Senzácia sa nekoná: Utečenci s tmavšou pleťou už cestujú domov. Klamstvá šírili extrémisti
- Polícia SR už skôr upozorňovala na to, že medzi utečencami budú aj ľudia inej národnosti
- Toho sa hneď chytili niektorí Slováci, ktorí začali tvrdiť, že títo ľudia nám idú vziať vlasť
- To sa však nestane, pretože väčšina utečencov sa vracia do svojej rodnej krajiny
- Polícia SR už skôr upozorňovala na to, že medzi utečencami budú aj ľudia inej národnosti
- Toho sa hneď chytili niektorí Slováci, ktorí začali tvrdiť, že títo ľudia nám idú vziať vlasť
- To sa však nestane, pretože väčšina utečencov sa vracia do svojej rodnej krajiny
Veľká časť národa ostala pobúrená po tom, čo sa ukázalo, že medzi vojnovými utečencami nie sú iba Ukrajinci, ale aj študenti tmavšej pleti. Na to, že je to úplne v poriadku, reagovala už skôr Polícia Slovenskej republiky.
Tá na sociálnej sieti uviedla, že v krajine uviazli nielen domáci Ukrajinci, ale aj cudzinci, ktorí tam buď dlho či krátko žili, pracovali, boli na dovolenke alebo študovali. Podľa polície je pochopiteľné, že vzhľadom na to, že sa nad krajinou nedá lietať, musia využiť hraničné priechody.
„Napríklad, prví černosi sa objavili na hraniciach už v piatok, čo ste mohli vidieť aj na našich fotografiách. Takže pohyb osôb rôznych národností je pri úteku z vojnovej zóny úplne normálny,“ napísala 28. februára polícia s tým, že hoaxeri túto situáciu využívajú, aby spôsobili informačný chaos, ktorý bude vyúsťovať postupne do straty podpory ukrajinských utečencov a podpory Ukrajiny ako takej.
2. marca vo večerných hodinách polícia informovala o tom, že žiadna senzácia sa nekoná a utečenci neukrajinskej národnosti postupne odlietajú do svojich rodných krajín. Približne o 20-tej hodine malo na Slovensku vzlietnuť prvé lietadlo s repatriantmi pochádzajúcimi prevažne z Indie a Maroka. Podobné lety plánujú aj ďalšie krajiny.
Polícia konštatuje aj to, že podsúvanie tézy, že na Slovensko nás prišli obsadiť neukrajinskí utečenci nemá nič spoločné s realitou. „Jej jedinou úlohou je vyvolať informačný chaos a rozoštvať proti sebe solidárnu spoločnosť,“ dodáva polícia na sociálnej sieti.
Polícia na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny na Slovensko vybavila do včerajšieho rána ďalších 12 690 osôb. Celkový počet vybavených vstupujúcich z Ukrajiny na Slovensko sa od vypuknutia vojenského konfliktu zvýšil na 66 945 osôb. Aktuálne čakacie lehoty na najzaťaženejších hraničných priechodoch sa podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Bárdyovej pohybujú od 10 do 35 hodín. Údaje sú k 6:00 dnešného dňa.
Na slovenských hraniciach je tempo plynulé
Na hraničnom priechode Ubľa policajti za posledných 24 hodín do dnešného rána vybavili 3 390 osôb. Na našom území sú prichádzajúci vybavovaní priebežne, čakacia doba na strane Ukrajiny je 30 až 35 hodín.
Vo Vyšnom Nemeckom bolo v priebehu 24 hodín vybavených 7 678 osôb. Na ukrajinskej strane čaká približne 1 500 vozidiel a 500 osôb. Intenzívny tu je prechod peších, najmä rodičov s deťmi. Čakacia lehota na strane Ukrajiny je približne 12 hodín. Hraničným priechodom Veľké Slemence prišlo na Slovensko 622 osôb. Vybavovací proces tu prebieha plynule.
Bárdyová dodala, že vybavovací proces naďalej spomaľujú colné kontroly a kontroly posádok vozidiel na strane Ukrajiny. Údaje sú platné k 2.3. 2022.
Harabin s Putinom súhlasí
Štefan Harabin je známy svojimi názormi, nad ktorými pravidelne krútime hlavou. Slovákov však zaskočil aj svojimi vyhláseniami, že by konal rovnako ako Putin. V rozhovore pre český Sputnik sa bývalý šéf Najvyššieho súdu oháňa sa tak termínmi ako „denacifikácia“ Ukrajiny či „osloboditeľská misia“ Ruska.
Práve Harabin ešte donedávna patril medzi najväčších kritikov protipandemických opatrení. V súčasnosti tak plynule premostil na velebenie ruského agresora na území Ukrajiny.
V súvislosti so Sputnikom, ale aj s televíziou RT v posledné dni veľké značky sociálnych sietí podnikli rázne kroky. Spoločnosť Meta, prevádzkujúca Facebook, Instagram či Twitter, začiatkom týždňa ohlásila, že zasiahnu voči šíriacim sa dezinformáciám na internete.
Twitter zase oznámil, že na tweetoch, ktoré odkazujú na spomínané ruské médiá, umiestni upozornenie a obmedzí cirkuláciu podobného obsahu. Informácie priniesla TASR.
Zdroje: Facebook/Polícia SR, SITA, TASR