Senátor nepretržite rečnil 25 hodín: Kritizoval Trumpa a varoval pred kolapsom americkej demokracie
- Dráma v americkom Senáte. Senátor hovoril bez prestávky 25 hodín
- Útok na Trumpa aj výstraha pred tým, čo môže čakať celú demokraciu

- Dráma v americkom Senáte. Senátor hovoril bez prestávky 25 hodín
- Útok na Trumpa aj výstraha pred tým, čo môže čakať celú demokraciu
Americký senátor Cory Booker sa zapísal do histórie nielen svojím politickým postojom, ale aj výdržou. Päťdesiatpäťročný demokrat z New Jersey predniesol najdlhší prejav v dejinách amerického Senátu – rečnil neuveriteľných 25 hodín a 5 minút. Tým o viac než trištvrte hodinu prekonal doterajší rekord senátora Stroma Thurmonda z roku 1957, ktorý 24 hodín a 18 minút bojoval proti zákonu o občianskych právach.
„Mojou stratégiou bolo prestať jesť. Myslím, že som prestal jesť v piatok a potom som prestal piť večer pred tým, než som v pondelok začal (rečniť),“ prezradil Booker novinárom po skončení prejavu. „Rôzne svalové skupiny sa pri dehydratácii začnú naozaj kŕčovito sťahovať,“ dodal s tým, že sa cíti „unavený a trochu zachrípnutý“.
Hoci forma reči pripomínala tzv. filibuster – obštrukčný nástroj na zdržiavanie rozhodnutí – v prípade Bookera nešlo o klasické procedurálne blokovanie, ale o silnú symbolickú kritiku Trumpovej administratívy. Ako pripomenula agentúra AP pre TASR, demokrati v súčasnosti nemajú väčšinu v Kongrese, a preto siahajú po netradičných spôsoboch opozície.
Kritika Trumpa a varovanie pred autoritárstvom
Booker vo svojom vystúpení nešetril ostrými slovami na adresu prezidenta Donalda Trumpa. Kritizoval jeho radikálne škrty vo vládnom aparáte, prepúšťanie tisícok štátnych zamestnancov a upozornil na znepokojivé tendencie koncentrácie moci v rukách prezidenta.
„Prezident čoraz viac uchvacuje moc a ohrozuje demokraciu v USA,“ varoval Booker počas prejavu. Trumpovo konanie označil za „protiústavné“ a svojím vystúpením sa snažil upozorniť verejnosť aj politických kolegov na vážne riziká spojené s narúšaním demokratických princípov.
Aby nestratil právo hovoriť, musel celý čas stáť a nesmel ísť ani na toaletu. Do svojho prejavu zakomponoval aj čítanie básní, rozprávanie o športe a odpovede na otázky kolegov. Záverečné minúty už sledovala zaplnená zasadacia miestnosť Senátu aj tribúny pre verejnosť – keď rekord padol, nasledoval potlesk.
Zadržaný zamestnanec so zbraňou
Kým sa Booker snažil upútať pozornosť k otázkam demokracie, jeho meno sa dostalo do titulkov aj z iného dôvodu. Polícia Kapitolu v rovnaký deň zadržala jeho zamestnanca, ktorý sa pokúsil vstúpiť do budovy Senátu so zbraňou bez príslušného povolenia. Podľa informácií denníka Politico išlo o Kevina Battsa, bývalého detektíva z Newarku, ktorý Bookera často sprevádza ako vodič na podujatiach.
Batts mal byť vedený samotným Bookerom mimo bežnej bezpečnostnej kontroly, čo je síce technicky možné, no praktika, ktorú Kapitolská polícia považuje za nebezpečnú. „Všetky zbrane sú zakázané na pôde Kapitolu, aj keď ide o bývalého príslušníka bezpečnostných zložiek alebo držiteľa zbrojného preukazu z iného štátu,“ uviedla polícia vo vyhlásení.
Tlačový hovorca Bookera, Jeff Giertz, reagoval slovami: „Senátor Booker zamestnáva bývalého detektíva z Newarku ako vodiča. Snažíme sa lepšie porozumieť okolnostiam tohto incidentu.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Politico