchto oblastiach určite budú podobné silné zemetrasenia aj v budúcnosti. A ako je na tom Slovensko?
Expert: V budúcnosti očakávame silné zemetrasenia s epicentrom na našom území
„Vieme z histórie, že aj na našom území boli silné zemetrasenia, ako napríklad v roku 1763 pri Komárne s odhadovanou magnitúdou 6,2 a naposledy v roku 1906 pri Dobrej Vode (pri Trnave) s magnitúdou 5,7. Nemáme dôkazy o tom, že by sa tektonický vývoj na území Slovenska zastavil, tak aj v budúcnosti očakávame silné zemetrasenia s epicentrom na našom území,“ hovorí Csicsay.
„Také silné zemetrasenie, ako bolo 6.2.2023 v Turecku, sa však na území Slovenska, prakticky, dá vylúčiť,“ uzatvára odborník.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality