Šikana po Slovensky. V Tatrách môžeš dostať pokutu aj 33 000 eur, stačí jedna fotka

  • Lietanie s dronmi sa teší čoraz väčšej obľube v rekreačnej aj profesionálnej sfére
  • Dron s kamerou si vieš bez problémov zaobstarať od 23 eur, no na trhu sú populárne aj kúsky za takmer takmer 8-tisíc eur, v prípade DJI Phantom 4 RTK
tatry
TASR/Radovan Stoklasa/Kristína Mayerová
  • Lietanie s dronmi sa teší čoraz väčšej obľube v rekreačnej aj profesionálnej sfére
  • Dron s kamerou si vieš bez problémov zaobstarať od 23 eur, no na trhu sú populárne aj kúsky za takmer takmer 8-tisíc eur, v prípade DJI Phantom 4 RTK

Mnohí Slováci chodia s dronmi do prírody, kde s nimi lietajú, natáčajú videá či fotia fotky aj v chránených územiach. Rekreační „dronisti“ často vôbec netušia, že za takúto aktivitu im hrozí vysoká pokuta, prepadnutie veci alebo pokarhanie.

Ako nám objasnil profesionálny pilot Richard Raymann z projektu „Z dronu“, za samotné lietanie s dronom na komerčné účely bez pilotného preukazu môže dať Dopravný úrad pokutu 330 eur pre fyzické osoby. Pre právnické osoby sa však pokuta šplhá do výšky až 33 000 eur.

„Všetko sa to odvoláva na zákon z roku 1998. Tým, že je v Tatrách a citlivých zónach povolené lietať len od 300 metrov nad zemou (teda malé lietadla), tak pre drony to je bez špeciálnych povolení nereálne.“

Richard vysvetľuje, že let s dronom vie človek vykonať iba do 120 metrov nad zemou. „Samotné lietanie v chránených zónach je možné len so súhlasom TANAP-u.“

V tomto prípade je nutné 30 dní dopredu nahlásiť let na takzvanú „verejnú nástenku“. Tu sa následne môže ktokoľvek vyjadriť, či má s plánovaným letom problém. Let sa tak môže automaticky zakázať a to aj napriek tomu, že piloti majú povolenie.

„Posledné roky sú Tatranci veľmi citliví na drony a mám skúsenosti, kedy veľa známych ľudí a kolegov dostalo pokutu zo životného prostredia za lietanie v Tatrách.“

Všetky ochranné zóny si môžeš jednoducho dohľadať na stránke maps.sopsr.sk. Pri väčších produkciách je potrebné zaplatiť dennú tarifu zamestnanca TANAP-u, ktorý s tebou pôjde do hôr, celý čas ťa sleduje a kontroluje, kde lietaš.

„Chápem, že tu máme dravce a rôzne vtáky a zvieratá, ktoré v rôznych obdobiach potrebujú mať pokoj. Treba to určite rešpektovať, ale myslím, že by skôr mali sledovať vysekávanie lesov, stromov a nadmerné množstva stavieb hotelov a lanoviek, ako robiť zle pilotom v tejto covidovej dobe, keď každý bojuje o zákazky a ktorí majú extrémne ťažko spravené pilotné skúšky a chcú si spraviť iba pekný záber z dronu.“

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: ŠOP, BBC, Z dronu, Dopravný úrad

Najnovšie videá

Trendové videá