September sa prezliekol za leto. Na Slovensku padajú teplotné rekordy
- Tropické počasie na Slovensku pokračuje
- Padajú teplotné rekordy
- S vysokými teplotami bojujú aj Angličania
- Tropické počasie na Slovensku pokračuje
- Padajú teplotné rekordy
- S vysokými teplotami bojujú aj Angličania
Tropické teploty tento víkend jednu Slovákov trápia a druhú tešia. Tridsiatky naše územie neopúšťajú aj napriek tomu, že je už druhý septembrový víkend. Dokonca padli teplotné rekordy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom Facebooku.
Lokalít s tropickým dňom, teda s teplotami nad 30 stupňov Celzia, bolo v sobotu viac. Ako sme ťa informovali v tomto článku, podľa predpovedí SHMÚ si ale užiješ teplo už iba do polovice septembra.
Denné teplotné rekordy v Prievidzi či na Chopku
Vysoké teploty SHMÚ zaznamenal v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.
„Opäť bolo najteplejšie v Žiarskej, Zvolenskej a Hornonitrianskej kotline a znova s o trochu vyšším maximom ako na východe Podunajskej nížiny s najvyššou hodnotou 31,5 °C v Žiari nad Hronom,“ uvádza sa v príspevku.
Ústav informuje o tom, že sa takto vysoké hodnoty už blížia k dlhodobým rekordom. Na istých miestach boli dokonca prekonané aj denné rekordy, podľa operatívnych údajov sa tak stalo v Brezne, vo Vígľaši či v Prievidzi, ale aj vo vyšších polohách, napr. na Chopku či na Lomnickom štíte.
Svoju najvyššie položenú stanicu umiestnili na Lomnický štít už 1. októbra 1940, uvádza SHMÚ. Práve na tomto mieste sú hodnoty v rámci septembra ešte významnejšie, pretože tu teplota v práve prebiehajúcom mesiaci vystúpila nad 14 stupňov Celzia iba trikrát v histórii od začiatku merania v roku 1951.
V jednej oblasti bude o niečo chladnejšie
Ohrozený je pritom aj rekord najvyššej priemernej dennej teploty v rámci mesiaca. SHMÚ očakáva, že nedeľňajšie teplotné maximá ešte o čosi prevýšia tie zo soboty. Potenciálne by sa teplota na niektorých miestach mohla vyšplhať až na 32 °C. „Najvýraznejšie sa oteplí na Spiši, no nájdu sa aj lokality, kde bude trochu chladnejšie, napr. na Zemplíne,“ uvádza sa v príspevku.
V rámci Európy sa toho v sobotu veľa nezmenilo. Najvyššie maximá boli opäť zaznamenané vo Francúzsku, kde sa séria dní s teplotou 35 až 36 °C natiahla o ďalší deň. Vo Veľkej Británii teplota dosiahla vôbec najvyššie hodnoty v rámci roka. V Londýne namerali 33 °C a v rámci strednej Európy podľa synop-staníc dnes zaznamenali tropický deň všetky krajiny okrem Poľska.
Tropické počasie majú v týchto dňoch aj Angličania
SHMÚ tiež na Facebooku informovalo o tom, že pod vplyvom rozsiahlej a mohutnej tlakovej výše v značnej časti Európy naďalej pretrváva veľmi teplé a slnečné počasie. Najteplejší vzduch sa v prebiehajúcej vlne horúčav stále udržiava nad západnou Európou, presnejšie nad Francúzskom.
V centrálnej časti krajiny teplota od začiatku týždňa každý deň dosahuje 35 až 36 °C. Sériu tropických dní zaznamenávajú aj vo Veľkej Británii, najmä v Anglicku, kde maximá dosahujú 31 až 32 °C.
Horúci hrebeň vysokého tlaku vzduchu sa postupne presúva bližšie nad Slovensko, a tak sa v celej strednej Európe pomaly otepľuje. Hodnoty nad 30 °C sa od juhu a západu postupne rozširujú do celej oblasti, vrátane nášho územia.
Zdroje: Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), archív Startitup, SHMÚ