Šetrenie je kameň úrazu Slovákov: Týchto 6 rád ti pomôže neminúť stovky eur a prežiť aj z mála
- Neodkladaj šetrenie a odkladanie financií
- Iba úprava nepotrebných výdavkov môže spraviť veľa
- Slováci sú na tom z hľadiska úspor dosť dobre
- Neodkladaj šetrenie a odkladanie financií
- Iba úprava nepotrebných výdavkov môže spraviť veľa
- Slováci sú na tom z hľadiska úspor dosť dobre
Dobre to poznáme – povieš si, že si z výplaty odložíš, no zrazu sa vyskytne nečakaný výdavok, do ktorého musíš časť svojho príjmu investovať. Pokiaľ čakáš na ten „správny čas“, zrejme sa nikdy nedočkáš. Podľa Ramsey Solutions je najdôležitejšie začať si šetriť a odkladať financie okamžite.
Portál Nerdwallet uvádza, že kombinácia úpravy istých denných rutín a odstrihnutia nepodstatných výdavkov môže spraviť veľa. Svet ekonomiky síce ovplyvniť nemôžeš, no svoje rozhodnutia áno. Preto sme si pre teba pripravili šesť tipov, ako šetriť financie, ktoré môžeš začať aplikovať ihneď.
Šetríme z rôznych dôvodov
Šetriť znamená hospodáriť s peniazmi, časom, energiou alebo inými zdrojmi tak, aby sa využili efektívne a účinne. Cieľom šetrenia je minimalizovať náklady a maximalizovať výnosy alebo výsledky.
Šetriť sa môže napríklad tým, že sa obmedzíš vo výdavkoch na niečo, čo nepotrebuješ alebo použiješ energiu efektívnejšie tak, aby si ušetril peniaze na účte za energie. Šetriť tiež môže znamenať plánovať a riadiť svoje finančné prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov a splnenie svojich potrieb.
Ľudia šetria peniaze z rôznych dôvodov. Niektorí šetria, aby sa pripravili na nečakané výdavky, ako sú napríklad údržba domu alebo auta, náklady na zdravotnú starostlivosť alebo straty príjmu. Iní šetria pre budúcnosť, napríklad na dôchodok, vzdelanie svojich detí alebo na splácanie dlhov.
Ďalší šetria preto, aby si mohli dovoliť kúpiť si niečo, čo by už dlhšie chceli, ako napríklad nové auto, dovolenka, alebo dom. Šetrí sa aj preto, aby sa zlepšila finančná stabilita a znižovalo sa riziko finančných problémov v budúcnosti. V každom prípade, šetrenie môže byť cenným nástrojom na dosiahnutie finančnej bezpečnosti a splnenia finančných cieľov.
Míňaj menej, nastav si cieľ a ukladaj si
Slováci vedia šetriť, majú dlhú tradíciu šetrenia, čo môže súvisieť s minulosťou krajiny, kedy bola väčšina obyvateľov závislá od poľnohospodárstva a musela šetriť, aby zabezpečila svoje prežitie. Aj dnes vedia slovenskí občania šetriť a v prieskumoch o financiách a úsporách sú Slováci medzi krajinami, ktoré majú vyššie úrovne úspor.
Napríklad podľa prieskumu o financiách domácností, ktorý vypracovala Slovenská národná banka v roku 2020, až 84 % domácností na Slovensku má nejaké úspory. Okrem toho, v prieskume o finančnom správaní Slovákov, ktorý realizovala Poisťovňa Allianz Slovensko v roku 2020, až 70 % opýtaných uviedlo, že si každý mesiac odkladá nejakú sumu peňazí na úspory.
Avšak, ako aj v iných krajinách, je šetrenie niekedy pre Slovákov ťažké. Môže to byť spôsobené napríklad nízkymi príjmami, vysokými výdavkami, neznalosťou finančných nástrojov alebo ťažkosťami pri správe peňazí. Preto je dôležité poskytovať finančné vzdelávanie a podporu, ktorá pomôže ľuďom lepšie porozumieť ich financiám a zlepšiť ich finančné správanie.
Nasledujúce kroky ti pomôžu začať šetriť a udržiavať kontrolu nad financiami. Nezabúdaj však, že najdôležitejšie je mať trpezlivosť a disciplínu, pretože šetrenie je dlhodobý proces a vyžaduje si trvalú pozornosť. Pokiaľ chceš so šetrením začať, tu je niekoľko krokov, s ktorými môžeš začať okamžite.
- 1. Získaj prehľad o svojich výdavkoch: Vezmi si pár minút a sprav si súhrn, kam sa tvoje peniaze každý mesiac uberajú. Napríklad, ak si kúpiš kávu každé ráno z kaviarne, zaznamenaj si to a sleduj, koľko peňazí ťa to stojí.
- 2. Vyber si cieľ: Ak máš konkrétny dôvod, prečo chceš šetriť peniaze (napríklad kúpu nového auta), môže ti to pomôcť pri rozhodovaní o tom, koľko peňazí chceš každý mesiac usporiť. Podľa Regions pomôže, keď si vizualizuješ to, na čo šetríš.
- 3. Vytvor si rozpočet: Naplánuj si, ako chceš svoje peniaze každý mesiac rozložiť medzi základné výdavky, zábavu a úspory.
- 4. Usporiadaj svoje dlhy: Ak máš nejaké dlhy, ktoré každý mesiac platíš, zváž ich konsolidáciu alebo predbežné splatenie, aby si zlepšil svoju finančnú situáciu.
- 5. Nájdi spôsoby, ako znížiť svoje výdavky: Napríklad, ak sú tvoje účty za energie vysoké, zváž možnosti, ako ich znížiť (napríklad vypnutie svetiel v miestnostiach, kde nie si, alebo zmenu dodávateľa energie).
- 6. Ulož si svoje úspory: Keď máš určený cieľ, ktorý chceš dosiahnuť, ukladaj si každý mesiac nejakú sumu peňazí do úspor. Zváž otvorenie účtu pre svoje úspory, kde budú v bezpečí a budeš môcť získať aj nejaký úrok.