Seniorka v Prievidzi obeťou veľkého klamstva: Podvodníkom z balkóna vyhodila 100-tisíc eur
- Seniorka v Prievidzi dala podvodníkom 100-tisíc eur
- Polícia opätovne upozorňuje na zraniteľnosť dôchodcov
- Seniorka v Prievidzi dala podvodníkom 100-tisíc eur
- Polícia opätovne upozorňuje na zraniteľnosť dôchodcov
Podvodníkov nezastaví nič. Ohrozené sú najmä dôverčivé skupiny obyvateľstva, ktoré už nevedia tak dobre vyhodnotiť, či ide o reálnu žiadosť o pomoc alebo o podvod. Práve preto títo „špekulanti“ cielia na tých, ktorí sú v overovaní informácií najmenej zdatní. Na dôchodcov.
To bol prípad dôverčivej dôchodkyne, ktorá podvodníkom darovala sumu, o ktorej môže väčšina Slovákov len snívať. O prípade na sociálnej sieti informovala Polícia Slovenskej republiky z Trenčianskeho kraja.
Boli vynaliezaví
Ostražitosť a informovanosť je podľa polície kľúčom k ochrane seniorov pred podvodníkmi. Polícia dôrazne varuje verejnosť v súvislosti s alarmujúcim prípadom podvodu, ktorý sa nedávno odohral v Prievidzi. Orgány činné v trestnom konaní apelujú na ľudí, aby informovali svojich starších príbuzných o týchto nebezpečných praktikách.
Prízvukujú, že keď ideš niekomu dávať peniaze, over si, či v skutočnosti uvádzané informácie v telefonickom (alebo akomkoľvek) rozhovore s neznámou osobou sú založené na pravde.
„V žiadnom prípade neverte neznámym osobám, aj keď majú o Vás a Vašich blízkych podrobné informácie, v prípade akýchkoľvek pochybností si overte informácie u svojich príbuzných alebo okamžite informujte políciu na tiesňovej linke 158, ktorá preverí Vám podané informácie a zabezpečí všetko potrebné, aby nedošlo k takémuto protiprávnemu konaniu,“ napísala polícia v príspevku.
Tentokrát sa obeťou podvodu stala 62-ročná žena, ktorú telefonicky oklamal neznámy páchateľ vydávajúci sa za jej vnuka. Tvrdil, že on a jeho matka súrne potrebujú finančnú pomoc. Dôverčivá seniorka, presvedčená podvodníkom, zhromaždila až neuveriteľných 100-tisíc eur. Polovica z týchto odovzdaných financií patrila jej dcére. Dôchodkyňa napriek tomu neváhala a vložila ich do igelitovej tašky.
Z postupu podvodníkov vidieť, že sú stále vynaliezavejší. Scenár podvodu vyvrcholil, keď páchateľ inštruoval ženu, aby vyšla na balkón a zakričala meno „Milan“. V tom momente sa objavil jeho komplic, ktorému seniorka hodila tašku s peniazmi. Neznámy muž s lupom okamžite zmizol.
„V prípade podozrivých telefonátov by mali seniori bezodkladne kontaktovať svojich blízkych alebo políciu. Včasná reakcia a overenie informácií môžu zohrať kľúčovú úlohu pri ochrane úspor starších občanov pred podobnými podvodmi,“ dodáva polícia na záver. Dopĺňajú, aby ľudia boli ostražití a chránili seniorov pred nečestnými praktikami podvodníkov.
Ďalší sofistikovaný podvod
O kreativite podvodníkov svedčí aj to, že vždy si nájdu nové spôsoby, ako z ľudí vymámiť peniaze. Ako sme ťa informovali ešte v júli, páchatelia skúšali oklamať seniorov aj cez zubné benefity. Na problematiku vtedy upozornil Denník N.
Podvod sa šíril na sociálnej sieti a lákal dôchodcov na kvalitnú a dostupnú zubnú starostlivosť. Avšak, šlo len o podvodný príspevok. Autori v ňom uviedli, že od 20. júna 2024 mali príslušné rezorty na Slovensku poskytovať bezplatné zubné služby vrátane implantátov v 20 rôznych regiónoch.
Táto služba mala byť podľa falošného príspevku dostupná do 1. augusta 2024. Informovali tiež o tom, že služba mala byť dostupná v zubných nemocniciach v 20 oblastiach. Samozrejme, všetko mali urobiť bezplatne.
Odborníci preto vyzvali k opatrnosti. „Na naše zubné kliniky prichádzajú dopyty k tejto téme prakticky na dennej báze. Často sú to seniori, ktorí sa chcú objednať na bezplatné zubné implantáty alebo si overujú, či štát naozaj uhrádza celý implantát. Chceme poprosiť všetkých o obozretnosť a takisto uváženie, či je pôvodca podobného príspevku dôveryhodný,“ povedal pre Denník N Alexander Schill, primár a zakladateľ Schill Dental Clinic.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj, Archív Startitup, Denník N