SHMÚ vydal výstrahu najvyššieho stupňa pre východ: Búrky môžu narobiť škody
- Na východe Slovenska zasahujú hasiči
- Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu

- Na východe Slovenska zasahujú hasiči
- Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu
Posledné dni s nami zamávali horúčavy, ktoré udreli na celom území Slovenska. V niektorých krajoch teploty dosahovali aj 34 °C. Po teplých slnečných dňoch k nám opäť zavítajú búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal pre celé Slovensko výstrahu prvého stupňa pred búrkami na stredu, informuje o tom na svojom webe.
Výstraha trvá od 12:00 do štvrtka (20. 7.) 12:00. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uviedli meteorológovia.
Na východe platí výstraha najvyššieho stupňa
SHMÚ v stredu v podvečerných hodinách uverejnil novú výstrahu v súvislosti s výraznou spercelárnou búrkou. Tá postupuje cez Šíravu ďalej na juhovýchod do okresu Sobrance.
„Vzhľadom na radarové parametre zrejme produkuje aj veľké krúpy (a prívalovým dážď so silnými nárazmi vetra). V oblasti zvýšte opatrnosť a chráňte si majetok pred prípadnými škodami (najmä krúpami a vetrom). Za vaše informácie o sprievodných javoch budeme vďační,“ píše ústav na Facebooku.
Výstraha tretieho stupňa pred búrkami aktuálne platí v okresoch Michalovce a Sobrance.
V súčasnosti oba okresy bojujú s ničivými supercelami a obrovskými krúpami. Vývoj situácie sledujeme na tomto odkaze.
Zasahujú hasiči
Množstvo výjazdov v súvislosti s výčinmi počasia evidujú aktuálne hasiči v okresoch Michalovce a Sobrance. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jana Matis Libová.
„Výjazdy sa týkajú spadnutých stromov, strhnutých striech, zatopených priestorov a podobne,“ uviedla s tým, že strhnutú strechu rodinného domu evidujú napríklad v Závadke v okrese Michalovce, v obci Záhor v okrese Sobrance, ale aj v Strážskom.
Silný vietor a krúpy v Závadke v okrese Michalovce poškodili v stredu popoludní podľa prvotných odhadov takmer tretinu domov. Pre TASR to uviedla starostka obce Jana Dziaková s tým, že v obci padali krúpy veľké takmer ako tenisové loptičky.
„Zničené sú hlavne staršie domčeky, ktoré mali eternitovú krytinu. Strechy, výplne na oknách, autá, ktoré neboli v garáži, stromy,“ povedala.
Podľa nej sú vzniknuté škody veľké. „Bolo to krátke, ale intenzívne. Ono to vyzeralo ako keby prišlo tornádo s veľkými krúpami,“ dodala.
Nebezpečný vietor
Ešte ráno, pred vydaním výstrahy pre východ Slovenska, SHMÚ varoval pred vetrom, ktorý môže spôsobiť škody na porastoch a objektoch. Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu aj prechodne obmedziť cestnú premávku.
Vytvárať sa môžu aj supercely a priniesť veľké krúpy. Počasie čiastočne ovplyvní rozsiahly búrkový systém nad Alpami. „Pričom vplyvom silného výškového prúdenia sa môžu opäť vytvárať aj supercely a priniesť veľké krúpy, ale i prívalový dážď a downbursty,“ dopĺňajú meteorológovia.
Počasie bude pod vplyvom výškovej brázdy nižšieho tlaku vzduchu, čo znamená len to, že tu bude oveľa viac vlhkosti, v ktorej sa bude dariť tvorbe búrok.
Situácia je však komplikovaná a zatiaľ je ťažké určiť, kde presne búrky udrú. V Európe bude totiž počas dnešného dňa dochádzať k spontánnej tvorbe niekoľkých búrkových buniek, ktoré nemusia trvať dlho no môžu byť za to pomerne intenzívne a vedia prerásť aj do superciel, informuje portál iMeteo.
Po horúčavách búrky
Búrky sa začali formovať na hranici medzi Slovenskom a Českom a krátko po 12:00 sa začali pohybovať smerom nad naše územie, pričom sa rozširovali, ako sme ťa informovali.
Silné búrky v pondelok (17. 7.) zasiahli oblasť Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), čo spôsobilo väčší počet výpadkov elektrického prúdu. Podľa hovorcu spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslava Gejdoša bolo viac ako 10 000 odberných miest bez dodávky elektriny. Polícia tiež zaznamenala problémy na cestách, najmä v Žiline a na Orave.
„Najviac odberných miest bez dodávky elektriny je momentálne v okolí Žiliny, na Orave a Liptove. Dôvodom sú najmä konáre a stromy popadané na vzdušné vedenia. Naši pracovníci sú v plnom nasadení, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr pre čo najväčší počet obyvateľov,“ uviedol pre TASR Gejdoš. Podotkol, že dĺžka opráv sa môže líšiť v závislosti od rozsahu poškodenia a prístupnosti.
Ako doplnila žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková, v Žiline bol zaplavený podjazd z Rajeckej cesty v smere na Solinky. Polícia tiež evidovala spadnuté stromy na elektrické vedenie na Bratislavskej ulici v Žiline. V Slovenskom Pravne, na konci obce Abramová, bol spadnutý strom cez cestu a blokoval jeden jazdný pruh.
„Ulica Košická v Žiline je ťažko prejazdná,“ povedala pre TASR hovorkyňa.
Svet sužujú horúčavy
Ako sme ťa informovali, na najbližšie dni meteorológovia upozorňujú, že celý svet zasiahnu veľké horúčavy, pričom teploty sa môžu vyšplhať až na neskutočných 37 stupňov Celzia aj tu na Slovensku.
Jún bol najteplejším mesiacom v histórii, avšak júl bude podľa prognóz ešte horší. Začiatok mesiaca bol podľa Svetovej meteorologickej organizácie najteplejším týždňom na Zemi, ako o tom informuje portál Science Alert.
Iba v Spojených štátoch sa podľa Národnej meteorologickej služby horúčavy dotknú viac ako 100 miliónov ľudí, pre ktorých bola vydaná výstraha.
Obzvlášť závažná situácia je na západnom pobreží. Konkrétne v kalifornskom Údolí smrti, kde mala byť tento víkend prekonaná najvyššia zaznamenaná teplota v prostredí, ktoré americká meteorologická služba nazvala „dusné a nebezpečné horúčavy“. Konkrétne by to malo byť až 131 Fahrenheitov, čo je 55 stupňov Celzia.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: TASR, iMeteo, Archív Startitup, Archív Startitup