Šikovná krabica dokáže vyrobiť pitnú vodu aj v tých najsuchších oblastiach sveta

  • Americkí vedci vytvorili špeciálne zariadenie, ktoré dokáže zachytiť pitnú vodu v oblastiach, kde jej je nedostatok
  • Jednoduchá konštrukcia zložená z dvoch krabíc a unikátneho prášku doslova pohlcuje vodu zo vzduchu
imgonline-com-ua-twotoone-ioW1FIrFAVbu8
youtube.com / UC Berkeley
  • Americkí vedci vytvorili špeciálne zariadenie, ktoré dokáže zachytiť pitnú vodu v oblastiach, kde jej je nedostatok
  • Jednoduchá konštrukcia zložená z dvoch krabíc a unikátneho prášku doslova pohlcuje vodu zo vzduchu

Výskumnému tímu z kalifornskej univerzity Berkeley sa podarilo vytvoriť zariadenie, vďaka ktorému je možné získať vodu aj na miestach, kde jej je akútny nedostatok. Ľudia žijúci hlavne v púštnych oblastiach sveta by tak dokázali získať čerstvú a pitnú vodu použitím jednoduchej krabice, ktorá pre svoj bezchybný chod nepotrebuje žiadnu elektrinu či pomocné zariadenie.

Vynález sa skladá z dvoch krabíc, ktoré sú zasadené do seba. Vnútorná krabica má na svojom povrchu tenkú vrstvu špeciálneho kryštalického prášku. Prášok s názvom „metal-organic framework“ je zložený z kombinácie atómov organických látok a kovu.

Toto spojenie funguje ako špongia, ktorá nasáva vodu zo vzduchu, a to hlavne počas nočných hodín, kedy je vlhkosť vzduchu najvyššia. Následne sa počas dňa molekuly vody vplyvom slnečného žiarenia zohrejú a dostanú na strany krabice, z ktorých je možné čistú vodu odsať. Vonkajšia krabica zaistí, že sa nazbieraná voda počas dňa nevyparí.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: youtube.com / UC Berkeley

Tím odborníkov použil zariadenie počas testov v americkom štáte Arizona. Tamojšie podmienky boli ideálne pre získanie potrebných výsledkov. V oblasti, kde prebiehali testy, dosahuje v noci vlhkosť vzuchu viac ako 40%, naopak počas dňa sotva prekročí hodnotu 8%. S použitím jedného kilogramu organického prášku dokázala testovacia krabica za jednu noc zozbierať až 200 mililitrov pitnej vody.

„Hlavnou výhodou tohto zariadenia je jeho vysoká úspešnosť v oblastiach z nízkou vlhkosťou vzduchu,“ dodal Omar Yanghi, jeden z tvorcov revolučného zariadenia.

Tím odborníkov z Berkeley však svoje testovanie nekončí. Cieľom do budúcna je použiť v prášku časti hliníka, ktorý je 150-krát lacnejší a dokáže zachytiť dvojnásobok vody z ovzdušia.

zdroj: iflscience.com / news.berkeley.edu

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá