Severná Kórea poslala južnému susedovi balóny s nezvyčajným obsahom. KĽDR hovorí o odvete

  • Kim týmto krokom asi chce nechať zabudnúť na nepodarený štart satelitu
  • Tradícia zasielania balónov prevláda od kórejskej vojny v 50. rokoch minulého storočia
Kim Čong-un, vojna, prejav
Severná Kórea pristúpila k zaslaniu viac ako 150 balónov plných rôznych predmetov, vrátane exkrementov či odpadu. Adresátom bol jej južný sused. TASR/AP, Korean Central News Agency/Korea News Service
  • Kim týmto krokom asi chce nechať zabudnúť na nepodarený štart satelitu
  • Tradícia zasielania balónov prevláda od kórejskej vojny v 50. rokoch minulého storočia

Americká CNN informuje o tom, že Kórejská ľudovodemokratická republika (Severná Kórea alebo KĽDR) siahla k novej stratégii pri boji so svojím južným susedom, ktorým nie je nikto iný ako Južná Kórea. Ide o posielanie plávajúcich vriec odpadu obsahujúcich „nečistoty“, ktoré prenášajú obrovské balóny.

Portál AP News hovorí o tomto incidente ako o jednej z najbizarnejších provokácií KĽDR voči svojmu rivalovi za posledné roky, ktorá podnietila juhokórejskú armádu k mobilizácii tímov zameraných na chemikálie a výbušniny, ktorých cieľom bolo pozbierať predmety a trosky v rôznych častiach tejto východoázijskej krajiny.

Na fotografiách bolo zaznamenaných viac ako 150 balónov

„Balónový pozdrav“ sa odohral v čase, keď severokórejský vodca Kim Čong-un naliehal na svojich vojenských vedcov, aby prekonali pondelkový, už druhý neúspešný štart špionážneho satelitu a pokračovali vo vývoji vesmírnych prieskumných možností, ktoré označil za kľúčové v boji proti americkým a juhokórejským vojenským aktivitám.

Neohrozený severokórejský panovník vo svojom prvom verejnom komentári o zlyhaní štartu satelitu tiež varoval pred nešpecifikovanými „ohromnými akciami“ proti Južnej Kórei v súvislosti s jej cvičením 20 bojových lietadiel neďaleko kórejských hraníc niekoľko hodín pred spomínaným pondelkovým neúspešným štartom.

Kim v prejave opísal juhokórejskú odpoveď ako „hysterický útok letovej formácie a nácvik úderu“ a „priamu vojenskú výzvu“.

Na fotografiách, ktoré v stredu zverejnila juhokórejská armáda, bolo možné vidieť nafúknuté balóny s plastovými vreckami, uvádza britský The Guardian. Na iných obrázkoch boli zaznamenané odpadky rozhádzané okolo zrútených balónov s označením „exkrement“ napísaným na vrecku.

Južná Kórea do stredy detegovala viac ako 150 balónov. Niektoré z nich pristáli na zemi, zatiaľ čo iné boli stále vo vzduchu. Spadnuté balóny podľa všetkého niesli rôzne odpadky, vrátane plastových fliaš, batérií, častí topánok a podobne, taktiež išlo o položky, ktoré sú považované za hnojivo, povedal úradník Spojeného výboru náčelníkov štábu (JCS).

Juhokórejská armáda uviedla, že neidentifikované predmety, o ktorých sa predpokladá, že pochádzajú zo Severnej Kórey, boli spozorované v blízkosti demilitarizovanej zóny, silne opevnenej hranice oddeľujúcej dve krajiny Kórejského polostrova. Na základe toho vyzvala ľudí, aby sa k nim nepribližovali a aby všetko podozrivé nahlásili armáde alebo polícii.

„Tieto činy Severnej Kórey jednoznačne porušujú medzinárodné právo a vážne ohrozujú bezpečnosť našich ľudí. Dôrazne varujeme KĽDR, aby okamžite zastavila svoje neľudské a podradné činy,“ cituje predstaviteľa JCS nemecký portál Deutsche Welle.

Má ísť o odvetné opatrenie

Asi si aj ty kladieš otázku, prečo to KĽDR urobila. Podľa CNN, ktorá sa odvoláva na severokórejské štátne médium KCNA, išlo o odvetu namierenú proti juhokórejským aktivistom, ktorí často posielajú na Sever rôzne materiály, vrátane propagandistických letákov, potravín, liekov, rádií a USB kľúčov s juhokórejskými správami a televíznymi drámami, teda všetko vecami, ktoré sú v tejto izolovanej totalitnej diktatúre zakázané.

Aktivisti na juhu, vrátane prebehlíkov zo Severnej Kórey, už dlho posielajú tieto materiály cez balóny, drony a fľaše plávajúce po cezhraničnej rieke, a to dokonca aj po tom, čo juhokórejský parlament v roku 2020 podobné dobrodružné akcie zakázal.

The Guardian v tejto súvislosti dopĺňa, že juhokórejská vláda týmto aktivistickým skupinám zrušila povolenia po tom, čo opakovane ignorovali oficiálne žiadosti o zastavenie letov, čo aktivisti pripísali tomu, že niektorí Severokórejčania sa vďaka nim dozvedeli o skutočných hrôzach severokórejského režimu.

Zdroje: CNN, Deutsche Welle, AP News, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá