SHMÚ varuje pred toxickým vzduchom na strednom Slovensku. Upozorňuje ľudí, aby neotvárali okná

  • Meteorológovia varujú obyvateľov Jelšavy
  • Upozornenie pred smogovou situáciou sa za noc zmenilo na výstrahu
smog, výstraha, SHMÚ, varovanie
Ilustračná fotografia TASR/Milan Kapusta, Canva/wutzkoh
  • Meteorológovia varujú obyvateľov Jelšavy
  • Upozornenie pred smogovou situáciou sa za noc zmenilo na výstrahu

V Banskobystrickom kraji, konkrétne v meste Jelšava, vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v utorok (25.2.) o 22.00 hod. upozornenie na smogovú situáciu. V stredu (26.2.) o 6:00 potom zmenil upozornenie na výstrahu. Hodnota prvého prekročenia prahu sa totiž zvýšila zo 103,32 na 153. Platí až do odvolania.

Vysoké emisie PM10 vznikli z vykurovania tuhým palivom a z ďalších lokálnych zdrojov. Odborníci varujú, že vysoké koncentrácie možno vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky očakávať vo všetkých oblastiach v blízkosti, kde sú zdroje PM10. Môže ísť o lokálne kúreniská na pevné palivo či kotolne na pevné palivo.

Najcitlivejšie skupiny populácie

„Pod pojmom PM10 rozumieme frakciu suspendovaných častíc v pevnom alebo kvapalnom skupenstve s aerodynamickým priemerom 10 µm, ktoré môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ vysvetlil SHMÚ.

U citlivých skupín sa môžu prejaviť akútne účinky už pri koncentráciách presahujúcich informačný prah (100 µg/m³). Medzi ne patria podráždenie očí, nosa a hrdla, tlak na hrudi, kašeľ či bolesť hlavy. Astmatici môžu pociťovať zhoršenie príznakov až záchvaty.

Pri dlhodobom vystavení zvýšeným koncentráciám častíc PM10 hrozia chronické problémy, ako sú zápaly dýchacích ciest a pľúc, vyššia náchylnosť na alergie či oslabenie imunity.

Čo odporúča SHMÚ?

Meteorológovia v čase zvýšenej koncentrácie PM10 v ovzduší odporúčajú vykonávať niektoré aktivity. Pre obmedzenie zbytočnej expozície častíc radia:

  • obmedziť dobu pobytu vonku,
  • skrátiť vetranie obytných miestností,
  • obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity).

 

Obyvatelia, ktorí využívajú lokálne vykurovacie systémy na tuhé palivo, ako sú pece, kotly ústredného kúrenia alebo kozuby, by mali dodržiavať tieto opatrenia:

Nespaľovať odpad, vrátane odpadového dreva (nábytok, okná a pod.) – okrem PM10 pri spaľovaní takéhoto dopadu vznikajú aj ďalšie toxické látky.

V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené (malo by sa sušiť 1-2 roky).

 

Udržovať spaľovanie paliva, pokiaľ možno, v optimálnych podmienkach:

  • pravidelne čistiť kotol a komín,
  • prikladať radšej častejšie po menších dávkach,
  • nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň,
  • ak je to možné, udržovať teplotu za kotlom medzi 150 – 250 °C,
  • pokiaľ je to možné, vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok.

Čím vyššia je koncentrácia častíc PM10 vo vzduchu a čím citlivejšia je daná osoba, tým dôležitejšie je dodržiavať obmedzenia a skrátiť čas vonku.

Kedy vydáva SHMÚ výstrahy

Zákon o ochrane ovzdušia a príslušná vyhláška určujú, aké množstvo znečisťujúcich látok môže byť vo vzduchu, aby neohrozovalo zdravie ľudí. Rozlišuje sa medzi dlhodobým znečistením (meraným priemernými ročnými hodnotami) a krátkodobým znečistením (hodinové alebo denné priemery). Pri krátkodobom znečistení sú stanovené limity, koľkokrát za rok môžu byť prekročené. 

Ak sa kvalita ovzdušia zhorší, funguje varovný systém. Žltá farba znamená prekročenie limitu na hodinu alebo deň, ale ešte nemusí znamenať prekročenie celkového ročného povoleného počtu. Napríklad častice PM10 môžu prekročiť koncentráciu 50 µg/m³ maximálne 35 dní v roku.

Ak sa situácia výrazne zhorší, vyhlasujú sa smogové výstrahy. Pri PM10 platí, že ak priemer za 12 hodín prekročí 100 µg/m³ a podľa predpovede sa neočakáva zlepšenie, vydáva sa upozornenie. Pri prekročení 150 µg/m³ sa vyhlasuje výstraha pred závažnou smogovou situáciou.

Výstrahy sa odvolávajú, keď sa kvalita ovzdušia zlepší na 24 hodín alebo ak predpovede naznačujú, že sa výrazne zlepší už po troch hodinách.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SHMÚ, Slov-lex

Najnovšie videá

Trendové videá