Šesť minút cvičenia môže zachrániť tvoj mozog pred starnutím. Vedci objavili revolučnú metódu
- Krátke, ale intenzívne cvičenie podporuje zdravie mozgu
- Kľúčovým prvkom je proteín BDNF

- Krátke, ale intenzívne cvičenie podporuje zdravie mozgu
- Kľúčovým prvkom je proteín BDNF
Odmenou za 6-minútové cvičenie s vysokou intenzitou je mozog, ktorý je odolnejší voči starnutiu, Alzheimerovej chorobe a Parkinsonovej chorobe.
Podľa štúdie publikovanej v časopise The Journal of Physiology, krátke intervaly intenzívneho cvičenia zlepšujú produkciu proteínu, ktorý sa podieľa na funkcii mozgu súvisiacej s pamäťou, učením a flexibilitou. Informuje portál Spring.
Kľúčovým prvkom je proteín BDNF
Náš mozog má schopnosť učiť sa, prispôsobovať sa a fungovať prostredníctvom procesu známeho ako neuroplasticita. Mozgový neurotrofický faktor (BDNF) je konkrétny proteín, ktorý zvyšuje neuroplasticitu, chráni neuróny a hrá veľmi dôležitú úlohu v zdraví mozgu.
Jednoducho povedané, BDNF pomáha mozgu učiť sa, pamätať si a opravovať sa. Podporuje rast a prežitie nervových buniek a zlepšuje spojenia medzi nimi.
Staršie výskumy naznačili, že vyššie hladiny BDNF zlepšujú ukladanie pamäte, tvorbu pamäte, zlepšujú procesy učenia a zvyšujú kognitívne funkcie.
Schopnosť BDNF chrániť nervové bunky povzbudila výskumníkov, aby zistili, či tento proteín môže spomaliť starnutie mozgu.
Dr. Travis Gibbons, hlavný autor štúdie, povedal: „BDNF preukázal veľký potenciál v štúdiách na zvieracích modeloch, no farmaceutické zásahy zatiaľ nedokázali bezpečne využiť jeho ochrannú silu u ľudí. Videli sme potrebu preskúmať nefarmakologické prístupy, ktoré môžu zachovať kapacitu mozgu a ktoré by ľudia mohli využiť na prirodzené zvýšenie hladiny BDNF na podporu zdravého starnutia.“
Tím chcel zistiť, či obmedzenie kalórií alebo cvičenie alebo oboje majú nejaký vplyv na produkciu BDNF. Na tento účel vedci porovnali štyri rôzne faktory, aby zistili ich samostatné aj kombinované vplyvy na hladinu BDNF: 90 minút cyklistiky s nízkou intenzitou, šesť minút cyklistických intervalov s vysokou intenzitou, pôst trvajúci 20 hodín a kombináciu pôstu s cvičením.
Najlepšie výsledky priniesla šesťminútová záťaž
Krátke, ale intenzívne cvičenie sa javilo ako najefektívnejší prístup na zvýšenie hladín BDNF. 6-minútové bicyklovanie s vysokou intenzitou zvýši koncentráciu BDNF v krvnom sére päťkrát viac ako dlhé a pomalé bicyklovanie.
Dlhé bicyklovanie s nízkou intenzitou ukázalo mierne zvýšenie sérových hladín z 336 pg/l na 390 pg/l, zatiaľ čo hladovanie nemalo žiadny účinok. Takéto kontrastné zistenia môžu byť spôsobené prepnutím cerebrálneho substrátu, čo označuje zdroj energie, ktorý mozog využíva na svoje fungovanie.
V bežných podmienkach je hlavným „palivom“ mozgu glukóza (cukor). No pri určitých situáciách, ako je pôst alebo intenzívne cvičenie, môže mozog prepnúť na iné zdroje energie – napríklad na ketolátky (vznikajú pri hladovaní) alebo laktát (vzniká počas intenzívneho cvičenia).
Takže „prepnutie cerebrálneho substrátu“ jednoducho znamená, že mozog začína využívať iný zdroj energie než zvyčajne.
Kľúčová je úloha krvných doštičiek pri uvoľňovaní BDNF
Štúdia tiež ukázala Počet krvných doštičiek sa počas cvičenia zvyšuje – už aj ľahké cvičenie (napr. 90 minút cyklistiky pri nízkej intenzite) zvýšilo počet cirkulujúcich krvných doštičiek o 7 %. Krvné doštičky uchovávajú BDNF, a preto ich zvýšený počet podporuje jeho uvoľňovanie do krvi.
Vysoko intenzívne cvičenie (napr. 6 intervalov po 40 sekundách na 100 % výkonu) spôsobilo 4- až 5-násobné zvýšenie pomeru BDNF na krvnú doštičku v porovnaní s ľahkým cvičením.
Na efektívne uvoľnenie BDNF do krvi je kľúčová buď dĺžka cvičenia, alebo najmä jeho intenzita – čím je tréning náročnejší, tým viac BDNF sa uvoľní prostredníctvom aktivácie krvných doštičiek.
Inými slovami, krvné doštičky hrajú sprostredkovateľskú úlohu – ich zvýšenie pri fyzickej záťaži pomáha mozgu vyprodukovať a uvoľniť viac prospešného BDNF.
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroje: The Journal of Physiology,, Spring