Šikovní Slováci predbehli štát míľovými krokmi. S ich nástrojom vybavíš daňové priznanie za 5 minút

  • Na stránke Priznanie.Digital vybavíš daňové priznanie za pár minút
  • Stačí na to pár klikov
  • Aplikácia však má obmedzenia
daňové priznanie mobil
Ilustračná fotografia TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Jonas Leupe
  • Na stránke Priznanie.Digital vybavíš daňové priznanie za pár minút
  • Stačí na to pár klikov
  • Aplikácia však má obmedzenia

Na vyplnenie daňových priznaní Slovákom ostáva len niečo vyše 2 týždňov. Ide pritom o notoricky zložitý proces, ktorý môže mnohým neskúseným živnostníkom na čele spraviť vrásky. Teda, pokiaľ nevedia o tejto omnoho jednoduchšej alternatíve.

Priznanie na pár klikov

Tou je platforma na vypĺňanie daňových priznaní dostupná online na webe Priznanie.Digital. Tento užitočný nástroj používateľom sľubuje rýchly, jednoduchý a pohodlný proces splnenia si daňových povinností.

Malo by pritom ísť doslova o „pár klikov“. Stačí, ak do aplikácie zadáš niekoľko základných údajov, ako napríklad tvoje celkové príjmy či suma, ktorú si zaplatil poisťovniam, údaje o daňových bonusoch na dieťa a nakoniec aj tvoje osobné údaje.

Priznanie.Digital ti nakoniec „vypľuje“ hotový dokument, ktorý je potrebné nahrať na stránky Finančnej správy. Web ti pritom pomôže aj s týmto krokom. Celý projekt je, podľa oficiálnej stránky, výsledkom „spolupráce skupiny dobrovoľníkov a daňových poradcov, ktorí každý rok pracujú na aktualizácii návodu aj aplikácie“.

Aktuálne na stránke prebieha soft launch, a teda web môže obsahovať drobné chyby, pretože je spustený na testovanie podania DP za rok 2022. Jeho oficiálna verzia by však mala byť pripravená už dnes, odporúčame sledovať Facebook autorov.

Aj keď ide teda o pomôcku na nezaplatenie, aplikácia si nedokáže s daňovými priznaniami poradiť vo všetkých prípadoch. Úplne ideálny je však pre všetkých, ktorí podnikajú ako fyzická osoba na Slovensku a uplatňujú si paušálne výdavky. Medzi výnimky patria prípady, keď má podávateľ:

  • iné príjmy ako zo živnosti a zamestnania,
  • príjem zo zahraničia,
  • daňový bonus na zaplatené úroky,
  • daňové straty,
  • prácu na dohodu,
  • záväzky a pohľadávky,
  • príspevky z prvej pomoci,
  • alebo je SZČO starobný dôchodca.

V praxi to funguje jednoducho tak, že si do políčok vyplníš príjmy, zaplatené poistné a preddavky a Priznanie.Digital ti vygeneruje súbor, ktorý len nahráš na portál finančnej správy. Na to už potrebuješ občiansky preukaz s certifikátom. Portál ti s tým však ochotne pomôže a krok po kroku ti povie, čo máš robiť.

Aplikácia rieši aj situáciu, ak si daňovníci nechcú podať daňové priznanie v termíne do 31. 3. 2023. Každý živnostník si cez web Priznanie.Digital za pár sekúnd vytvorí formulár na odloženie daňového priznania o 3 alebo 6 mesiacov.

Základné informácie k priznaniu

Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022 je potrebné podať do konca marca tohto roka. Do tohto termínu je potrebné daň aj zaplatiť. Možné je tak urobiť aj z domu, potrebné je mať len zriadenú elektronickú komunikáciu s finančnou správou.

„Klienti komfortnejšie zaplatia aj samotnú daň, keďže finančná správa od polovice februára umožňuje platbu daní platobnou kartou,“ priblížila hovorkyňa daniarov Martina Rybanská.

rada daňové priznanie
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb je povinný podať každý daňovník, ak jeho zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli sumu 2 289,63 eura alebo ak vykazuje daňovú stratu. Do týchto príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od nej oslobodený.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou.

Rybanská upozornila, že oproti minulému roku sa v tlačivách pre fyzické osoby uskutočnilo niekoľko zmien. Z povinnosti podať daňové priznanie za rok 2022 existuje viacero výnimiek, a to pre fyzické aj právnické osoby.

Možný je aj odklad

„Ak daňovníci zákonom stanovený termín nestíhajú, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie si tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.“

„Upozorňujeme, že oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie sa podáva na novom vzore, ktorý je zverejnený na portáli Finančnej správy,“ uviedla hovorkyňa.

V tomto roku teda neplatí zasielanie oznámenia e-mailom ako v minulosti.

ceduľka
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 31. marca na miestne príslušného daňového úradu, ak ho daňovník podáva v papierovej forme. Povinne elektronicky komunikujúce osoby oznamujú odklad elektronicky prostredníctvom portálu Finančnej správy.

„Týka sa to fyzickej osoby, ktorá je podnikateľom podľa Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov, a rovnako aj právnickej osoby zapísanej v Obchodnom registri,“ doplnila Rybanská.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Priznanie.Digital

Najnovšie videá

Trendové videá