Severokórejskí vojaci pozabíjali vlastných kolegov. Odniesli si to viacerí Rusi, hlási HUR
- Severokórejskí vojaci spustili otvorenú paľbu na Rusov, hlási HUR
- Terčom sa mala stať čečnská jednotka pre jazykovú bariéru
- Severokórejskí vojaci spustili otvorenú paľbu na Rusov, hlási HUR
- Terčom sa mala stať čečnská jednotka pre jazykovú bariéru
Hlavné riaditeľstvo rozviedky ukrajinského ministerstva obrany (HUR) hlási, že v radoch ruských a severokórejských vojsk nastali veľké problémy. Údajne totiž vojaci KĽDR spustili paľbu na svojich spolubojovníkov z jednotiek Ruskej federácie.
Ako hlási The Kyiv Independent, veľké počty vojakov vyslaných Kim Čong-unom sa mali k sobote 14. decembra zapojiť do bitiek v ruskej Kurskej oblasti. Jej osady sa podarilo Ukrajincom obsadiť ešte v rámci ofenzívy z augusta tohto roka.
HUR tvrdí, že práve počas bojov v kurskom regióne sa skupina jednotiek zo Severnej Kórey obrátila na svojich „kolegov“ z ruského regiónu Čečensko. Tí od začiatku nevyprovokovanej invázie na Ukrajinu viackrát spôsobili rôzne kontroverzie a vďačiť za ne môžu najmä svojmu vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi.
Nevedno prečo, no tentokrát sa čečenská jednotka Achmat údajne stala terčom vojakov z KĽDR. HUR tvrdí, že Severokórejci spustili na Čečencov otvorenú paľbu. Zahynúť pri nej malo osem vojakov. Tieto informácie však nemožno nezávisle overiť.
Príčiny útoku
Podľa HUR stála za incidentom jazyková bariéra. Má ísť pritom o „náročnú prekážku“ na bojisku už dlhodobo. Rozviedla tvrdí, že do 14. decembra zomrelo v jej dôsledku už dovedna 200 vojakov na strane Ruska i KĽDR.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pritom už skôr oznámil, že severokórejskému personálu začali vznikať „znateľné straty“. Konkrétne číslo však neposkytol.
Ako sme už informovali, podľa ukrajinských, ale aj mnohých západných predstaviteľov vyslal Pchjongjang do Ruska tisíce svojich vojakov na pomoc Moskve. V Kurskej oblasti sa ich má nachádzať až 10-tisíc.
Prvé priame strety medzi severokórejskými a ukrajinskými vojakmi v Kurskej oblasti boli hlásené začiatkom novembra. Podľa Zelenského sa zatiaľ severokórejský personál nezapojil do žiadnych iných oblastí frontu. To sa ale môže v budúcnosti zmeniť.
Dohoda medzi Putinom a Kimom
Kyjev varuje, že aliancia medzi Ruskom a KĽDR je čoraz silnejšia. Vyvíja sa podľa neho nad rámec dodávok zbraní. Informovali sme ťa totiž o Putinovom výlete za Kim Čong-unom, po ktorom sa vladári dohodli na poskytovaní vzájomnej bezodkladnej vojenskej pomoci.
Predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky v polovici októbra varoval, že „niekoľko tisíc“ severokórejských vojakov pechoty absolvuje výcvik v Rusku, Kremeľ to síce označil za klamstvá, no samotný juhokórejský minister obrany Kim Jong-hjun správy označil za „veľmi pravdepodobné“. Problémy s komunikáciou teda možno vidieť nie len priamo na fronte ale aj medzi najvyššími predstaviteľmi týchto dvoch krajín.
No dohoda medzi Moksvou a Pchjongjangom nie je len o poskytovaní vojakov. Vladimir Putin sa vydal za Kim Čong-unom, zajazdili si spolu na limuzíne, prešli sa po červenom koberci, odfotili sa vysmiati a tak… Zrazu Rusko útočilo na Ukrajine balistickými raketami z KĽDR. Vzťahy agresora so svetovým vyvrheľom už pre Rusko prinášajú aj granátové či teda raketové „ovocie“.
Až polovica všetkej delostreleckej munície, čo Kremeľ použije za jeden rok, pochádza zo Severnej Kórey, hlásia západní experti. Pchjongjang Moskve posiela až približne tri milióny kusov granátov, rakiet, bômb a tá ich následne zhadzuje na Ukrajinu. Vyplýva to z informácií spravodajských služieb.
Dá sa to v podstate všetko zhrnúť bizarným vyhlásením. Pred vojnou na Ukrajine svet vnímal Rusko ako jedného z najväčších geopolitických hráčov a člena fóra G8. Po začiatku svojej invázie sa Kremeľ sám odrezal od vyspelého sveta a stal sa závislým od uzavretej, chudobnej a nenávistnej diktatúry.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Kyiv Independent, Archív SIU