Šikovní súrodenci vytvárajú jedinečné stoly z koreňov stromov. Každý má svoj „rodný list“ a vydrží stovky rokov
- Erika a Marek sa rozhodli podnikať netradičným spôsobom
- Nábytok vyrábajú z koreňov stromov
- Erika a Marek sa rozhodli podnikať netradičným spôsobom
- Nábytok vyrábajú z koreňov stromov
Kvalitných nábytkárstiev by sa na Slovensku určite zopár našlo. Možno medzi ne zaradiť aj koncept Reforest, ktorý svojim zákazníkom ponúka skutočne netradičné služby. Stolíky, ktoré nájdeš na e-shope tejto značky, sú skutočným unikátom. Ich hlavná časť je totiž vyrobená z koreňa stromu.
Recyklujeme les
Za celým projektom stoja dvaja súrodenci: „Marek sa jedného dňa rozhodol, že nám do domu ako vianočný darček spraví nový kuchynský stôl. To, že bude z koreňa stromu, prišlo veľmi jednoduchým spôsobom. Dodnes nerozumiem, ako mohol sám ten koreň v lese naložiť do dodávky a doma ho aj sám vyložiť,“ s údivom spomína na začiatky podnikania Erika.
Tá ďalej popisuje, že nasledujúci program jej brata bol úplne jasný – každý večer pracovať na netradičnom výrobku. Z jednoduchého nápadu napokon vznikol unikátny kúsok aj napriek tomu, že Marek s podobným povolaním nemal veľa skúseností.
„Vznikol tak krásny stôl, že pôsobil, akoby mal Marek už roky praxe za sebou. Ani náhodou o sebe nevypovedal, že je to jeho prvý vyrobený stôl bez akýchkoľvek kvalitných strojov a hodín štúdia. Má to proste v sebe. A dve šikovné ruky k tomu. Rok sme sa vôbec nepohybovali okolo myšlienky, že sa tým budeme aj živiť. Mali sme rodinnú firmu v úplne inom zameraní, ja pár svojich projektov takisto v úplne inom obore. No život nám to prichystal tak, že sme sa po roku pri dlhých debatách za naším kuchynským stolom z koreňa museli seba pýtať čo teraz, čo ďalej,“ konštatuje Erika.
Kľúčovú úlohu v rozhodovaní podľa nej zohral najhlavnejší mozog celej rodiny – ich otec. Práve on bol osobou, ktorá začala skloňovať výrobu stolov z koreňov stromov. Bol vraj presvedčený o tom, že sú nielen jedinečné, ale sú aj dokonalým doplnkom miestnosti.
Vtedy sa zrodila myšlienka podnikania, ktorá v sebe niesla dôležité posolstvo – recyklovať les. „Dávame druhú šancu na život tým častiam stromu, o ktoré už nemá nikto záujem. Zo stromu sa vždy berú kmene, ktoré slúžia na výrobu dosiek. Koreň ale pre nikoho využitie nemá. Je odsúdený na rozklad v lese. My z neho spravíme dizajnový kúsok, ktorý využitie má a vydrží niekoľko generácií. Ľudia vďaka nemu môžu cítiť prírodu priamo v obývačke,“ vysvetľuje s úsmevom Erika.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Jeden strom za každý stôl
Aj napriek tomu, že do nového podnikania vstupovali s nadšením, hneď spočiatku narazili na prvé problémy. Vstupná investícia vraj bola omnoho vyššou, ako očakávali. „V súvislosti s investíciami stále nie sme na konci. Mali sme na výber dve možnosti. Buď ísť lacnejšou cestou, alebo drahšou. Vzhľadom na to, že sme si povedali, že do toho ideme naplno a so všetkým, rozhodli sme sa pre drahšiu, no zároveň kvalitnejšiu cestu. S ňou súvisia aj profesionálne a nákladnejšie stroje,“ opisuje vstupné investície Erika.
Do konceptu však okrem peňazí nalievajú aj veľké množstvo voľného času. Proces výroby podľa nej nie je jednoduchým a vyžaduje si svoj čas. Ako sama uvádza, niektoré kúsky stihnú do dvoch týždňov, iné stoja za väčšiu pozornosť. Všetko vraj ale záleží na veľkosti a náročnosti.
„Pokiaľ sa robí stôl na objednávku, všetko ostatné ide bokom a vieme to zvládnuť za týždeň. Pokiaľ sa však do koreňa vlieva živica a na vrch ide doska s viacerými nálevmi živice, celý proces sa markantne predĺži,“ opisuje výrobu.
V súvislosti s ňou tiež dodáva, že stoly vyrábajú z rôznych druhov stromov. Najviac vyhľadávajú agát, dub a buk. Podľa nej práve tieto stromy poskytujú najviac možností spomedzi slovenských lesov. „My v nich vidíme krásu. Prechádzame sa po lese a vo vyvrátených a odrezaných koreňoch vidíme možnosti, čo by sa z nich dalo spraviť. Škoda ich odsúdiť na zánik,“ opisuje spoluzakladateľka.
Dodáva, že sa pevne držia myšlienky, ktorá odmieta zámerný výrub stromov. V lese vyhľadávajú tie, ktoré ležia na zemi v dôsledku nepriaznivého počasia či ťažby dreva.
„Takých je na Slovensku, chválabohu alebo bohužiaľ, naozaj dosť. Máme z čoho vyberať. Príležitostne ponúkame aj možnosť pílenia stromu. Ide však o prípady, kedy nás niekto osloví, že strom potrebuje dať dole, nakoľko mu na záhrade ohrozuje dom,“ vysvetľuje Erika.
Aby gro hlavnej idey nechali nepoškvrnené, rozhodli sa, že za každý predaný stôl vysadia jeden nový strom. Kúpou výrobkov chcú podporiť udržateľnosť slovenských lesov. Suma, ktorú si za stôl zaplatíš, je individuálna. V ponuke nájdeš stôl za niekoľko stovák až tisícok eur.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Výučný list nutnosťou
Ako Erika uvádza, cena výrobkov zodpovedá ich kvalite. „Nechcem ani náhodou znieť príliš chválenkársky, ale trúfnem si povedať, že naše stoly sú originálne všetkým. Každý stôl je totiž iný, výnimočný a svojský. Každému určuje dizajn príroda. My jej iba pomáhame vyplaviť na povrch jej krásu. Každý výrobok má svoje meno aj svoju story behind, ktorú majiteľovi odovzdávame spolu so stolom ako rodný list,“ opisuje koncept Erika.
Na záver uvádza, že k začatiu podnikania človek potrebuje originálny nápad a talent s ním spojený. Sama totiž opisuje, že jej brat má výučný list stolára len kvôli tomu, že bol nutnosťou.
„Všetko si to sám po nociach naštudoval. Plus, ako som už vyššie uviedla, talent mal jednoducho v rukách. Drevu sme sa doteraz nevenovali, no náš dedko bol stolár, tak to Marekovi pravdepodobne pláva niekde v génoch. Talent tak môžeme odovzdať prostredníctvom výrobkov aj zákazníkom,“ uzatvára Erika.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko