Šikovní Slováci zadarmo nahradili štát. O tejto užitočnej stránke by mal vedieť každý

  • Hoci od začiatku pandémie prešiel dlhý čas, stále platí, že ak dostaneš koronavírus, pri hľadaní zrozumiteľnej informácie sa poriadne zapotíš
  • Praktickí lekári sú preťažení, nemocnice ani nehovoriac
  • Aj preto skupina piatich Slovákov vytvorila projekt s názvom CovidHelper
copa
Facebook/Katarína Gažíková,cancerquest.org, Facebook/ Dominika Fričová
  • Hoci od začiatku pandémie prešiel dlhý čas, stále platí, že ak dostaneš koronavírus, pri hľadaní zrozumiteľnej informácie sa poriadne zapotíš
  • Praktickí lekári sú preťažení, nemocnice ani nehovoriac
  • Aj preto skupina piatich Slovákov vytvorila projekt s názvom CovidHelper

Pandémia COVID-19 trvá na Slovensku už rok. Pacienti však majú problém nájsť ucelený, jednoduchý a prístupný zdroj informácií a odporúčaní, ktoré im môžu pomôcť.

Preto vznikol projekt CovidHelper, ktorý radí chorým, ako sa vyrovnať s koronavírusom a jeho následkami. Projekt ti poskytne individuálne informácie, ktoré sú založené na vyhodnotení konkrétnych príznakov a problémov každého návštevníka.

Rusko má k dispozícii niekoľko vakcín, v hre je dokonca nový variant Sputnika, tvrdí šéf slovenských lekárov

Vychádzajú z oficiálnych odporúčaní medicínskych autorít a z vedeckej literatúry publikovanej na Slovensku, v Českej republike, vo Veľkej Británii a USA.

„V máji sme zakladali Veda pomáha a mali sme pocit, že možno to už vyznieva tak, že ideme s krížikom po funuse. Je koniec februára, covid je tu stále s nami a stále je veľmi veľa otázok ohľadne tohto ochorenia nezodpovedaných. Zbieranie dát pomocou CovidHelper a ich prepojenie s vedeckými analýzami je nesmierne dôležité pre lepšie porozumenie priebehu ochorenia, ale aj samotnej pandémie,“ tvrdí doktorka Dominika Fričová, z Neuroimunologického ústavu SAV.

Uznávaná vedkyňa zároveň dodáva, že aj napriek tomu, že vakcíny predstavujú obrovskú nádej, ešte nie sme na konci.

O projekte CovidHelper treba tiež povedať, že nie je určený pre pacientov v nemocnici. Pomáha predísť hospitalizácii, prípadne ju odporúča, ak sú pacienti doma v ohrození. Získané údaje pomôžu výskumu a medicíne.

Dáta budú po anonymizácii (odstránení emailovej adresy respondentov) sprístupnené vedeckým tímom, ktoré prejavia záujem. CovidHelper poskytuje informácie, ale nenahrádza zdravotnú starostlivosť. CovidHelper vznikol vo voľnom čase a zadarmo. Pracuje na ňom 5 ľudí s nezištnou podporou mnohých ďalších.

Odkiaľ čerpáš aktuálne informácie o koronavíruse a opatreniach?

„Nemocnice a primárna ambulantná sféra sú čoraz viac zaťažené nárastom počtu covid pozitívnych pacientov. Pacienti s ťažkosťami sú nielen v akútnej fáze ochorenia, ale aj v štádiu ‚po prekonaní’ a ešte vyžadujú starostlivosť všeobecného lekára alebo špecialistu. Veľmi rada som prispela svojimi medicínskymi vedomosťami a skúsenosťami z praxe pri tvorbe prezentovaných odporúčaní,” hovorí doktorka Adriana Šimková, hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo dospelých.

Avšak, aby bol CovidHelper užitočný, musia sa o ňom pacienti dozvedieť. Dnes na internete vidia veľa šarlatánstva a hoaxov. Autori projektu preto prosia ľudí, aby ho v prípade možnosti zdieľali vo svojom okolí a na sociálnych sieťach. „Povedzte o ňom svojím priateľom, rodine, známym, ktorí trpia covidom,“ vyzývajú.

Medzi autorov projektu patrí ekonóm, vedec a spisovateľ Miroslav Beblavý či programátor Roman Hauptvogel. V tíme je aj Dagmar Ceľuchová Bošanská, ktorá sa posledné roky venuje lepšiemu využívaniu dát vo verejnom sektore a zdravotníctve podľa princípov mydata.org. Zároveň skúma, ako cez dátovú vedu a digitálne riešenia zlepšiť starostlivosť o tehotné ženy a pôrodníctvo.

Nová štúdia: Vedci skúmali priebeh COVIDu u astmatikov, výsledky ich prekvapili

Spoluautor projektu Juraj Bárdy sa poslednú dekádu venuje digitálnej transformácii verejnej správy a zdravotníctva. Momentálne pracuje na platforme pre personalizovaný manažment ochorení.

Súčasťou tímu je aj Katarína Gažíková, ktorá sa dlhodobo snaží spájať verejný záujem a digitálny marketing, user experience a grafický dizajn. Momentálne pracuje na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, kde zároveň študuje verejnú politiku.

Osvetu o koronavíruse a očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa rozhodli šíriť aj vedci z SAV. Tentoraz vytvorili sériu videí pod názvom tri otázky o koronavíruse, na ktoré odpovedajú odborníci a odborníčky z oblastí neuroimunológie, virológie, histórie a etnológie.

Pozri si najnovšie video, v ktorom na otázky týkajúce sa bezpečnosti vakcín odpovedá riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka:

Aktuálna situácia na Slovensku je naozaj kritická. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 936 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 682 ľudí. Na JIS je 315 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 353 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 104 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 6 775 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 360.

Zdroj: CovidHelper

Najnovšie videá

Trendové videá