Hrozí, že ich všetky utratia: Šelmy zo „ZOO“, kde došlo k brutálnemu usmrteniu majiteľa, majú nahnutý osud
- V utorok došlo v ZOO v Oškerde k tragédii
- Lev usmrtil majiteľa ZOO, ktorý šelmy kŕmil
- Teraz hrozí, že všetky šelmy z ranča utratia
- V utorok došlo v ZOO v Oškerde k tragédii
- Lev usmrtil majiteľa ZOO, ktorý šelmy kŕmil
- Teraz hrozí, že všetky šelmy z ranča utratia
Po utorňajšej (16. 5.) tragédii v malej ZOO neďaleko Žiliny hrozí, že dôjde k utrateniu všetkých tamojších šeliem. Ako sme ťa informovali, na ranči v obci Oškerda útočil lev na človeka. Šlo o majiteľa objektu, ktorý vošiel do výbehu s cieľom nakŕmiť šelmy.
Chov šeliem musí byť podľa zákona striktne nekontaktný, no v ZOO kŕmenie ponúkali ako atrakciu pre návštevníkov. V utorok však vo výbehy našli ľudskú nohu.
Pod levom, ktorý bol najväčším miláčikom majiteľa, našli mužovo už bezvládne telo. Záchranári sa k nemu istý čas nemohli dostať a museli počkať na veterinára, ktorý mal šelmy uspať.
Veterinár sa na mieste následne rozhodol usmrtiť leva strelnou zbraňou. Neskôr došlo k usmrteniu aj ďalšej šelmy.
Na ranči okrem bežných zvierat ako kozy, ovce či zajace žijú aj levy či tigre a ich mláďatá. Exotická šelma však na Slovensku musí byť vždy izolovaná od človeka a medzi nimi musí byť bariéra.
ZOO v Oškerde dostala zákaz chovať šelmy a pokutu za ich chov. Snažili sa umiestniť zvieratá inde, ale iné zoologické záhrady ich odmietli.
Hrozí utratenie všetkých šeliem
Ako informuje RTVS, na ranči sa nachádza celkom 16 šeliem.
„Na toto nešťastne známe miesto sme roky upozorňovali spoločne s organizáciami na ochranu zvierat, verejnosťou a médiami. Žiaľ, zodpovedné orgány nekonali,“ hovorí europoslanec Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. Z tragédie viní prevádzkovateľov ZOO, ale aj štát.
Štátna veterinárna potravinová správa SR, ktorej úloha je chrániť zvieratá, teraz hrozí utratením každej zo šestnástich šeliem. Stať sa tak môže v prípade, že sa im nepodarí nájsť nový domov. Iniciatíva Zvierací ombudsman to však považuje za nepredstaviteľné.
Europoslanec aj iniciatíva preto žiadajú, aby orgány zrušili akékoľvek vydané príkazy na usmrtenie zvierat. „Štát musí takisto nariadiť opatrenie zástupcom prevádzkovateľa, aby sa na čas nevyhnutný na zabezpečenia náhradnej starostlivosti zákonne o zvieratá starali,“ uvádzajú v spoločnom vyhlásení, ktoré cituje redakcia RTVS.
Chov šeliem v ZOO nebol schválený
V súkromnej ZOO v Oškerde nemali chov šeliem ani schválený. Podľa nového ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša schválenie ranču vypršalo v roku 2019. Informovali sme ťa o tom v tomto článku.
„Nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Zver bude buď radikálne ukončená, alebo sa nájdu iné zariadenia, kde budú zvieratá prevezené,“ povedal Bíreš.
Chovateľ podľa ministra nemal dovoliť návštevy verejnosti. Doplnil, že celú situáciu dá preveriť, aby zistili, prečo tri roky fungovala Zoo aj bez schválenia.
Množiareň tigrov.
Investigatívne centrum Jána Kuciaka v tejto súvislosti prišlo so zisteniami, že ochrancovia prírody si na ranč pri Žiline museli posvietiť už aj v minulosti.
Viacerí tvrdili, že ranč údajne fungoval ako nelegálna množiareň tigrov. Majiteľ ZOO Jozef Bajánek podľa ich tvrdení predával tigre prostredníctvom online bazárov, ako je napríklad Bazoš.sk.
Diskusie na internetových fórach od návštevníkov Ranča pri Žiline poukazujú aj napríklad na to, že majitelia objektu bežne dávajú mláďatá tigrov na vôdzku. Návštevníkom umožňujú pohrať sa s nimi.
Na fórach sa objavil dokonca i jeden konkrétny komentár, v ktorom používateľ uviedol, že jedno z mláďat bolo po bránení sa ľudskému dotyku trestané bičom.
Bajánek mal v minulosti príležitosť predať tigre do Číny. Štyri tigrie mláďatá ponúkol na predaj za cenu 5 000 eur za kus. Pre samice urobil zľavu s tvrdením, že sa ich potrebuje zbaviť a uvoľniť miesto pre ďalšie mláďatá.
Zdroje: Archív SIU, RTVS, Archív SIU, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Facebook/Ranč pri Žiline, Facebook/Ranč pri Žiline, Facebook/Ranč pri Žiline