Seriál The Queen’s Gambit sleduje celý svet. Poznáš však skutočných šachových majstrov?

  • Jedného z najznámejších šachistov sveta porazil aj rodák z Pezinka
  • Judit Polgár je najlepšou šachistkou na svete
Šach
Instagram/ Magnus Carlsen
  • Jedného z najznámejších šachistov sveta porazil aj rodák z Pezinka
  • Judit Polgár je najlepšou šachistkou na svete

Seriál The Queen’s Gambit by určite nemal uniknúť tvojej pozornosti. Ak ťa už zaujal, určite ťa zaujme aj zopár nasledovných zaujímavých údajov o šachistoch, ktorí vládnu šachovému svetu. 

Garry Kasparov (Rusko)

Asi najznámejším šachistom všetkých čias je práve tento hráč. Vo svete šachu dominoval približne 20 rokov. Titul majstra sveta Kasparovovi totiž patril od roku 1985 do roku 2000. 

Slovenská kinematografia nepatrí do “koša“. Tieto filmy prerazili aj na Netflixe

Garry začal hrať šach, keď mal približne 7 rokov. V tom čase mu otec zomrel na leukémiu a na žiadosť matky si o niekoľko rokov zmenil priezvisko, ktoré patrilo jej. Keď mal 17 rokov, na konte mal pripísaný titul veľmajstra (GM). V novembri 1985 sa zas stal najmladším majstrom sveta. Aktuálne sa venuje politike a je známy svojou ostrou kritikou voči Vladimírovi Putinovi.

https://www.instagram.com/p/Bwgqr2Uh1hl/?igshid=1sgfmbeckmkv9&fbclid=IwAR16Pp-Bo9R8PYCM7xjSxKb2dQlZTiMRu6PPfKFdcD4VwKa1PYdFslLGYbs

Magnus Carlsen (Nórsko)

Magnus Carlsen je meno druhého najmladšieho majstra sveta. Konkrétne sa ním stal pred dovŕšením 23 rokov. Tiež je úradujúcim majstrom sveta vo všetkých troch časových kontrolách (v bleskovej, rýchlej aj štandardnej). Aby toho nebolo málo, Magnus je zároveň jediným hráčom, ktorý sa priblížil k hodnoteniu 2900.

Carlsen už v detstve medzi rovesníkmi vynikal svojim nadpriemerným intelektom. Ako dvojročný vo voľnom čase skladal puzzle a šach sa naučil hrať v piatich. V rovnakom veku svoju myseľ zaneprázdňoval memorovaním vlajok, hlavných miest a počtom obyvateľov všetkých krajín sveta.

Nakoľko má nórsky šachista aktuálne len 30 rokov, mnohí tvrdia, že všetky spomenuté úspechy ešte nemusia byť vrcholom jeho kariéry.

https://www.instagram.com/p/CIBNLIFjGem/?igshid=gxs8gyvavn87&fbclid=IwAR3pNUvCPmF6q0pmlpFibnGfen9y1glD4nx9NldWloTSgkU04w49q-JoFgI

Bobby Fischer (USA)

Bobby Fischer je historicky prvým americkým majstrom sveta v šachu. Hrať sa vraj naučil ako šesťročný z príručky, ktorá bola priložená k šachovej sade. Do šachového klubu sa zapísal už ako sedemročný.

V štrnástich sa zúčastnil svojich prvých majstrovstiev USA. Aj napriek tomu, že jeho protihráčmi boli najlepší americkí šachisti, Bobby vyhral. Stal sa tak najmladším šampiónom USA.

Jeho matka často tvrdila, že sa odmietal venovať čomukoľvek inému než šachu. Z podobných dôvodov vraj zanechal aj školu. Aj napriek tomu sa však naučil sa niekoľko cudzích jazykov. Dôvod bol jednoduchý. Chcel čítať knihy so šachovou tematikou z celého sveta.

Jeho kniha „My 60 memorable games“ je považovaná za jednu z najlepších s podobnou tematikou. Zomrel vo veku 64 rokov, čo mnohí považujú za symbolické. Rovnaký počet políčok má totiž šachovnica.

Fischer
zdroj: Commons wikimedia/ Ulrich Kohls

Jose Raul Capablanca (Kuba)

Ako si si už určite všimol, väčšina šachistov začala v tejto hre vynikať už v detstve. Výnimkou nebol ani Jose Raul Capablanca. Ten sa totiž šach naučil hrať, keď mal 4 roky, a ako 8-ročný už bol súčasťou šachového klubu. V trinástich porazil kubánskeho šampióna a v podobnom tempe pokračoval aj ďalej.

Aj napriek tomu, že sa prihlásil na univerzitu, štúdium nedokončil. Chcel sa naplno venovať šachu. V roku 1909 odohral hru s americkým šampiónom Marshallom, ktorú s prehľadom vyhral.

Zaujímavosťou je, že Capablancu dokázal poraziť v roku 1924 Richard Réti, rodák z Pezinka. Československému veľmajstrovi sa to podarilo na turnaji v New Yorku.

TOP 10 megahitov na Netflixe, ktoré v tebe zanechajú stopu na celý život

Judit Polgár (Maďarsko)

Aj napriek tomu, že tejto hre dominujú najmä muži, je nutné spomenúť Judit Polgár. Tá je totiž pre mnohých bez diskusie najlepšou ženskou hráčkou šachu. Poraziť dokonca dokázala aj Kasparova a Carlsena, ktorých sme spomínali vyššie.

Je jedinou ženou na svete, ktorej sa podarilo prekročiť hodnotenie 2700. Ako 15-ročná získala titul veľmajsterky a jeden z hráčov ju označil za zabijaka, ktorý dokáže vycítiť 20 ťahov dopredu.

https://www.instagram.com/p/CHOdCSAhFDI/?igshid=1dzn6j97b8uz3&fbclid=IwAR1w6mCxb2ymqREC6TK16J08QomLsslKp1tCXOz4bjgx3yjTOUEPtEp2Rqs

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Zdroje: www.chess.com, www.chess.com, peoplepill.com, http://www.miaumagazin.sk/

Najnovšie videá

Trendové videá