Sibír horí. Plamene sa blížia k ruskému jadrovému výskumnému centru, horí aj najchladnejšie mesto na svete

  • Rusko sužujú požiare aj záplavy, oheň sa blíži k jadrovému výskumnému centru
  • Niekoľko domov zhorelo aj v Jakutsku, najchladnejšom meste na svete
  • Rusko okrem požiarov trápia aj záplavy
sibír les požiar
Na snímke lesný požiar, ktorý horí v Irkutskej oblasti na Sibíri v nedeľu 13. júna 2021. Ruskí hasiči bojujú s požiarmi, ktoré aktuálne horia na ploche vyše 550 kilometrov štvorcových, prevažne na Sibíri a na ruskom Ďalekom východe. Ruská federálna služba vzdušnej ochrany lesov (Avialesochrana) uviedla, že najväčší požiar na ploche 34.000 hektárov horí v sibírskej Jakutskej republike. Keďže ide len o riedko obývané oblasti, zatiaľ neboli hlásené nijaké obete na životoch ani väčšie materiálne škody. TASR/Russian Emergency Ministry Press Service via AP
  • Rusko sužujú požiare aj záplavy, oheň sa blíži k jadrovému výskumnému centru
  • Niekoľko domov zhorelo aj v Jakutsku, najchladnejšom meste na svete
  • Rusko okrem požiarov trápia aj záplavy

Lesné požiare sa už približujú k jadrovému výskumnému centru v ruskom meste Sarov v Nižnonovgorodskej oblasti. Tamojšie úrady tak podnietili k vyhláseniu tzv. mimoriadnej situácie. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Vyhlásenie takéhoto stavu uľahčuje podľa úradov mobilizáciu ďalších hasičov. Požiare momentálne zúria neďaleko mesta Nižný Novgorod a stále sa rozširujú. Ide však len o jedny z mnohých požiarov, ktorým Rusko aktuálne čelí.

Obzvlášť intenzívne sú požiare v Jakutskej republike na Sibíri, kde už zhoreli desiatky domov a mnohých obyvateľov evakuovali. Jakutsk je pritom najstudenšie obývané mesto na Zemi. Zima v tejto oblasti trvá až 10 mesiacov a teploty počas nej klesajú až na mínus 70 stupňov. V lete je to však úplne naopak a v ostatných rokoch nie sú výnimkou ani tridsaťstupňová horúčavy.

https://www.startitup.sk/rozdiel-medzi-letom-a-zimou-je-aj-100-c-toto-je-najchladnejsie-mesto-na-svete-kde-kradez-ciapky-moze-byt-vrazdou/

Ruská štátna televízia vysielala zábery z dymom zahalených miest v Irkutskej oblasti či Krasnojarskom kraji.

Ruské úrady informovali, že v celej krajine horia stovky požiarov o rozlohe zhruba 3,5 milióna hektárov. Odborníci aj environmentálna organizácia Greenpeace tohoročné lesné požiare označujú za vôbec najhoršie, aké Rusko postihli od začiatku zhotovovania takýchto záznamov.

S inými výčinmi počasia, a síce silnými dažďami a záplavami, naopak zápasí Amurská oblasť na ruskom Ďalekom východe, ktorá hraničí s Čínou. V dôsledku záplav pozdĺž rieky Amur je tam od zvyšku sveta odrezaných 24 menších obcí. Zaplavených je podľa miestnych úradov šesť mostov a množstvo ulíc.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá