„Sibírska zima“ udrie na Slovensku už o pár hodín. V týchto oblastiach ju pocítime najviac

  • Obyvatelia severného Slovenska ju už pocítili, ostatných to ešte len čaká
  • Snehové zrážky sa už ukázali na Orave, na Kysuciach a na Spiši
zima
Ilustračný obrázok SHMÚ, Unsplash/Venrick Azcueta
  • Obyvatelia severného Slovenska ju už pocítili, ostatných to ešte len čaká
  • Snehové zrážky sa už ukázali na Orave, na Kysuciach a na Spiši

V analýze meteorológ Miroslav Šinger uvádza, že po prvýkrát v tejto zime do našej oblasti vnikla kontinentálna arktická vzduchová hmota. Táto hmota vychádza z zamrznutého Severného ľadového oceánu a severnej Sibírie a presunula sa od východu cez oblasť Novej Zeme do severnej Európy v minulom roku.

Odborník zdôrazňuje kľúčový fakt, že táto hmota prechádzala cez pevninu a oblasť s obmedzeným slnečným žiarením, čo znamenalo, že si uchovala svoje pôvodné vlastnosti a mohla sa radiačne vychladzovať. To viedlo k miernemu poklesu teploty v spodných vrstvách hmoty a súčasne k zvýšeniu tlaku.

zimný teplomer
zdroj: Unsplash/Gary Fultz

Obyvatelia severnej a severovýchodnej Európy sa v posledných dňoch stretli s týmto fenoménom. Studený vzduch v tejto oblasti spôsobil zosilnenie tlakovej výše, ktorý priniesol najchladnejší vzduch až na návetrie Škandinávskych vrchov. Teploty v tejto oblasti klesajú na mimoriadne nízke úrovne, pričom cez deň sa môžu dokonca pohybovať pod -40 stupňov Celzia.

Podľa odborníka je vzduchová hmota plytká a výrazne stabilne vrstvená už na hĺbke od niekoľkých stoviek metrov až po 1 km, čo ovplyvní aj jej pohyb do našej oblasti, ktorý sa očakáva na konci tohto týždňa. Tieto vlastnosti vzduchovej hmoty sú v odborných kruhoch známe ako orografický efekt. Tento efekt spočíva v tom, že pohoria blokujú prílev studeného vzduchu do nižších zemepisných šírok. V dôsledku toho sa vzduch zadržiava na návetrí pohorí a zároveň tam stúpa tlak.

Studený vzduch by tak nemal dôvod prúdiť ďalej na juh, no cez južnú Európu sa zároveň presúva rozsiahla tlaková níž na východ, čo ešte zvýrazní rozdiely v tlaku vzduchu a zosilní prúdenie smerom nadol. Toto zosilnenie bude najvýraznejšie v lokálnych zníženinách medzi pohoriami, pretože prúd vzduchu bude blokovaný pohoriami.

Miesta citlivé na severný a severovýchodný vietor, najmä Východoslovenská nížina, Košická a Popradská kotlina, horné Horehronie, a oblasti na krajnom západe v údolí Váhu alebo na Záhorí, by sa mali pripraviť na chladnejšie podmienky. Pocitová teplota v týchto lokalitách sa v najbližších dňoch výrazne zníži.

Naopak, obyvatelia záveterných oblastí, najmä na rozhraní Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, budú cítiť obmedzený prúd studeného vzduchu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá