SHMÚ vydal výstrahy: Povodne na Slovensku nemajú konca, ďalšie hrozia v týchto okresoch
- V niektorých okresoch na Slovensku hrozia povodne
- Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologické výstrahy druhého a prvého stupňa
- V niektorých okresoch na Slovensku hrozia povodne
- Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologické výstrahy druhého a prvého stupňa
V niektorých okresoch na Slovensku hrozia povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal hydrologické výstrahy druhého a prvého stupňa pred povodňami. Informuje o tom na svojom webe.
Výstrahy druhého stupňa pred povodňami vydali meteorológovia pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota. Predbežne platia do utorka (8. 8.) 10.00 h.
Hydrologické výstrahy prvého stupňa pred povodňami z trvalého dažďa platia do pondelka 15.00 h pre okresy Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice, Košice okolie-Bodva, Košice okolie-Hornád. V okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš platia výstrahy prvého stupňa pred povodňami z trvalého dažďa do 17.00 h.
Vyhlásená mimoriadna situácia
Mimoriadnu situáciu vyhlásili v súvislosti povodňovou aktivitou počas víkendu v 35 obciach. Z toho v 15 obciach naďalej pretrváva tretí stupeň povodňovej aktivity. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
„Obce, ktoré vyhlásili mimoriadnu situáciu v súvislosti so stupňami povodňovej aktivity, boli najmä v okrese Rožňava (vyhlásených 13 stupňov povodňovej aktivity) a Revúca (vyhlásených osem stupňov povodňovej aktivity) zasiahnuté výdatnými prívalovými dažďami, ktoré spôsobili rozvodnenie vodných tokov a zaplavenie voľných priestranstiev, miestnych komunikácií, pivníc, prízemí obydlí a iných budov,“ priblížil rezort.
Spolu so stále platnými vyhlásenými stupňami povodňovej aktivity je na území Slovenskej republiky evidovaných 72 druhých stupňov povodňovej aktivity a 16 tretích stupňov povodňovej aktivity.
V súčasnosti sa podľa rezortu situácia stabilizuje, pokračujú záchranné a zabezpečovacie práce a postupné odvolávanie stupňov povodňovej aktivity. Naďalej platí hydrologická výstraha druhého stupňa Slovenského hydrometeorologického ústavu pre okresy Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.
„V prípade silných dažďov a zatopených cestných komunikácií platí pravidlo ich nevyužívania, ak to nie je nevyhnutné a ak neviete odhadnúť hĺbku vody, a to z dôvodu rizika straty kontroly nad vozidlom,“ dodalo ministerstvo.
Ako pomôcť pri vzniku povodne
Pri vzniku povodne je potrebné pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru. Chrániť treba predovšetkým zdravie, až potom majetok. Dôležité je riadiť sa pokynmi povodňových orgánov, polície, záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. Vyplýva to z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
„Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti. Vstupujte len do stojatej vody. Nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Prúd vody je veľmi nebezpečný a môže spôsobiť pri rýchlom stúpnutí hladiny utopenie. (…) Nejazdite autom v zatopenej oblasti. Auto môže byť zaplavené, strhnuté prúdom alebo náhlou prívalovou vlnou,“ zdôraznil úrad.
Na ľudí tiež apeluje, aby počas povodní vypli prívod elektrickej energie do domu. „Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom,“ podotkol.
Ľudia by podľa neho tiež nemali používať otvorený oheň a fajčiť. „Svieťte len baterkou,“ odporučil.
Ľudia by mali podľa úradu používať iba zdravotne bezpečnú a spoľahlivo overenú vodu. „Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom a bahnom,“ skonštatoval. Upozornil aj na potrebu dôkladnej hygieny.
„Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC,“ doplnil.
Pri sanácii povodňových škôd treba podľa ÚVZ dbať na odporúčané pokyny orgánov verejného zdravotníctva. Pri likvidačných prácach odporúča používanie ochranných prostriedkov, a to najmä gumených rukavíc, gumeného plášťa a pevnej nepremokavej obuvi.
„Okamžite treba ošetriť, predovšetkým vydezinfikovať každé zranenie a odreniny, pri rozsiahlejšom zranení vyhľadať lekára,“ dodal.
Zdroj: TASR