Sen o novom bývaní nemusí byť reálny. Problémy katastra ohrozujú plány stoviek rodín

  • Chceš sa sťahovať do nového ešte pred Vianocami?
  • V Bratislave to môže byť problém
  • Kataster má sklz pri viac ako 1 600 návrhoch na vklad
bývanie, sťahovanie, byt
Ilustračná fotografia Canva/julof90, Canva/Gpoint Studio
  • Chceš sa sťahovať do nového ešte pred Vianocami?
  • V Bratislave to môže byť problém
  • Kataster má sklz pri viac ako 1 600 návrhoch na vklad

Záujemcovia o nové bývanie v hlavnom meste sa musia pripraviť na výrazné komplikácie. Bratislavský katastrálny úrad čelí závažnému meškaniu pri spracovávaní požiadaviek na zápis nehnuteľností. Kataster nehnuteľností Bratislavy potvrdil, že v súčasnosti eviduje sklz pri viac ako 1 600 návrhoch na vklad. Situácia sa nezlepšila ani napriek tomu, že tento rok došlo k navýšeniu poplatkov za vklad o 40 percent.

„Áno, na realitnom trhu opäť cítime zvýšený záujem o kúpu nehnuteľností. Sen o novom bývaní na Vianoce však najmä pre byty a domy v Bratislave nemusí byť reálny,“ upozornila Karin Zápalová, odborníčka v oblasti realít a majiteľka realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS.

Realitní odborníci bijú na poplach

Najväčším problémom katastrálneho úradu je kritický nedostatok kvalifikovaného personálu. V hlavnom meste momentálne spracováva vklady len 18 zamestnancov. Úrad eviduje potrebu ďalších 8 pracovníkov. Situácia je o to vážnejšia, že len za prvých deväť mesiacov tohto roka museli spracovať vyše 22-tisíc návrhov na vklad.

„Katastrálny odbor Bratislava je dlhodobo personálne poddimenzovaný týmito zamestnancami, hlavným dôvodom je nízke finančné ohodnotenie,“ reagoval Úrad geodézie, kartografie a katastra SR.

Podľa zákona by mal kataster stihnúť urobiť vklad do katastra nehnuteľností do 30 dní od podania návrhu na vklad za poplatok 100 eur. Pre tých, ktorí potrebujú rýchle vybavenie, existuje možnosť zrýchleného konania za poplatok 300 eur. Malo by byť dokončené do 15 dní. Štandardný proces za 100 eur má síce stanovenú lehotu 30 dní, v praxi sa však často čaká aj dvojnásobok tohto času.

Ak úrad nedodrží zákonom stanovenú lehotu, klienti majú nárok na vrátenie správneho poplatku. Ďalšou možnosťou okrem zrýchleného konania na zápis do katastra nehnuteľností je notárska úschova. Tá však nerieši riziká, ktoré hrozia pre nedodržanie termínov.

„Ak ľudia financujú kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru, banka zvyčajne uvoľní prostriedky po podaní návrhu na vklad záložného práva a vyznačení plomby na list vlastníctva, čo štandardne trvá 1 deň. Predávajúci obdrží financie, kupujúci síce nie je uvedený na liste vlastníctva, ale po úhrade kúpnej ceny zvyčajne do 14 dní odovzdáme nehnuteľnosť k užívaniu kupujúcim, aj kým nie je právoplatný list vlastníctva“ upozornila na problémy v praxi K. Zápalová z realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS.

Ministerstvo sľubuje riešenie situácie

O zlej personálnej situácii na katastrálnych úradoch rezort vnútra vie a plánuje ju riešiť. V rozpočet na budúci rok podniká kroky, ktorými by sa mala situácia vyriešiť.

„Platové ohodnotenia zamestnancov katastra, ktoré sú okrem náporu agendy – zvlášť na Okresnom úrade Bratislava – dôvodom nezáujmu o túto prácu, by sa mali zlepšiť,“ tvrdí ministerstvo. Rokovania s rezortom potvrdil aj Úrad geodézie, kartografie a katastra SR.

V súčasnosti je problém s omeškaním viditeľný najmä v Bratislave. Ostatné katastrálne úrady lehoty vo väčšine prípadov zvládajú. Odborníci ale ľuďom, ktorí chcú bývať do Vianoc, odporúčajú využiť zrýchlené konanie.

Zdroj: TS Trumpeter

Najnovšie videá

Trendové videá