Šialené nároky doby nezmeníme. Zdravie si však musíme chrániť, vysvetľuje šéfka HR Unionu a športová trénerka 

union
Tatiana Sýkorová, HR riaditeľka Unionu a športová trénerka Union

Vyhorenie, chronické choroby či náhle zistenia neľahkých diagnóz. Tatiana Sýkorová riadi ľudské zdroje Union poisťovne a Union zdravotnej poisťovne už niekoľko rokov a potvrdzuje, že rýchle pracovné tempo si vyberá svoju daň. Aj preto si medzi svoje ciele stanovila etablovať prevenciu na pracovisku, a to nielen medzi svojimi kolegami, ale naprieč firmami rôznych kategórií po celom Slovensku.

Tatiana, si jednou z hlavných spíkeriek konferencie Zdravá firma roka, ktorou Union motivuje zamestnávateľov k lepším podmienkam na pracoviskách. Čo motivuje teba?

Každodenné skúsenosti a doslova „príbehy“ z práce ma utvrdzujú v tom, že bez zdravia všetko ostatné stráca zmysel. Ak som fit a cítim sa dobre, viem zo života vyťažiť maximum a byť aj prínosom pre okolie. Pracujem v zdravotnej poisťovni, kde vidíme, že medicína nám dnes dáva neskutočné možnosti liečby, no najmä prevencie. A na tú treba dať dôraz. Hovorí za mňa aj osobná skúsenosť, moja mama žiaľ zomrela na rakovinu prsníka, keď som mala len 11 rokov.

Práve rakovina prsníka dnes ohrozuje čím ďalej tým viac žien, aj v mladom veku. Čelíme na Slovensku stále nedostatočnej osvete, alebo čím je to, že mnohé ženy prichádzajú na vyšetrenie neskoro?

Nedávno sme u nás v Unione zorganizovali stretnutie s občianskym združením Amazonky, ktoré zastrešuje ženy s onkologickými ochoreniami. Spoločne s lekárkou Alenou Kállayovou nás dobrovoľníčky učili na maketách, ako si nahmatať hrčku na prsníkoch, ako to dotykom navnímať a prečo sú vlastne samovyšetrenia a prevencia kľúčové. Nemôžeme sa spoliehať len na lekárov, nechodíme predsa na vyšetrenia len tak, každú chvíľu. Kontrolu by sme mali mať aj vo vlastných rukách, aspoň pokiaľ sa dá, a k tomu patrí práve zdravý životný štýl, teda aj vhodná strava a pohyb. Amazonky nás edukovali aj o tom, ako prekonať strach či zbytočné obavy. Zdieľali priamo zážitky, kedy na vyšetrenie ženu s karcinómom prsníka doviedla až nejaká kamarátka, kolegyňa…

Je aj preto podľa teba dôležité o tomto hovoriť aj v práci?

Jednoznačne. A to je víziou nášho projektu Zdravá firma roka, ktorý začína už 15. ročník. Do samotnej súťaže sa prihlasujú spoločnosti rôznych kategórií, ktoré prezentujú, ako sa starať o svojich zamestnancov. Či už ide o ergonomické pomôcky, zabezpečenie zdravého stravovania, či duševné zdravie, cieľom nie je len „súťažiť“. Ide o vzájomnú inšpiráciu a zdieľanie skúseností, kde a ako sa dá ešte s prevenciou a so zlepšovaním podmienok pre život v práci ešte pohnúť.

Tohtoročnú konferenciu Zdravá firma roka Union zasvätil práve zdraviu žien, pričom nemusí osloviť len HR komunitu. Prečo nastal tento posun?

Uvedomili sme si, že mnohé rozhovory špičkových odborníkov a odborníčok či známych osobností môžu inšpirovať aj ľudí mimo HR prostredia. Konferenciu sme teda sprístupnili online a zdarma pre verejnosť, pričom upútať môže ľudí rôznej vekovej kategórie. Hovoriť budeme o pracujúcich mamách, ženách v menopauze, ale aj o výžive, neurodiverzite či samotných preventívnych vyšetreniach prsníkov. Konferencia nebude len o ženách, mnohé témy majú oveľa širší presah a myslím, že pri aktuálnych výzvach ako duševné zdravie či sebarealizácia si každý nájdeme svoje.

Ak vás konferencia o zdraví na pracovisku a zdraví žien zaujala a chcete sa dozvedieť viac, máme pre vás jedinečnú príležitosť vypočuť si ju naživo. Stačí sa pripojiť k živému vysielaniu, ktoré sa bude konať 29.5.2024 od 9:00hod. Pripojiť sa môžete vďaka zdravotnej poisťovni Union úplne zadarmo – tešíme sa na Vás!

Okrem manažérskej pozície si aj aktívnou športovkyňou, venuješ sa aj trénerstvu. Čo radíš druhým, ako začať s pohybom, keď má človek málo času či energie?

Čas si musíme nájsť sami, je to o našej vnútornej motivácii. Odporúčam však začať malými zmenami a nedávať si na začiatku veľké, nereálne ciele. To dokáže odradiť a potom častokrát končíme s vetou: ,To sa nedá, aj tak to nefunguje!ʹ Je tiež vhodné byť realistom – bez tréningu predsa nemožno odbehnúť maratón či zdvíhať 100-kilogramové činky. Malým cieľom môže byť napríklad aj 15 minút pohybu denne, toľko času si naozaj nájde každý.  Postupne si môžeme „pridávať“ – predĺžiť čas, zvýšiť tempo, pri behu či bicyklovaní predĺžiť vzdialenosť,  pri cvičení zvýšiť počet opakovaní či pridať záťaž.

Každému tiež vyhovuje niečo iné – niekto potrebuje „ťahača“, ktorý ho zoberie na prechádzku, beh, bicykel, dotiahne do fitka, na skupinový tréning. Iní ľudia si zas radi pohyb „merajú“ (kroky), dnes máme naozaj veľa možností. Dôležité je vydržať, nevzdať to, stačí byť konzistentný. Vidím to u svojich klientoch – jeden hlási redukciu hmotnosti, druhý, že odbehol viac kilometrov, tretí, že má silnejšie ruky. Na každého som veľmi hrdá a spoločne sa tešíme z pokrokov, ten pocit je k nezaplateniu. Každý máme svoju cestu, po ktorej si „kráčame“ vlastným tempom – je jedno akým, hlavné je, že sa hýbeme a to nás určite posúva vpred.

Picture1
zdroj: Union - Tatiana Sýkorová, HR riaditeľka Unionu a športová trénerka.

Najnovšie videá

Trendové videá