Seizmológovia zaznamenali po zemetrasení 11 dotrasov. Ľudia hlásili zvláštnu žiaru a silné dunenie
- K piatkovému (13. 10.) ránu bolo spracovaných 2 335 hlásení z 504 lokalít
- Pri niektorých komínoch, ktoré ostali stáť, bola pozorovaná zvláštnosť
- K piatkovému (13. 10.) ránu bolo spracovaných 2 335 hlásení z 504 lokalít
- Pri niektorých komínoch, ktoré ostali stáť, bola pozorovaná zvláštnosť
Vo februári sa pre Startitup vyjadroval odborník na zemetrasenia Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) ohľadom situácie v Turecku. Hovoril aj o budúcnosti Slovenska v súvislosti s otrasmi, kedy predpovedal, že k silnému zemetraseniu v budúcnosti dôjde aj u nás.
„Vieme z histórie, že aj na našom území boli silné zemetrasenia, ako napríklad v roku 1763 pri Komárne s odhadovanou magnitúdou 6,2 a naposledy v roku 1906 pri Dobrej Vode (pri Trnave) s magnitúdou 5,7. Nemáme dôkazy o tom, že by sa tektonický vývoj na území Slovenska zastavil, tak aj v budúcnosti očakávame silné zemetrasenia s epicentrom na našom území,“ povedal pre Startitup v minulosti Csicsay.
„Také silné zemetrasenie, ako bolo 6.2.2023 v Turecku, sa však na území Slovenska, prakticky, dá vylúčiť,“ uzatvára odborník.
„Denne sa na Zemi vyskytnú tisícky zemetrasení s menšou či väčšou magnitúdou. Podstatná väčšina z tých zemetrasení pochádza z oblastí styku litosférických dosiek,“ vysvetlil.
Odborníka sme kontaktovali opäť, aby nám objasnil, čo môže teraz na východe Slovenska nasledovať.
Seizmológ Csicsay vysvetlil, že „nie je nič nezvyčajné, že prídu takzvané dotrasy, niektoré môžu obyvatelia dokonca aj ucítiť“. Takýto scenár predpokladá odborník na 99 percent. Zvyšné percento však necháva možnosti, že „príde k silnejšiemu dotrasu, ktorý bude ešte silnejší ako pondelkové zemetrasenie“.
Expert na zemetrasenia upresnil, že na východe krajiny to otrasmi „žije“. Je to aktívna oblasť, preto nemožno vylúčiť ďalšie podobné situácie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality