Si často nevyspatý alebo nervózny? Môže za to jedna vec, v tvojom dome by nemala chýbať
- Sérotonín priamo vplýva na našu náladu, spánok aj apetít
- Nedostatok denného svetla bráni tvorbe sérotonínu v tele človeka
- Viac prirodzeného svetla do interiéru vedia dostať strešné okná
- Sérotonín priamo vplýva na našu náladu, spánok aj apetít
- Nedostatok denného svetla bráni tvorbe sérotonínu v tele človeka
- Viac prirodzeného svetla do interiéru vedia dostať strešné okná
Zima okrem chladnejšieho počasia prináša aj kratšie dni a s nimi menej denného svetla, ktoré je pre zdravie ľudí veľmi dôležité. Vplyv denného svetla na fyzické aj duševné zdravie pociťuje až 9 z 10 Slovákov, vyplýva to z prieskumu.
Podľa prieskumu takmer tri štvrtiny respondentov vo veku od 18 do 29 rokov vnímajú rozdiel v duševnej pohode pri pobyte v tmavej a nevetranej miestnosti – oproti presvetlenému priestoru plnému čerstvého vzduchu.
Denné svetlo patrí medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu života – v posledných rokoch sa preto stali veľmi obľúbenými aj strešné okná. Je to ideálne riešenie, ako efektívne vpustiť prirodzené svetlo do interiéru.
Na dostatok denného svetla je však potrebné myslieť už pri realizácii projektu domu alebo jeho rekonštrukcii – vhodné je nechať si poradiť od odborníka. Je mnoho spôsobov, ako si vybrať strešné okná, špecialistom je napríklad spoločnosť VELUX.
Dobrú náladu má na svedomí sérotonín
V poslednom čase je duševné zdravie človeka veľmi diskutovanou témou – vplývajú naň naše myšlienky a okolité vplyvy a vnemy. Za našu náladu však môžu najmä hormóny.
Pre fungovanie nášho tela a mysle je nesmierne dôležitý sérotonín – jeho rola je v našom tele komplexná. Reguluje náladu, spánkový cyklus, termoreguláciu aj apetít.
Aj keď vedci ešte doteraz skúmajú rolu sérotonínu v rámci ľudského zdravia a psychiky, už teraz vedia povedať, že jeho dysfunkcia môže byť spojená s úzkosťou a depresívnou náladou.
Ak sa človek pravidelne vystavuje dennému svetlu, môže dôjsť k zlepšeniu jeho nálady, zmierneniu úzkostí a ku kvalitnejšiemu spánku.
Dostatok denného svetla prispieva aj k psychickej pohode
Je všeobecne známe, že počas zimných mesiacov majú ľudia horšiu náladu – a nie je to len dôsledok chladnejšieho počasia. Práve nedostatok denného svetla má veľký vplyv na psychiku človeka.
K tomu sa pridáva stres a zhon v predvianočnom období a dobiehanie zameškaného na poslednú chvíľu. Navyše, Európania trávia až 90 % času v interiéri, čo sa prejavuje vysokým percentom prípadov depresií – viac ako 7,2 % obyvateľov Európskej únie trpí depresiou.
Niektoré štúdie navyše dokazujú, že úzkosť je prepojená s množstvom vitamínu D v tele – jeho dostatok napomáha k zníženiu jej symptómov.
Je preto dôležité, aby sme do interiéru dostali čo najviac denného svetla – k tomu môžu pomôcť práve strešné okná, ktoré priestor nielen obohatia, ale dostatočne presvetlia.
Čo dokáže denné svetlo:
- Zlepšiť cirkadiánny rytmus – Telo prirodzene reaguje na zmeny svetla, čo pomáha regulovať spánok a bdelosť. Strešné okná poskytujú intenzívnejší prístup denného svetla, čo podporuje zdravý denný režim.
- Podporiť tvorbu sérotonínu – Hoci denné svetlo cez okná neprináša vitamín D, jeho dostatok stimuluje tvorbu „hormónu šťastia“, sérotonínu, ktorý znižuje stres a zlepšuje náladu.
- Vytvoriť ideálne prostredie na prácu a štúdium – Prirodzené svetlo je pre oči menej namáhavé ako umelé osvetlenie, čím zlepšuje sústredenie a produktivitu.
- Predĺžiť nočný spánok – Pobyt na dennom svetle predlžuje trvanie nočného spánku a zlepšuje schopnosť rozhodovať sa až o 79 %.
Denné svetlo a čerstvý vzduch sú v interiéri dôležité
Spoločnosť VELUX je popredným svetovým výrobcom strešných okien, svetlíkov, svetlovodov a roliet na strešné okná. Spoločnosť založili v roku 1941 s cieľom prinášať denné svetlo a čerstvý vzduch do interiérov. To prispieva k vytváraniu zdravého a komfortného prostredia.
Dnes má spoločnosť pobočky v 37 krajinách a prevádzkuje 21 výrobných závodov v 12 krajinách. Na Slovensku pôsobí od roku 1993. Kladie dôraz na udržateľnosť a zodpovedné podnikanie – v roku 2023 bola ocenená zlatou medailou EcoVadis.
„Strešné okná s porovnaní s fasádnymi oknami dokážu poskytovať interiéru až dvojnásobok denného svetla. Pri ich vhodnom umiestnení kopírujú dráhu Slnka počas dňa a tak zachytávajú slnečné lúče dlhšie,“ vysvetľuje Jakub Mrázek, Technical Advisor VELUX Česká republika a Slovensko.
Portfólio firmy:
- široká škála strešných okien a svetlíkov,
- riešenia pre ploché strechy,
- rolety, žalúzie,
- montážne doplnky,
- inteligentné výrobky na diaľkové ovládanie.
Strešné okná VELUX majú štandardne hliníkové oplechovanie a drevené rámy s čírou alebo bielou bezúdržbovou povrchovou úpravou.
Sú testované v najnáročnejších podmienkach, aby vydržali rozličné nepriaznivé poveternostné podmienky. Tak isto sú testované na tisíce otvorení.
Ako si vybrať kvalitné strešné okno
Okrem zdravotných výhod je trend strešných okien spojený aj s moderným architektonickým štýlom, ktorý kladie dôraz na vzdušnosť, svetlosť a funkčnosť priestorov.
Pri výbere strešných okien je potrebné zvážiť niekoľko aspektov, aby spĺňali nielen estetické, ale aj praktické požiadavky:
- Energetická efektívnosť – Kvalitné strešné okná znižujú tepelné straty, čím šetria náklady na vykurovanie.
- Tepelná izolácia – Okno by malo poskytovať dostatočnú ochranu pred prehrievaním v lete a udržiavať príjemnú teplotu v zime.
- Automatizácia a pohodlie – Moderné strešné okná ponúkajú možnosť automatického ovládania na základe senzorov počasia alebo nastavení cez smartfón. Táto funkcia nielen zvyšuje komfort, ale aj prispieva k úspore energie. Pozri si viac →
Okrem spomínaných aspektov je potrebné pri voľbe strešného okna zvážiť najmä umiestnenie a účel miestnosti, v ktorej sa okno nachádza.
„V záležitosti od toho si môžete zvoliť typ ovládania – horné alebo spodné otváranie, manuálne, či s diaľkovým elektrickým alebo solárnym ovládaním. Dôležité je aj zvoliť si vnútornú povrchovú úpravu tak, aby ladila s domácnosťou a boli tak využité jej výhody,“ hovorí Jakub Mrázek.
Napríklad biely bezúdržbový variant je vhodnejší pre miestnosti so zvýšenou vlhkosťou. Strešné okná VELUX už štandardne obsahujú trojité zasklenie. Okno si vieš vytvoriť podľa vlastných predstáv →
Výber kvalitného strešného okna je dôležitý
Správna voľba ovplyvní nielen pohodlie, ale aj energetickú účinnosť či estetiku interiéru. Okno je potrebné vyberať aj podľa typu strechy a jej sklonu. Niektoré modely sú špeciálne navrhnuté na nízky alebo vysoký sklon strechy.
Typy strešných okien:
- Kyvné strešné okno: Otočný bod má uprostred rámu a je vhodné pre menšie miestnosti.
- Výklopno-kyvné strešné okno: Umožňuje väčší výhľad.
- Diaľkovo ovládané strešné okno: Ide o ideálne riešenie, keď sú okná mimo dosahu.
Výber kvalitného strešného okna sa oplatí konzultovať s odborníkom, ktorý vie posúdiť konkrétne potreby aj typ strechy a rôzne ďalšie aspekty. VELUX je odborníkom viac ako 80 rokov →
Kvalitné strešné okná dokážu aj šetriť energiu
Okrem vplyvu na zdravie, strešné okná prinášajú do interiéru mnoho výhod, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť kvalitu bývania. Strešné okná sú dobrým riešením na zlepšenie pohodlia a funkčnosti domova. Množstvo výhod ponúkajú najmä v podkrovných a iných priestoroch s nedostatkom prirodzeného svetla.
„Strešné okná predstavujú efektívny spôsob, ako využiť plochu strechy na podporenie svetlosti interiéru. Prienik prirodzeného svetla do priestoru je vďaka ich umiestneniu jednoduchší, pričom ich poloha umožňuje, aby slnečné lúče vchádzali rovnomerne do celého interiéru,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka Kristína Liďáková.
Výhodou tohto typu okien je podľa nej nielen vizuálny efekt, ale aj podpora vetrania. Zvýšená cirkulácia vzduchu stúpajúceho nahor zvyšuje aj kvalitu vetrania interiéru.
„V kombinácii s tieniacimi prvkami, ako sú rolety alebo žalúzie, je možné regulovať množstvo svetla a tepla prenikajúceho do miestnosti podľa potreby,“ dodáva odborníčka.
Výhody strešných okien:
- Viac prirodzeného svetla – V častiach domu, kde je nedostatok prirodzeného denného svetla, umožňujú prenikanie jeho väčšieho množstva.
- Úspora energie – Najmä v zimných mesiacoch, keď sa dá slnečné teplo využiť na ohrev interiéru. Rovnako zabezpečujú aj dostatok prirodzeného svetla, čím sa zase šetrí na elektrickej energii.
- Lepšia ventilácia – Strešné okná zabezpečujú efektívnu cirkuláciu vzduchu.
Každá činnosť, ktorú počas dňa vykonávame v rôznych miestnostiach si vyžaduje iné svetelné podmienky. Zásadou však je, aby presklená plocha okien predstavovala minimálne 20 % podlahovej plochy príslušnej miestnosti.
„Orientácia strešných okien na dve svetové strany umožňuje omnoho lepšie využiť denné svetlo tam, kde je potrebné. Tiež dáva možnosť priečneho prevetrania, ktoré je omnoho efektívnejšie,“ hovorí Mrázek.
„Na slnečnú stranu strechy sa odporúča orientovať miestnosti s väčším objemom vzduchu a možnosťou efektívnej výmeny vzduchu. V zime prináša orientácia strešných okien na juh benefit v podobe pasívnych solárnych ziskov. V letných mesiacoch môže na južnej a západnej strane hroziť prehrievanie interiéru, preto odporúčame využitie vonkajšieho tienenia,“ dodáva odborník.