SHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa, čaká nás pekelný pondelok a bude horšie
- Teplomer môže zajtra na niektorých miestach ukazovať až 34 stupňov Celzia
- Dodržuj pitný režim a nepodceňuj riziko úpalu
- Teplomer môže zajtra na niektorých miestach ukazovať až 34 stupňov Celzia
- Dodržuj pitný režim a nepodceňuj riziko úpalu
Zdá sa, že pravé letné počasie opäť udrelo v plnej sile. Dnes si ho užívame plnými dúškami. Nezabúdaj, že do 19. hodiny stále platia výstrahy prvého stupňa pred vysokými teplotami.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na najväčšiu záťaž v celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, vo väčšine okresov Trenčianskeho kraja a niektorých okresoch Banskobystrického kraja.
„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ pripomenul SHMÚ s tým, že pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.
Prvý deň nového týždňa na tom bude ešte horšie. V pondelok sa očakáva extrémne horúci deň, SHMÚ vydal výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Tie sa vyšplhajú na 34 stupňov Celzia. Západ Slovenska však môžu atakovať teploty do 37 stupňov Celzia. Radšej sa preto zdržiavaj v tieni. Ak by si však predsa len išiel okúsiť júlové slnko, nezabudni si so sebou vziať klobúk, slnečné okuliare, opaľovací krém a dostatočne sa hydratuj.
Nepodceňuj riziko úpalu
V horúčavách je dôležité nepodceniť riziko úpalu a úžehu. V lete sa v exteriéri treba chrániť vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi či krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Upozornili na to odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky.
„Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia. Úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia. Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom, zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním,“ priblížili.
Postihnutého treba premiestniť do chladného prostredia, najlepšie chladnej miestnosti s vetraním a uložiť ho do stabilizovanej polohy.
„Zbavte ho nepotrebného oblečenia vrátane obuvi a ponožiek. Postupne ho ochladzujte, najlepšie obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom. Tekutiny mu podávajte po malých množstvách, najlepšie lyžičkou,“ ozrejmili odborníci. Pri zhoršení stavu treba podľa nich privolať pomoc na linke 155 alebo 112.
Slnečnému žiareniu by sa vôbec nemali vystavovať deti mladšie ako jeden rok. „Deti do 6 mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie.“
„Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať,“ skonštatovala zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na deti a mládež Jana Hamade.
Pozor si podľa odborníkov treba dávať taktiež na zvýšenú fyzickú námahu. „Robievajte si časté prestávky v tieni, v čase medzi 10.00 až 16.00 hod. obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny,“ uviedli.
Riziká spojené s horúčavami podľa ich slov znižuje aj vhodné oblečenie. „Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu,“ dodali.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SHMÚ