„Sharovanie“ je budúcnosť. Dokážu sa Slováci odpútať od vlastnenia vecí?
- Skúsení biznismeni a vizionári na celom svete už vedia, že ekonomika budúcnosti nie je vo vlastnení vecí. Do biznisov založených na tejto myšlienke tak investujú len veľmi opatrne. Sú však na to Slováci, ktorí milujú vlastniť domy a autá, pripravení?
- Skúsení biznismeni a vizionári na celom svete už vedia, že ekonomika budúcnosti nie je vo vlastnení vecí. Do biznisov založených na tejto myšlienke tak investujú len veľmi opatrne. Sú však na to Slováci, ktorí milujú vlastniť domy a autá, pripravení?
Zrejme ťa neprekvapí tvrdenie, že na Slovensku je „kráľom“ len ten, ktorý sa môže pochváliť stovkami koní v garáži a peknou vilkou niekde na kopci. Napriek tomu, že takýchto ľudí si berieme do úst, v skutočnosti im často závidíme. Aj my sa totiž vezieme na tejto filozofii, že cieľom je vlastniť – čo najviac, napriek tomu, že v skutočnosti možno nemáme ani vodičák. Realita však klope na dvere a núti nás zamyslieť sa nad konzumom a neefektívnosťou tohto systému.
Foto: Pexels
Nielen, že dávame na frak životnému prostrediu, ale sami si komplikujeme každodenný život v meste. Len čo vojdeme do rannej premávky, nadávame na všadeprítomné zápchy a otrasných neohľaduplných vodičov. V centre konštantne bojujeme proti všetkým zákonom prírody a snažíme sa nájsť to neexistujúce parkovacie miesto. Čo si vlastne myslíme? Že svet sa pre nás nafúkne ako bublina, aby sme doň napratali všetok ten materializmus?
Takto to už dlho nepôjde. Viem to ja, vieš to ty a vedia to experti na celom svete. Tí nám už istý čas naznačujú, že smer, ktorým by sme sa mali vydať, nesie názov „sharing“, teda zdieľanie. Absolútny opak materialistického vlastnenia, efektívny a ekologickejší systém, ktorý je dlhodobo udržateľný. Možno ti teraz zabehlo a preľakol si sa toho, že by si svoje milované auto mal zdieľať s druhým človekom. Je to pochopiteľné. No zamysli sa nad tým.
Foto: Pexels
Tvoje auto trávi väčšinu svojho nezáživného dňa odparkované niekde na parkovisku či na ulici. Prinajlepšom ťa to nestojí nič, no priznajme si, že realita v Bratislave je iná a za parkovanie si často pekne zaplatíš. Čo keby však za ten čas mohol tvoje auto využívať niekto iný a ešte ti za to platil? Alebo by si sám nemusel vlastniť žiadne auto, platiť parkovné, garáž, poistku a opravy? Tomuto sa hovorí carsharing a podobne ako bikesharing v mnohých častiach sveta efektívne funguje.
Foto: Pexels
Slovák Kevin Petrovic, s ktorým sme nedávno robili rozhovor, na takomto systéme založil svoj prvý americký startup FlightCar. Ľudia namiesto toho, aby platili drahé parkovné na letisku, požičali zatiaľ auto niekomu inému. Fungovalo to. Rovnako milovaný aj nenávidený Uber nie je ničím iným, než dokonalým príkladom sharovanej ekonomiky. Čoraz horúcejšia je téma sharovaných „self driving cars“, ktoré budú absolútnou revolúciou. Ráno pre teba prídu a odvezú ťa do práce, večer zas domov.
Na sharingu je postavený aj Kevinov aktuálny biznis, v ktorom poskytuje krátkodobý prenájom skladových priestorov malým firmám. Niečo podobné ako coworking, len v skladovom prevedení. Práve coworkingové priestory sú skvelým príkladom, ako využiť pracovný priestor čo najefektívnejšie. Prídeš kedy chceš, odídeš kedy chceš, nič ťa neviaže. Podobné je to s bytmi. Airbnb je príkladom dokonalého úspechu a uplatnenia tejto myšlienky. Dokázal by si sám prenajímať izbu vo svojom byte?
Foto: Pexels
Ok, týka sa najmä cestovania. Čo však bežné bývanie? My Slováci sme vyslovene vysadení na vlastnenie nehnuteľností a naším celoživotným cieľom je často práve bývať „vo vlastnom“. Prečo? Čo to prakticky mení na našej bytovej situácii? V skutočnosti často nič, len financie navyše. Na kúpu bytu či domu šetríme pol života alebo sa zadĺžime na jeho ďalšiu polovicu. V mnohých západných krajinách by za to na teba pozerali ako na blázna a nechápali, prečo ti to stojí za to.
Oveľa efektívnejší je pre nich prenájom bytu, ktorý samozrejme nie je nastavený tak nezmyselne ako napríklad v Bratislave. Kupovanie bytov a nekonečná výstavba nových však skutočne vedie len k stále sa zmenšujúcej nezastavenej zelenej ploche. Viac ľudí, viac domov, viac áut, preplnenosť, zápchy a tak ďalej dokola. A my sa môžeme len ďalej sťažovať, aký je tento svet škaredý a zlý.
Foto: Pexels
Sme teda na sharovanú ekonomiku pripravení? Určite nie, no pomaly ale isto nám mnohé veci dochádzajú. Dnes sa už učíme sharovať prostredníctvom cloudu, bikesharingu či coworkingov. Nemusíme budovať vlastnú infraštruktúru, kupovať si veci a utrácať, ale používať to, čo už niekto iný vlastní a nevyužíva to na 100%. K udržateľnejšej, ekologickejšej a šťastnejšej spoločnosti sa jednoducho inou cestou nedostaneme. Toto je „way to go“.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska