Seniorku oklamal „kozmonaut“, ktorý sa chcel vraj vrátiť na Zem. Prišla o desiatky tisíc

  • Seniorku podvodník pripravil o 30 000 eur
  • Hovoril, že je ruský kozmonaut
  • Peniaze vraj potreboval pre návrat na Zem
senior astronaut
Ilustračná fotografia Unsplash/George Arthur, New York Public Library
  • Seniorku podvodník pripravil o 30 000 eur
  • Hovoril, že je ruský kozmonaut
  • Peniaze vraj potreboval pre návrat na Zem

Podvodníkov na telefónnej linke pozná snáď každý. Len prednedávnom Slovensko prekvapili podvody, ktoré žiadali od ľudí peniaze na neexistujúci účtovný audit, či dokonca vydávali premiéra Hegera za krypto investora. O obidvoch udalostiach sme ťa informovali prostredníctvom našich článkov.

Avšak, podvodníci nie sú výsadou Slovenska a v porovnaní so zvyškom sveta ani zďaleka nedosahujú rovnaké úrovne bizarnosti. Perfektným príkladom je nedávny prípad z Japonska, v ktorom sa podvodník vydával za kozmonauta, ktorý sa potrebuje vrátiť na Zem.

Cesta domov

O zvláštnom podvode informuje portál Vice. Obeťou spomínaného podvodníka sa stala 65-ročná japonská seniorka, ktorú neznámy používateľ kontaktoval prostredníctvom sociálnej siete Instagram.

V súkromnej správe žene vysvetlil, že je v skutočnosti ruským kozmonautom, ktorý sa momentálne nachádza vo vesmíre a potrebuje financie pre svoj návrat späť na Zem. Profilu podvodníka pridávali na dôveryhodnosti fotografie, ktoré mal zverejnené na svojom instagramovom profile.

Tie zachytávali rôzne zábery z vesmíru. Údajný kozmonaut totižto podľa jeho slov „pracoval na Medzinárodnej vesmírnej stanici“, na ktorej majú jej obyvatelia, pochopiteľne, „obmedzené internetové pripojenie“.

Dvojica sa následne presunula na japonskú chatovaciu aplikáciu LINE, pomocou ktorej pokračovali v komunikácii. V priestore tejto aplikácie podvodník pritvrdil a jeho obeť začal namotávať rečami o láske a dokonca svadbe.

Chcel by som začať nový život v Japonsku,“ tvrdil žene údajný kozmonaut, píše japonský spravodajský portál TV Asahi. „Nestačilo by, ani keby to poviem tisíckrát, ale aj tak to budem stále opakovať. Milujem ťa,“ hral seniorke na city. Neskôr taktiež hovoril, že si Japonku chce vziať za ženu.

Potreboval „peňažnú pomoc“

Ako ďalej uvádza portál JapanToday, kozmonaut od ženy začal žiadať vysoké peňažné sumy, ktoré mal údajne v pláne využiť na „raketu, ktorá by ho dostala na Zem“ a taktiež na „pristávacie poplatky“.

Podvodník týmto spôsobom v období od augusta do septembra od Japonky získal financie v hodnote 4,4 milióna japonských jenov, čo je v prepočte približne 31 000 eur. Prípad sa odohral v japonskej prefektúre Shiga a peniaze na podvodníkov účet poputovali bežným bankovým prevodom.

medzinárodná vesmírna stanica
zdroj: Unsplash/NASA

Japonská seniorka však začala byť po čase podozrievavá, keďže sa jej „budúci manžel“ na Zem nevracal. Prípad preto nahlásila tamojšej polícii, ktorá začala vyšetrovanie bizarného podvodu. Ako však ďalej dodáva Vice, situácia s podvodníkmi je v ázijskom ostrovnom štáte kritická.

Len v roku 2017 bolo zaznamenaných vyše 18 000 podvodov rôznych typov, pričom mnohí z aktérov využívali práve citové vydieranie, podobne ako v prípade „ruského kozmonauta“. Čísla sa v posledných rokoch o čosi zlepšili, no Japonská polícia zaznamenala oproti roku 2020 opätovný nárast.

Výnimkou nie je ani Slovensko

Pozoruhodné pokusy o podvod však nie sú cudzie ani Slovensku. V nedávnom období obdržali vo svojich poštových schránkach viacerí Slováci povolávací rozkaz, podľa ktorého sa majú dostaviť na vojenský útvar v Kežmarku. Pred týmto pokusom varovala na sociálnej sieti Facebook aj slovenská polícia, prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR.

vojaci stojaci v zástupe
zdroj: Unsplash/Joel Rivera-Camacho

„Dostavte sa na vojenský útvar v Kežmarku,“ písalo sa v podvodnom povolávacom rozkaze. V podvodnom liste sa ďalej uvádzalo, že každý, kto ho obdrží, by sa mal zúčastniť dobrovoľného vojenského cvičenia, ktoré bude trvať celkom 14 dní. Ako uvádza polícia Slovenskej republiky vo svojom príspevku, obsahoval aj iné „zaujímavé“ požiadavky.

Ďalej sa totižto v liste uvádzalo, že „si môžete dať preplatiť náklady autobusmi ČSAD, ktoré na Slovensku ani nepremávajú“. Na druhej strane podvodného povolávacieho rozkazu sa okrem toho písalo, že svoj nástup do základnej služby musí každý, kto ho obdržal, oznámiť okamžite svojmu zamestnávateľovi. Viac sa o kurióznom prípade dočítaš v našom článku.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Vice, JapanToday, TV Asahi

Najnovšie videá

Trendové videá