SHMÚ vydáva výstrahu pred povodňami pre dva okresy. Slovensko zbičujú prudké dažde (PREDPOVEĎ)
- Pre okresy Zlaté Moravce a Prievidza vydal výstrahu pred povodňou
- Pre západné i severné Slovensko platí takisto výstraha pred nárazovým vetrom
- Pre okresy Zlaté Moravce a Prievidza vydal výstrahu pred povodňou
- Pre západné i severné Slovensko platí takisto výstraha pred nárazovým vetrom
V okresoch Zlaté Moravce a Prievidza hrozí počas piatka (3. 11.) povodeň. Hydrologickú výstrahu 1. stupňa pre oba okresy na hornej Nitre vydal vo štvrtok popoludní Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
„Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ upozornil SHMÚ.
Na väčšine územia stredného a západného Slovenska očakávajú meteorológovia od štvrtkovej noci intenzívny dážď, do piatkového podvečera môže spadnúť 35 až 55 milimetrov zrážok.
Silný vietor potrápi takmer celé Slovensko
Od štvrtkového predpoludnia platí pre západné i severné Slovensko takisto výstraha pred nárazovým vetrom, v severných okresoch Námestovo a Tvrdošín na Orave a Poprad a Kežmarok na Spiši platí od štvrtkového podvečera do piatkového poludnia zvýšená výstraha 2. stupňa, rýchlosť vetra môže dosiahnuť 85 až 105 kilometrov za hodinu.
Meteorológovia varujú, že vietor na horách môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, čo predstavuje víchricu. Výstraha platí až do piatka (3. 11.) vo väčšine Žilinského kraja a v okresoch Banská Bystrica, Brezno, a Poprad. V piatok má vietor zosilnieť.
So silným vetrom, ktorý môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť až 85 kilometrov za hodinu, treba počítať aj v nižších polohách. Výstrahy prvého stupňa platia v celom Žilinskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Bratislavskom kraji. Rovnako v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Kežmarok, Poprad a Stará Ľubovňa. Aj tieto výstrahy platia až do piatka, keď vietor miestami zosilnie.
Život ohrozujúci Ciarán
Za veterné počasie na Slovensku môže orkán Ciarán, o ktorom sme ťa už informovali.
Veterná smršť Ciarán si vyžiadala prvú obeť. Vo štvrtok o tom informoval francúzsky minister dopravy Clement Beaune v rozhlasovej a televíznej stanici France.
Reuters uvádza, že o život v departemente Aisne severovýchodne od Paríža prišiel vodič kamiónu, ktorého vozidlo zavalil strom.
Okrem toho došlo aj k zraneniu dvoch osôb. Stalo sa tak v Bretónsku, kde na Pointe du Raz zaznamenali vietor s rýchlosťou až 207 km/h. Cestná premávka je v tejto oblasti až do odvolania zakázaná a obyvateľom sa odporúča, aby ostali doma.
Ministerka energetiky Agnes Pannier-Runacher tiež na sociálnej sieti X informovala o tom, že búrka spôsobila výpadok elektriny až v 1,2 miliónoch domácností.
Zaútočil aj na Spojené kráľovstvo
Orkán zasiahol aj Spojené kráľovstvo, kde museli vo viacerých oblastiach vyhlásiť núdzový stav. Samozrejmosťou sú aj výstrahy pred vetrom.
Na ostrove Jersey na Normanských ostrovoch platila v stredu v noci najvyššia červená výstraha. Tamojší úrad upozornil tiež na vietor s rýchlosťou v nárazoch takmer 160 kilometrov za hodinu. Obyvateľov vyzval, aby nechodili na otvorené priestranstvá.
Výstraha žltého stupňa platila v Severnom Írsku, kde Ciarán spôsobil záplavy. Na severovýchode Anglicka platia výstrahy až do piatkového rána.
Máme za sebou mimoriadne teplý mesiac
Tohtoročný október na Slovensku bol veľmi až mimoriadne teplý. Z hľadiska zrážok bol normálny až mimoriadne vlhký. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.
Najvyššiu priemernú mesačnú teplotu vzduchu (14,5 stupňa Celzia) namerali v októbri v Bratislave-Mlynskej doline. Naopak, najnižšiu (8,3 stupňa) v obciach Mlynky a Stratená.
„Absolútne najnižšia teplota vzduchu v polohách do 1000 metrov nad morom bola nameraná 18. októbra v obci Čierny Balog, mínus 6,6 stupňa Celzia,“ priblížil SHMÚ. Absolútne najvyššiu teplotu vzduchu namerali 13. októbra v Kráľovej pri Senci, a to 28,2 stupňa Celzia.
Najnižší mesačný úhrn zrážok SHMÚ zaznamenal na stanici Moravský Svätý Ján (39,6 milimetra). Veľmi nízky úhrn zrážok bol aj na staniciach Holíč, Šaštín, Spišské Vlachy, Leles, Smrdáky a Radošovce. Najvyšší mesačný úhrn zrážok zaznamenali na stanici Jasná (189,9 milimetra). Vysoký úhrn bol aj na staniciach Jarabá, Vyšná Boca, Králiky a Harmanec.
Zdroje: TASR, Archív SIU