Šetreniu na kúrení odzvonilo. Za nekalú praktiku si Slováci doplatia stovky eur (NOVÉ PRAVIDLÁ)

  • Nameraná spotreba v bytovke sa delila medzi byty rovným dielom bez ohľadu na spotrebu
  • Nový systém prináša zmenu
  • Ľudia si priplatia aj o stovky eur
Muž nastavuje teplotu radiátoru a bytovka.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, TASR/Milan Kapusta
  • Nameraná spotreba v bytovke sa delila medzi byty rovným dielom bez ohľadu na spotrebu
  • Nový systém prináša zmenu
  • Ľudia si priplatia aj o stovky eur

Zatáčal si doma radiátory a dúfal, že to ušetrí peniaze a vykúria ťa susedia? Tejto praxi je koniec. Už sú tu nové pravidlá, ktoré ťa pri ročnom vyúčtovaní za bývanie môžu prekvapiť. Ako informuje portál Pluska, vyúčtovanie by ti malo prísť do konca mája.

Rozdeľovanie nákladov na kúrenie sa zmenilo a už čoskoro ťa to môže ohromiť. Predtým sa nameraná spotreba delila rovnakým dielom medzi všetky byty bez ohľadu na ich skutočnú spotrebu. Teraz sa náklady rozdeľujú na pevnú a variabilnú časť. 

Spravodlivé rozdelenie nákladov

Základná zložka pokrýva náklady za teplo podľa štvorcových metrov, ktoré vlastník nemôže ovplyvniť. Spotrebná zložka zahŕňa náklady podľa toho, koľko tepla namerajú merače na radiátoroch. Práve tu sa dalo ušetriť.

Vyhláška hovorí, že základná zložka predstavuje 60 % a spotrebná 40 % celkových nákladov na vykurovanie, pokiaľ sa majitelia nedohodnú inak. Dôležité je, že bytové domy niekedy mali základnú zložku nižšiu ako 40 %, dokonca na nule. Vtedy susedia nevedomky vykurovali aj byty s vypnutými radiátormi.

Mohlo dôjsť k situácii, kde dva byty s rovnakou veľkosťou mali desaťnásobný rozdiel v nákladoch. Ale tomu je koniec.

„Nový spôsob rozpočítavania zabezpečí spravodlivejšie rozdelenie nákladov na teplo tak, aby boli dôslednejšie zohľadnené fyzikálne vlastnosti tepla. Bytový dom je totiž vykurovaný ako celok a teplo v ňom prestupuje medzi bytmi, čo však spôsoby merania dodaného tepla nezohľadňujú. Preto bolo už v starej vyhláške odporúčané, aby sa väčšina nákladov na teplo rozpočítavala podľa plochy bytov,“ uviedol pred časom Michal Ilovič, riaditeľ odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

„Mnohé domy si napriek tomu odsúhlasili, že budú väčšinu nákladov rozpočítavať podľa spotreby. Často v nich boli aj veľmi ,šetrní‘ vlastníci, ktorí svoje radiátory vypli úplne. Robili tak jednoznačne na úkor susedov, ktorí platili za teplo aj namiesto nich.“

Nekúriť sa už nevyplatí

Rozdiely v platbách za teplo boli výrazné hlavne v domoch, kde sa nerešpektovalo odporúčanie deliť podľa meračov len 40 % nákladov. Niektoré domy sa dohodli rozpočítavať viac, napríklad 60 % alebo dokonca 80 % nákladov, čo bolo v súlade s vyhláškou.

Podľa Iloviča tieto rozdiely spôsobili, že platby za teplo na meter štvorcový boli až päťkrát alebo dokonca 11-násobne vyššie, čo podľa fyziky nie je možné.

radiátor
zdroj: Unsplash/Julian Hochgesang

„V bytoch, ktoré znášali tieto extrémne náklady, to predstavovalo taký objem tepla, ktorý nemohli prostredníctvom radiátorov minúť,“ vysvetlil.

Nový spôsob rozpočítavania tepla možno nezastaví prechod tepla medzi bytmi, ale môže priniesť pozitívne zmeny. Ak majitelia bytov s vypnutými radiátormi začnú platiť spravodlivejšiu cenu za teplo, ktoré k nim prešlo od susedov, bude to jasný signál, že nekúriť sa už nevypláca.

„Šetriť na teple sa dá aj inak ako na úkor susedov. Optimálnu teplotu vedia postrážiť termoregulačné hlavice. Ak sme doma, stačí ich nastaviť na stupeň 3, pri odchode či večer na stupeň 2. Stlmiť úplne ich je vhodné len na pár minút počas vetrania,“ opísal možnosť šetrenia Ilovič.

Hlavné zmeny vo výpočte

Ako sme ťa už informovali, medzi hlavné zmeny v spôsobe výpočtu ceny tepla patrí niekoľko noviniek. Predovšetkým, základná zložka ceny, ktorá sa počíta podľa plochy bytu, musí tvoriť minimálne 30 percent.

Okrem toho nové pravidlo stanovuje, že rozdiel v nákladoch na vykurovanie medzi bytmi v rovnakom dome nesmie prekročiť 2,5-násobok.

Majitelia bytov s vlastným kúrením teraz platia základnú zložku vykurovania podľa rozlohy svojho bytu. Navyše, bol zavedený koeficient 0,2 pre podlahovú plochu, ktorý sa využíva v bytoch s individuálnym vykurovaním, najmä v nadstavbách alebo podkrovných bytoch.

Zdroje: Pluska, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá