„Šialené, škodlivé rozhodnutie úplných babrákov.“ Cigániková sa rozohnila o kritizovanej novele
- Zajtra by mal parlament hlasovať o zatváraní obchodov počas nedele
- Kurióznym je, že aj poslanci, ktorí budú hlasovať za, vidia v zákone nedostatky
- Zajtra by mal parlament hlasovať o zatváraní obchodov počas nedele
- Kurióznym je, že aj poslanci, ktorí budú hlasovať za, vidia v zákone nedostatky
Na stole je opäť návrh zákona, ktorý by mal okresať otváracie hodiny niektorých obchodov. Konkrétne by tak niektoré prevádzky museli mať zatvorené počas nedele. Medzi predkladateľmi tak svietia známe mená z konzervatívneho krídla parlamentu ako Anna Záborská či Richard Vašečka.
„Práca počas nedele spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou. Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku, kedy zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť a má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom,“ píše sa v dôvodovej správe navrhovaného zákona.
Ako to už býva zvykom, aj spomínaná novela v Národnej rade proti sebe postavila podporovateľov proti ostrým kritikom. Startitup sa tak rozhodol vyspovedať obidva poslanecké tábory a niektorí zákonodarcovia si už klasicky nekládli pred ústa servítky.
Cigániková: Šialené rozhodnutie úplných babrákov
Návrh zákona o nedeľnom predaji odmieta SaS Richarda Sulíka a v súvislosti s ňou odštartovala aj petíciu. Ak by novela zákonníka práce prešla, začala by platiť expresne už od mája tohto roku. „Som veľmi principiálne proti. Myslím si, že politici nemajú, čo rozkazovať ľuďom, ako majú žiť,“ povedala počas aktuálnej schôdze pre Startitup Cigániková.
Jedným z hlavných argumentov obhajcov novely zákonníka je, aby si voľnú nedeľu užili napríklad aj predavači a predavačky, ktoré musia „voľný“ deň tráviť v práci. „Treba si uvedomiť, že medzi tých, ktorých zákazníkov obsluhujú v nedeľu, patria aj študenti, ktorí nemajú možnosť si v inom čase privyrobiť,“ myslí si saskárka.
„Nehovoriac o tom, že aj samotné predavačky, pokiaľ nebudú môcť pracovať v nedeľu, kde dostanú dvojnásobok platu, tak za tie isté peniaze budú musieť odpracovať dva pracovné dni cez týždeň. My sme im nedali deň voľna, my sme im jeden deň zobrali navyše, keď si chcú ten príjem zabezpečiť,“ podčiarkla poslankyňa.
Politička tak tvrdí, že mesačne pre nedeľný zákaz predaja môžu prísť z rodinného rozpočtu aj o 150 eur. „Ak ste majiteľom obchodu a potrebujete pokrytých sedem dní v týždni, potrebujete personál na sedem dní. Ak jeden deň bude obchod zatvorený zo zákona, tak už nepotrebujete mať pokrytých sedem dní, ale len šesť. Takže sedmina zamestnancov akokoľvek príde o prácu, ale ostatné dni, ak sa presunie dopyt, ostatné dni, tí ostatní budú musieť pracovať viac aby pokryli ten dopyt. Je to jedno šialené, nelogické, škodlivé rozhodnutie úplných babrákov,“ rozohnila sa Cigániková.
Saková je proti
Proti novele je aj exministerka vnútra z opozičného Hlasu-SD. Podľa poslankyne ide o nešťastnú iniciatívu, ktorá prišla do parlamentu v čase, keď je súčasná vláda v demisii.
„Nemyslím si, že je úplne šťastné, aby sme obchodníkom a zamestnancom jednotlivých prevádzok a obchodov prikazovali, kedy majú byť otvorené a kedy nemajú byť otvorené,“ podotkla Saková.
Gyimesi priznal kredit aj kritikom
Jeden z predkladateľov je aj Milan Kuriak z OĽANO, ktorý nám logicky potvrdil, že za novelu zákonníka práce zahlasuje. „Čo som si robil taký prieskum medzi desiatkami predavačiek, hlavne v mojom okolí, tak drvivá väčšina bola za voľné nedele,“ okomentoval Kuriak.
Ďalší poslanec za Obyčajných ľudí György Gyimesi priznal, že zákon podporí, no priznal, že má svoju tienistú stránku. A to, že časť obyvateľstva skrátka príde o možnosť privyrobiť si.
„Súhlasím s touto kritikou, je oprávnená. Zároveň súhlasím aj s tým, čo hovoria odporcovia tohto zákona, že by sme mali dať na výber ľuďom, či pôjdu do obchodu, prírody či do práce. Avšak, keďže tá spoločnosť je skutočne rozdelená pol na pol, tak ja sa prikloním k tým, ktorí hovoria, v nedeľu poďme oddychovať,“ dodal poslanec.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: NRSR