SHMÚ vydal výstrahu: Bratislavčanom odporúča nezdržiavať sa dlho vonku, mesto zaplavil prízemný ozón

  • Slovenský hydrometeorologický ústav odporúča občanom Bratislavy, aby sa vonku dlho nezdržiavali
  • Dôvodom je výskyt prízemného ozónu a smogu
výstraha, SHMÚ, Bratislava
Ilustračná fotografia TASR/Milan Kapusta
  • Slovenský hydrometeorologický ústav odporúča občanom Bratislavy, aby sa vonku dlho nezdržiavali
  • Dôvodom je výskyt prízemného ozónu a smogu

Pre celú Bratislavu platí upozornenie na smogovú situáciu pre prízemný ozón. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval TASR.

K najcitlivejším skupinám populácie na ozón patria podľa SHMÚ starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.

Odporúča preto obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity) a nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia (napríklad natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie).

Ozón, silný oxidačný plyn, môže pri vysokých koncentráciách spôsobovať akútne aj chronické zdravotné problémy, najmä u citlivých skupín obyvateľstva, píše SHMÚ.

Rizikové skupiny obyvateľstva

K najviac ohrozeným patria starší ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, malé deti a tehotné ženy.

Tieto skupiny sú najcitlivejšie na zmeny v kvalite ovzdušia a mali by byť obzvlášť opatrné pri zvýšených koncentráciách ozónu.

Možné zdravotné účinky

Akútne účinky zvýšených hladín ozónu môžu zahŕňať dráždenie očí, nosa a hrdla, tlak na hrudníku, kašeľ a bolesti hlavy. U astmatikov môže ozón vyvolávať záchvaty a dráždiť dýchacie cesty.

Pri dlhodobom vystavení zvýšeným koncentráciám ozónu môže dôjsť k rozvoju zápalových ochorení dýchacích ciest, pľúc, zmenám v zložení krvi, zvýšenej náchylnosti na alergie a zníženiu odolnosti organizmu.

Odporúčané opatrenia

SHMÚ odporúča obmedziť pobyt vonku, skrátiť čas vetrania obytných priestorov a znížiť fyzickú aktivitu vonku vrátane športu a manuálnej práce.

Taktiež by sa mali obmedziť činnosti, pri ktorých dochádza k úniku znečisťujúcich látok do ovzdušia, ako napríklad natieranie, lepenie, brúsenie či fajčenie.

Tieto opatrenia je potrebné dodržiavať, najmä keď sú koncentrácie ozónu vysoké a riziko pre zdravie obyvateľstva je zvýšené.

Zdroje: TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá