Separatistické republiky oficiálne uznala ďalšia krajina. Kyjev s ňou ukončuje vzťahy
- Po Rusku a Sýrii sa objavila tretia krajina, ktorá uznala separatistické republiky
- Tá sa radí aj medzi 4, ktoré spomedzi 193 krajín OSN podporili ruskú inváziu
- Po Rusku a Sýrii sa objavila tretia krajina, ktorá uznala separatistické republiky
- Tá sa radí aj medzi 4, ktoré spomedzi 193 krajín OSN podporili ruskú inváziu
Severná Kórea oficiálne uznala nezávislosť separatistickej samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na východe Ukrajiny. V stredu to ako „víťazstvo demokracie“ vyhlásili tamojší proruskí separatisti, správu priniesla TASR.
Proruskí separatisti uverejnili na sociálnej sieti Telegram fotografiu „veľvyslankyne“ DĽR v Rusku Oľgy Makajevovej, ako prijíma uznávacie listiny od veľvyslanca Severnej Kórey v Moskve.
Len krátko predtým oznámil uznanie DĽR a LĽR Pchjongjangom aj vodca doneckých separatistov Denis Pušilin, ktorý to označil za „nové víťazstvo demokracie“.
Ukrajina v reakcii na tento krok Pchjongjangu prerušila diplomatické styky s KĽDR. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že považuje „toto rozhodnutie Pchjongjangu za pokus podkopať suverenitu a územnú integritu Ukrajiny“.
Severná Kórea zatiaľ uznanie separatistických republík na Donbase nijakým spôsobom nekomentovala.
Kto ešte uznal separatistov a oficiálne podporil inváziu
Medzinárodne neuznané republiky DĽR a LĽR ako prvý uznal šéf Kremľa Vladimir Putin len pár dní pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Okrem Ruska a KĽDR separatistické republiky uznala doposiaľ len Sýria.
DĽR a LĽR vznikli v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Zástupcovia DĽR v utorok slávnostne otvorili svoje „veľvyslanectvo“ v Moskve.
Šéfka rezortu diplomacie DĽR Nataľja Nikanorovová už pri tej príležitosti informovala o prebiehajúcich rokovaniach o uznaní republík v Donbase so Severnou Kóreou.
Pripomíname, že Severná Kórea bola spomedzi 193 krajín OSN jednou zo 4, ktorá v hlasovaní oficiálne podporila ruskú inváziu. Zvyšnými tromi boli Bielorusko, Sýria a Eritrea, kde tunajší vodcovia sú ešte na svojich stoličkách aj vďaka Putinovi.
Inváziu na pôde OSN odsúdilo 141 štátov, zvyšných 48 sa zdržalo rozhodnutia.
Zdroj: TASR